• USD 27.9
  • EUR 33.2
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

"Ампутована совість". Чому Зеленський і Єрмак стали тиснути на жалість

На Банковій зараз стали реально боятися, що Зеленського змете вулиця. Тому і взялися лякати нібито катастрофічними наслідками його відходу

Андрій Єрмак і Володимир Зеленський
Андрій Єрмак і Володимир Зеленський / Офіс президента
Реклама на dsnews.ua

Володимир Зеленський і керівник його офісу Андрій Єрмак 9 листопада один за одним повідомили про позитивні тести на коронавірус. Кажуть, під цим приводом вони спільно самоізолювались в президентських апартаментах в Кончі-Заспі. У будь-якому випадку фактом є те, що буквально через три години після повідомлень Зеленського і Єрмака про відхід на самоізоляцію зʼявилася ще одна заява Зеленського — про те, що він, усамітнившись, взявся досліджувати реакцію соцмереж на його хворобу.

Що побачив Зеленський в соцмережах

«Бачу і те, що вже почалося в соцмережах: реєстрові "експерти" від наших політичних опонентів радіють моїй хворобі. Це вже за межею людяності. Що ж, на мій погляд, це люди з ампутованою совістю, і вони доводили це неодноразово. Мені нема чого про них сказати. Крім одного: зло повертається обовʼязково і стократно», — прокоментував він, вдаючи, що всілякі не надто добрі побажання є для нього новиною.

Насправді будь-який політик, який користується соцмережами, регулярно отримує на свою адресу глузування, знущання і прокльони. Для Зеленського це не перший випадок і не останній. І було цілком очікувано, що добрі люди почнуть бажати йому чуйних докторів, своєрідних «таблеток з ковідного фонду» та інших процедур по «протоколу лікування».

Зазвичай політики взагалі публічно не реагують на коментарі соцмереж. Бо це не їхній рівень. Вони можуть реагувати тільки на заяви інших політиків, яких можна порівняти з ними за статусом. На соцмережі зазвичай реагують шоумени і інші професіонали сцени, але вони публічно помічають тільки захоплення і вихваляння від свого фан-клубу.

Чому ж Зеленський і Єрмак раптом вирішили звернути загальну увагу на лихослівʼя на свою адресу? Секрет простий (хитрих секретів у них немає). Вони вигадали двокліпову кампанію, в якій тиснуть на жалість. Першим кліпом було повідомлення про інфікування, а другим — стогони про цькування в соцмережах.

Розрахунок насамперед, звичайно, на співчуття фан-клубу: ах, бубочка захворів, ах, бубочку цькують блогери «з ампутованою совістю». Але фан-клуб за останній рік стиснувся, подібно до шагреневої шкіри, тому розрахунок не тільки на нього, а на набагато ширшу аудиторію.

Від жалю — до співчуття, від співчуття — до співпереживання. Це спосіб влізти в душу і там залишитися.

Зеленський і Єрмак сподіваються на три ефекти.

Синдром причетності

Перший ефект — це те, що народ перейметься жалем до Зеленського та Єрмака через їхню причетність до постраждалих від пандемії. Вʼязні Кончі-Заспи немов волають до українців: «Не бийте нас за ситуацію з коронавірусом, адже ми теж захворіли».

А бити є за що. Кількість інфікованих, які щодня виявляються, росте по експоненті. Рекордом вересня було 3833 виявлених інфікованих за день, рекордом жовтня стало 8752 випадки, а перший тиждень листопада дав новий рекорд — 10746 випадків. Міністр охорони здоровʼя Максим Степанов вже анонсував «жорсткий карантин вихідного дня». До кінця місяця очікується повний локдаун.

І ось в такій ситуації Зеленський з Єрмаком дуже вчасно демонструють: типу вони теж хворіють і ізольовані, їм теж погано, вони разом з усіма хворими на COVID-19 і теж страждають через карантин.

Синдром самовідданості

Другий ефект — це що народ перейметься ще більшою жалістю до Зеленського та Єрмака через їх самовіддану роботу в хворому стані. Цей заклик з Кончі-Заспи можна сформулювати так: «Не бийте нас за провали по усіх напрямках, адже ми зараз хворі, а все одно працюємо».

«Продовжую працювати», — не забув підкреслити Зеленський, повідомивши про позитивний тест. «Ми працюємо», — знову підкреслив він, поскаржившись на «людей з ампутованою совістю». І Єрмак про те ж: «На цьому тижні запланована відеозустріч радників лідерів нормандського формату. Це один з найважливіших моїх пріоритетів, тому часу хворіти немає зовсім. Хоча і буду на самоізоляції, але працювати планую в звичайному режимі, не сповільнюючи темп. Якщо переговори на цьому тижні не відбудуться — точно не з моєї вини».

Раніше Банкова зловживала меседжем, що Зеленський, мовляв, все тримає під контролем. І не раз потрапляла в халепу, коли президентський контроль опинявся міфічним. Прикладом тут може слугувати та ж пандемія COVID-19: в травні Зеленський називав себе майстром спорту з боротьби з коронавірусом, а потім виявилося, що гроші ковідного фонду загорнені в асфальт.

Тепер Банкова буде хвалитися по-іншому. Упор робитиметься не на обіцянки чудових результатів, а на сам процес: мовляв, наперекір усім злостивцям і всупереч хворобі Зеленський і Єрмак трудяться, не покладаючи рук. І якщо результатів хороших не вийде, то буде використовуватися відмовка, що це «точно не з моєї вини», як уже анонсував Єрмак.

Але, звичайно, якщо раптом трапляться якісь досягнення, нехай і міфічні, наприклад, просування по донбаському кейсу, це як і раніше будуть успіхи особисто Зеленського і Єрмака, які, мовляв, змогли, незважаючи на хворобу …

Синдром незамінності

Третій ефект — це що народ зовсім перейметься жалем до Зеленського та Єрмака через побоювання їх втратити. Тут формула проста настільки, що простіше нікуди: «Не бийте нас, адже ми ж незамінні».

Цю тему вже почав розганяти відомий Діма Гордон, який говорить: «Відхід Зеленського стане українською катастрофою — Порошенко і Медведчук розірвуть країну під три чорти». Ще раніше, 26 жовтня, відразу після місцевих виборів, ті ж тези прописав радник Єрмака Михайло Подоляк. За його словами, в минулому році «вдалося трохи вийти з цієї петлі, яку на горлі країни наполегливо затягували «Європейська солідарність» з одного боку і ОПЗЖ з іншого», але тепер «на перші ролі знову вдалося висунути радикалів з двох сторін і знову повернути країну до нашого традиційного типу «змагання» — східні і західні «борці». Загалом, не стане Зеленського і «слуг» — і на горлі України буде затягнута петля, лякає Подоляк.

Примітно, що Подоляк вже взагалі не обіцяє ніяких успіхів, досягнень і змін на краще, а тільки лякає перспективою того, що може стати ще гірше. Безсумнівно, ця страшилка буде тепер убиватися в голови українців методично: якщо Зеленський і Єрмак підуть, то Порошенко і Медведчук розірвуть країну. А щоб народ відчув, що Зеленського і Єрмака можна втратити в будь-який момент, як раз дуже вчасно прийшла новина про те, що вони обидва інфіковані і самоізолювалися.

Підкреслимо, що Подоляк працює на Єрмака і тому дуже старається, щоб прізвища Зеленського і Єрмака завжди стояли поруч (або навіть в зворотному порядку: Єрмак і Зеленський). Ну і спільна хвороба дуже цьому допомагає.

Але особливої уваги гідний ще один момент. На Банковій зараз стали реально боятися, що Зеленського змете вулиця. Тому і взялися лякати нібито катастрофічними наслідками його відходу.

Можливо, це той випадок, коли у страху очі великі. А можливо, у Подоляка розвинулася чуйка за час роботи з провальними політпроектами.

    Реклама на dsnews.ua