• USD 28.3
  • EUR 34.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Алла Мироненко: В Україні на ковід вже могло перехворіти 30-35% населення

Про "карантинне" рішення уряду, кульбіти зі статистикою захворюваності на ковід і прогнози щодо закінчення епідемії в Україні "ДС" поговорила з доктором медичних наук, лікарем-вірусологом Аллою Мироненко

Алла Мироненко
Алла Мироненко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Останніми днями МОЗ стверджувало, що кількість зареєстрованих випадків захворювання на ковід зменшується, але важких випадків та смертей не стало менше. У чому секрет такої ситуації з даними?

А.М. Річ у тому, що за моїми орієнтовними розрахунками вже 30-35% населення перехворіло. Ви ж розумієте, що далеко не всі можуть бути протестовані, особливо це стосується сільської місцевості, райцентрів та районів, де немає лабораторій, які могли б це зробити. Тому багато людей перехворіло, хворіють і зараз, але вони не потрапляють в статистику. Епідемічний процес має свої закономірності: спочатку, коли ще багато не перехворілих, йде інтенсивний процес наростання, тепер ті, хто не дуже берігся, перехворіли. А ті, що ще не перехворіли, продовжують дуже берегтися, дотримуються усіх рекомендацій. Зараз ситуація стабілізується, хоч до зниження ще й далеко. Стабілізація йде внаслідок того, що молодь, школярі спілкуються активно. Діти, в тому числі і найменші, в дитсадках, можуть перехворіти швидко, непомітно і без тестування.

"ДС" На початку епідемії деякі країни, наприклад Британія, орієнтувались на колективний імунітет, що врешті-решт дозволить не запроваджувати нових локдаунів. Це вже остаточно хибна стратегія, чи у нас на неї ще досі якоюсь мірою орієнтуються?

А.М. Можна дискутувати, чи правильний термін "колективний імунітет". Імунітет — це індивідуальний захист кожної людини. Це як колективне травлення, колективне дихання, ми ж так не кажемо. Під колективним імунітетом мається на увазі, що 70% населення або більше перехворіли й таким чином захищені, або, якщо є вакцина, то щеплені. На тлі такої кількості людей з імунітетом 20% або 30% тих, які його не мають, будуть почуватися більш впевнено. Тобто передача вірусу утруднюється, коли більшість населення несприйнятлива до нього. Врешті цей імунітет буде у всіх. Наше завдання — щепити дорослих, особливо групи ризику.

"ДС" 9 грудня Кабмін ухвалив рішення про введення локдауну з 8 по 24 січня з багатьма досить спірними пунктами. Наприклад, метро не закриватимуть — чи не нівелює це усі інші противірусні зусилля?

А.М. Річ у тім, що в транспорті люди взагалі заражаються дуже мало. Якщо діє масковий режим і його дотримуються, то зараження там маловірогідне, тим більше я користуюсь столичним громадським транспортом постійно — він зараз точно не переповнений. Крім того, в транспорті проводять порівняно небагато часу, не так, як вдома з родиною або на роботі з колегами, де ви не користуєтесь маскою. І якщо вдома або на роботі хтось захворів, не знає про це, то заразитись набагато легше, ніж проїхавши пів години в транспорті та обробивши після цього руки.

До речі, метро не закривала жодна країна, крім України. Лише в Нью-Йорку дуже ненадовго зробили це, але потім зрозуміли, що це не дає очікуваного ефекту, а наша влада вперто мучила українців. Особливо медиків, які живуть за містом, у передмістях столиці. У лікарів і так багато роботи і страшенна напруга, а тут додалися ще й проблеми з доїздом на роботу, так не можна!

Реклама на dsnews.ua

Щодо дат локдауну, про які йдеться в рішенні уряду, то це дуже дивне рішення. Чому з 8 січня, а не зараз? Чи взагалі це потрібно буде за місяць? Не розумію, на основі чого ухвалювалось саме таке рішення, може чиновники хочуть поїхати відпочити кудись, чи що…Неправильно і те, що закривають базари, але не закривають готелі.

"ДС" Яким мав би бути правильний локдаун?

А.М. Якщо усі дотримуються маскового режиму, то він не потрібен. Але, на жаль, у реальності все не так. Є, наприклад, ті ж нічні клуби, де масковий режим ніхто не контролює. Але якщо процес вже йде, людина заразилась, то зробити так, щоб вона не заразила, скажімо, домашніх, важко — не будеш же ходити в масці ще й вдома. Коли хворіють на грип, наприклад, то розвиток дуже стрімкий, вже після пʼяти днів вірусу в організмі нема, тобто інкубаційний період хвороби коротший. З ковідом інша ситуація — довгий інкубаційний період, починається він часто не так стрімко, і з симптомів це нечасто можна зрозуміти.

"ДС" У Кореї вже заговорили про третю хвилю пандемії. Який ваш прогноз щодо її завершення в Україні?

А.М. Я кваліфікую нинішній перебіг пандемії в Україні як її першу хвилю, тому що навесні ще не було значного поширення вірусу. Друга хвиля у нас буде збігатися з осінньо-зимовим похолоданням у наступному році. До того часу можна встигнути щепитися, якщо буде чим, велика частина населення перехворіє, і друга хвиля буде набагато слабша. Крім того, є країни, які постраждали більше, та ж Іспанія, то вони вже з березня відкриють в’їзд до себе, ніяких заборон не буде.

"ДС" На вашу думку, якими є найгрубіші помилки влади у боротьбі з ковідом?

А.М. По-перше, це те, що санепідслужби та епідеміологів досі фактично немає. Не були підготовлені і лікарні, медреформа цьому не сприяла. Окрім того, багато лікарів та медсестер поїхало за кордон, зокрема в Польщу, Чехію, Словаччину, адже там за ту саму роботу платять в рази більше. Тобто з проблемою відтоку кадрів теж ніхто не боровся.

    Реклама на dsnews.ua