• USD 27.8
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Андрій Піонтковський: США повинні забезпечити Україні контрибуцію від Росії в $100 млрд

Опозиційний російський публіцист Андрій Піонтковський впевнений, що найближчим часом слід очікувати посилення агресії
Реклама на dsnews.ua

"ДС" у себе в "Твітері" ви написали, що виконавці отруєння Сергія Скрипаля, грушники "Петров" і "Боширов" швидше за все вже мертві. Чому ви так вважаєте?

А. П. Це не зовсім так. Я просто нагадав історію з Луговим, який після отруєння Литвиненка, прибіг на інтерв'ю на "Ехо Москви" і став публічною фігурою. Після цього його важко було вже прибирати. Петров і Боширов схоплені за руку у Великобританії і їх єдиний вихід - вийти в паблік. На цей мій пост Олексій Венедиктов відповів - "чекаємо". Розумієте, це ж очевидно, російські влади в ідіотському становищі.

От є дві фізіономії, два суб'єкта, що гуляють між Лондоном і Солсбері. Насправді, у них інші прізвища, але паспорти їм видані на Петров і Боширов. І російським властям не представляє ніяких праць знайти цих хлопців і легко встановити, кому були видані паспорти під такими номерами і під такими прізвищами.

З кожним днем все важче пояснювати нашої Маньки з Міністерства закордонних справ, яка і так вже провалилася з двома поясненнями. Схоже, що англійці свідомо знущаються над Кремлем. Вони знають більше, ніж говорять.

"ДС" Чому ви так думаєте?

А. П. Вони вирахували цих двох людей, знають, які в них паспорти. Але звідки вони знають, що вони співробітники ГРУ? А чому не ФСБ, чому не Росгвардии? Схоже, у них є точна інформація з точними прізвищами. Поки російські пропагандисти будуть крутитися як вош на гребінці, Лондон буде дозовано видавати більше даних.

"ДС" Є версія, що Скрипаля могли спробувати вбити через його співпраці з іспанськими спецслужбами, якої він міг надавати інформацію про російської мафії. А вона, нібито, співпрацює з Кремлем. Саме з-за цього колись ліквідували колишнього агента ФСБ Олександра Литвиненка...

Реклама на dsnews.ua

А. П. Це одна з можливих причин. З політичної точки зору, важливо, що Москва викрито як держава-терорист, що застосовує хімічну зброю на території Великобританії.

Але Великобританія може звинувачувати тільки себе, адже ще з 2006-го року було ясно, що Москва - це терорист, який застосовує радіологічну зброю. Але англійці не захотіли акцентувати увагу на цьому факті. Під величезним тиском вдови Литвиненка Марини було проведено судове розслідування, де вина Лугового і Ковтуна була встановлена.

"ДС" США можуть ввести другий етап санкцій за застосування Росією хімічної зброї у Великобританії?

А. П. Вони зобов'язані його ввести за законом, прийнятому в 92-му році, для цього вже не потрібно спеціального рішення Конгресу. Цей закон передбачає, що порушнику Конвенції про заборону хімічної зброї надається три місяці і якщо за цей період він а) не визнається і не розкається у своєму злочині, б) не дозволить організації з хімічного роззброєння відвідати свої об'єкти і упевнитися, що виробництво, в даному випадку "Новачка" припинено, автоматично вводиться другий етап санкцій. А він на порядок перевершує все, що робилося у відношенні РФ раніше.

Там і зниження дипломатичного статусу, аж до розриву дипломатичних стосунків, заборону торгівлі не тільки товарами або виробами подвійного призначення, але і всього експорту та імпорту. Припинення фінансових операцій, т. е. відповідно до цього закону, можна вимкнути російську банківську систему від SWIFT. Ще є заборона польотів національним авіакомпаніям, в даному випадку Аерофлоту, в повітряному просторі США.

Ці санкції повинні бути введені в дію 27 листопада. Але в Сенаті обговорюється питання не про те, чи вводити санкції чи ні, а не ввести їх, не чекаючи 27 листопада.
В тій політичній обстановці, яка зараз склалася в США навколо Трампа і його кабінету, просто неможливо уявити, що адміністрація відмовиться виконувати Закон від 92-го року.

"ДС" Це пов'язано з фігурою Трампа або є якісь інші причини?

А. П. Зараз США знаходяться в стані конституційної кризи. Всі очікували, що ця криза почнеться 9 листопада, коли в обох палатах демократи отримають більшість і почнуть процес імпічменту Трампа. Але де-факто він вибухнув раніше.

Драматичні політичні події буквально кожен день вражають Вашингтон. Вийшла книга відомого журналіста Боба Вудворда, який свого часу поховав Ніксона, про те, що насправді відбувається в Білому домі. А минулого тижня в NT з'явилася колонка анонімного великого чиновника кабінету Трампа про ситуацію всередині Білого дому. Все це викликає розмови навіть не про імпічмент, а про введення в дію 25-ї поправки до Конституції. Це коли президент за запитом кількох членів кабінету і за рішенням обох палат, відсторонюється від посади у силу своєї нездатності виконувати обов'язки.

Ці публікації зайвий раз свідчать , що своєю загадковою путинофилией Трамп відновив проти себе весь політичний клас. Не тільки Конгрес, який майже одноголосно голосує за санкції, але і членів власного Кабінету.

"ДС" Трамп дійсно може бути куплений російськими спецслужбами або він просто людина некомпетентна в міжнародній політиці?

А. П. Я думаю, має місце комбінація обох причин. Є стара історія його відносин з Москвою - ділові зв'язки, фінансова допомога в критичні моменти. Ніхто не знає, що у нього був бізнес, він 7 разів піддавався банкрутства, не показує свої податкові декларації...

Крім того, Трамп абсолютно безграмотна людина у зовнішній політиці і його безглузді ідеї, пов'язані з концепцією "America first", просто ідеально лягають на кремлівські хотілки . Він вкрай негативно ставиться до НАТО, фактично руйнує його. НАТО - це насамперед 5-а стаття, що гарантує колективну оборону від зовнішньою агресією. Трамп публічно і наполегливо виступає проти цієї статті, псує відносини з усіма європейськими союзниками. На політичній арені він робить те, про що Кремль навіть і мріяти не міг.

Чим конкретно Трамп залежний від Москви, вже не цікаво. Важливо те, що на кожному кроці він намагається підіграти Путіну. Коли Конгрес майже одноголосно прийняв закон про санкції, Трамп ж нічого не міг зробити, він змушений був його підписати. Але все-таки, володіючи певним обсягом виконавчої влади, він всіляко намагається затягнути виконання закону та послабити санкції.

І судячи по тій же колонці анонімного чиновника, в Адміністрації Трампа є люди, які залишаються там, щоб врятувати Америку і вберегти країну від найгірших вчинків і рішень президента.

"ДС" В такому випадку є ймовірність, що американці все-таки отстрочат введення нових санкцій, які повинні вступити в силу в листопаді...

А. П. Обговорюється питання, повторюю, не про їх відстрочку, а про те, чи не ввести їх швидше. Крім того, це ще не все, що загрожує Кремлю. Крім другого етапу санкцій за порушення Закону від 92-го року, Конгрес обговорює ще дві вкрай неприємні заходи для Москви. Держдеп повинен підготувати свій висновок, чи є Москва терористичною державою або спонсором тероризму. А це вже автоматично спричинить нові серйозні санкції. Також готується доповідь за особистим станом Володимира Путіна.

Потім нікуди не подівся закон від 2 серпня, який Трамп теж потихеньку намагається гальмувати. Є кремлівський список 213 близьких до Путіна чиновників і олігархів. А це вся політична і економічна верхівка. За законом всі їхні активи повинні бути заморожені з подальшою конфіскацією. Поки що цей закон був застосований 6 квітня щодо 34 осіб і це викликало справжню паніку в Кремлі. А по-друге, ця міра викликала бурхливе схвалення переважної більшості росіян - так їм і треба, хай хоч там когось із них покарають.

Ці гроші повинні бути повернуті російському народу. Зрозуміло, не сьогоднішньому уряду, а першому посткриминальному уряду Росії. У США встановили, що обсяг приватних російських активів в їх юрисдикції - близько 1 трлн USD. Тисяча мільярдів доларів вкрадена путінської верхівкою у Росії і акумульована в США!

"ДС" Якщо всі ці пакети санкцій введуть, то чим вони загрожують російській політиці, економіці, так і самим росіянам?

А. П. Я наполегливо рекомендую американцям звернутися безпосередньо до російського народу з дуже простим посланням: Приголосному нашим законом по боротьбі з відмиванням злочинного капіталу, ми конфіскуємо 1 трлн USD приватних російських активів і даємо вам докладний опис, хто з ваших вождів що саме і скільки вкрав. У Путіна, наприклад, є 240 млрд. USD. Ці гроші будуть повернуті російському народу. Зрозуміло, не сьогоднішньому уряду злодіїв і військових злочинців, а першому посткриминальному уряду Росії. Після такого послання самі росіяни просто голими руками винесуть цю злочинну "еліту" з Кремля.

"ДС" Кремлівські намагаються відстрочити ці санкції, і яким саме чином?

А. П. Звичайно, намагаються. Вся операція Трамп-наш була під це заточена і в Кремлі до кінця ще не повірили, що операція Трамп-наш провалилася. США дадуть Кремлю нищівного економічний і політичний відсіч після того, як Трампа відсторонять від посади і, швидше за все, віддадуть під суд.

"ДС" США і Росія коли-небудь зможуть почати дружити і співпрацювати?

А. П. При путінському режимі - ніколи. А от коли в Росії з'явиться перше посткримінальна уряд, це стане прекрасною базою для співпраці. Урочиста передача Росії вкраденого у неї трильйона доларів, тобто раз в сто більше, ніж у свій час Західній Європі за планом Маршалла - вирішить масу її економічних проблем. Це стане дуже хорошою базою для подальшого співробітництва.

До речі, грошей вистачить і на виплату контрибуції Україні та відшкодування всіх збитків, завданих путінської агресією. Мільярдів сто можете собі застовпити з цього трильйона.

"ДС" Є така думка, що Росія веде себе зухвало на міжнародній арені, ніж це колись робив СРСР зі своїми ресурсами. Чому так?

А. П. Це вона ще не веде себе зухвало. Росія буде вести себе зухвало тоді, коли в Москві зрозуміють, що Трампушка спалився, але ще досиджує свій час в Білому домі. Найнебезпечніші місяці - це три-чотири , що залишилися до його усунення. Подивіться, як Кремль веде себе зараз в Сирії.

Путіну просто треба за всяку ціну залишатися у владі. У Росії вже зрозуміло всім, від останнього бомжа і до всього путінського політбюро, що ніяких економічних успіхів у цього режиму ніколи не буде. Не може бути успіхів у клептократії, де немає приватної власності, немає жодних правових інститутів. Але у влади треба залишатися. Якщо немає економіки, треба годувати населення "величчю", зовнішньополітичними "перемогами". Важкий наркотик "крымнаш" частково спрацював, але він вже вивітрився, потрібні нові дози. Тому єдиний спосіб утриматися при владі - це "осаджена ворогами фортецю", ну і добре б час від часу дарувати народу якісь символи величі.

"ДС" Чому Москва піде на зухвалі дії в останні 3-4 місяці правління Трампа?

А. П. Вона розуміє, що зіткнеться з набагато більш жорстким опором після його відходу, тому постарається відхопити якісь шматочки величі, поки в Білому домі розкладається політичний труп Трампа.

Поки вона пішла найлегшим для неї шляху - вбити десятки тисяч людей, тренуючи свої повітряно-космічні сили в Сирії. Ну і звичайно, дуже серйозно думають про стосунки з Україною. Так як Україна в тисячу разів важливіше для Кремля, ніж Сирія.

"ДС" Україна - в плані Донбас?

А. П. Україна в плані України. В цьому плані в Кремлі немає ніяких дискусій, вони єдині в головному - їх мета знищення України, яка обрала європейську траєкторію розвитку. Є якісь тактичні розбіжності - в якому порядку знищувати Україну? Найпершою спробою був проект "Новоросія", тобто захоплення приблизно половина української території. Вона провалилася - Новоросія скукожілась до бандитської Лугандонии.
Ви звернули увагу, яка дика істерія була після вбивства Захарченко? Це був найвищий рівень воєнної загрози. Хоча, здавалося - що тут такого? Самі ліквідували вже з десяток цих моторыл, гіві, бетменів, привидів, того ж Теслярської може, вбили, а може, і не вбили. Ніхто його живим не бачив, до речі, після відсторонення від влади. Ця істерична кампанія в стилі "ні, не забудемо, не пробачимо, цим жахливим вбивством Україна перейшла червону межу" тривала 2-3 дні. Пропагандистами задавався сценарій операції, йшлося про визнання цих республік. Причому визнання в повному обсязі Донецької та Луганської областей колишнього СРСР. Зараз ця хвиля спала.

"ДС" Чому?

А. П. По-перше, стало трохи незручно. Всі ж бачать, що відбувається зачистка клану Захарченко і боротьба за фінансові потоки. Тим не менш, вперше за два останні роки пропагандистська машина відкрито обговорювала суто військове вирішення "українського питання". Але взагалі-то у Кремлі визнали, що дві області - це занадто дрібно. Їм потрібна вся Україна, тобто контроль над всією Україною. І ось саме цю задачу вони збираються вирішити під час виборів.

У кремлівських є вже свій Кох, гауляйтер України. Це пан Віктор Медведчук, активно включився у виборчу кампанію. З абсолютно незрозумілих для мене причин він чомусь є великим політичним діячем в Україні, виконує якісь переговорні функції від імені української влади. Під гаслами миру, примирення та компромісу Кремль руками зрадника українського народу, організатора окупації Криму і Донбасу буде вести до влади похоронну команду України.

Ставка також зроблена і на Юлію Тимошенко. Вона буде підписувати усі проєвропейські декларації, ходити у вишиванці, але це буде саме та особа, яку Путін захоче поставити на пост президента для повного підпорядкування України.

"ДС" Ця стратегія може бути успішною?

А. П. Думаю, що немає, як і всі попередні операції. Вони навіть однієї людини вбити не змогли в Лондоні, а хочуть вбити цілу країну.

"ДС" Навіщо Кремлю взагалі Україна? Чому він не займається своєю країною?

А. П. А навіщо їм Грузія, а навіщо вони зараз починають кампанію проти вірменського лідера? Тому, що Україна обирає європейський шлях розвитку і її успіх на цьому шляху може виявитися привабливим і заразливим для росіян. Ось ви скажете, що успіх Прибалтики росіян не дуже надихнув. Так, тільки от прибалти для російської людини завжди були чужими. В радянських фільмах чудові прибалтійські артисти грали виключно фашистів і американських шпигунів. А якщо Україна раптом зробить такий ривок як Польща? Це ж буде страшний удар по путінської влади.
Тому і не хочуть дозволити вам вискочити з Тайгового союзу. Якщо Україна вибирає людський шлях розвитку, то це кощієва смерть путінізму.

"ДС" Чому росіяни так прикуті увагою до України, а не цікавляться проблемами своєї країни?

А. П. Росіяни залишили б у спокої Україну, але правляча верхівка не залишить Україну в спокої ніколи. Займатися своєю країною вона не може, вона обкрадають власну країну. Не забувайте про виведеному трильйоні доларів. Ця влада створена для того, щоб грабувати Росію, складати гроші в Америці, а населенню говорити, що нас ненавидять і хочуть завоювати.

"ДС" Крадіжка притаманне всім пострадянським країнам, в тому числі і Україні. Але й українці, і українська влада живуть своїми проблемами і проблемами своєї країни, а не думають, як влаштувати чергову війну або захопити чужу територію...

А. П. В українського правлячого класу, при всіх його недоліках, немає цього імперського божевілля. А якщо величезне злодійство ще множиться на імперську велич, мовляв, мало нам цього бабла, ми хочемо, щоб і Захід нас побоювався, а всі наші сусіди тремтіли, то виходить те, що зараз відбувається в Росії.

"ДС" Імперську велич притаманне тільки російським елітам або російським громадянам теж?

А. П. Набагато більшою мірою елітам. Недавній вражаючий опитування громадської думки цілком прокремлівського соціологічного центру "Левада" показав, що за останні три місяці кількість людей, які виступають за конфронтацію із Заходом, знизилася з 73% до 40. А які виступають за розвиток добросусідських відносин зросла від 20 до 43%.

Так, звичайно, телевізійна пропаганда спрацьовує, але органічна ненависть до Заходу більше характерна для верхівки. Це фашизоидная еліта, у якої немає фашизоидного народу. Не дуже добре про цілий народ так говорити, але Сербія розв'язала стільки війн на території колишньої Югославії тому, що Мілошевича підтримувало більшість сербського народу. Їм знадобилося програти півдюжини воїн, щоб отримати по пиці від своїх сусідів, а потім поповзти в НАТО і ЄС.

Але в Росії ситуація зовсім інша. Хіба міг би Союз так мирно розпастися в 91-му році, якщо б ця імперська філософія була філософією більшості російського народу?
Подивіться на цих добровольців на Донбасі - у своїй більшості це соціальні покидьки, зібрані з усіх регіонів Росії, які вбиваючи людей і катуючи їх, більшою мірою відчувають свою значущість, ніж працюючи на своїх автопомойках. Але потік цих маргіналів вичерпався. Всіх, кого можна було, вже утилізували і Кремлю доводиться воювати з регулярною армією.

"ДС" Згідно мемуарів колишнього президента Франції Франсуа Олланда, світові політики в курсі, що саме Росія почала війну на Донбасі і несе за це відповідальність. Чому все-таки до нього ставляться більш, ніж лояльно?

А. П. Не чекайте від Заходу іншої позиції. Та позиція, яку зараз Захід займає відносно України, краще, ніж чотири роки тому я очікував. Ця позиція щодо України потроху посилюється. А як ставилися до Гітлера у 30-их роках? Західні політики не хочуть робити рішучі кроки. Подивіться, як гарно зараз каже Тереза Мей. А чому британська еліта в 2006-му проковтнула отруєння Литвиненка? Тому, що Росія з British Petroleum укладала якісь вигідні угоди на Сахаліні. Західна еліта неідеальна, але вона зосереджується.

Після відсторонення Трампа, різко посилиться політика США по відношенню до Кремля. Україні головне не вибрати прокремлівську Юлію Тимошенко. Тоді вже ніяка західна допомога не допоможе.

Досьє "ДС"

Андрій Піонтковський, 78 років. Російський журналіст, публіцист, політичний діяч.
Закінчив механіко-математичний факультет МГУ ім.М.Ломоносова. Доктор фізико-математичних наук. Автор монографій з теорії управління, глобального моделювання, ядерної стратегії.
З 1998 р. займається політичною журналістикою, опублікував кілька сотень статей в російських і зарубіжних виданнях. Лауреат премії "Золотий гонг-2001" в галузі міжнародної журналістики.
У вересні 2007 московський Басманний суд розпочав кримінальну справу проти Андрія Піонтковського за звинуваченням в екстремізмі, але в грудні 2008 закрив його.
Знаходиться в радикальній опозиції до політичного режиму Володимира Путіна. У січні 2016-го року Піонтковський на сайті "Ехо Москви" опублікував статтю "Бомба, готова вибухнути". В ній розкритикував режим президента Чечні Рамзана Кадирова. Російська ФСБ побачила в ній заклики до порушення територіальної цілісності РФ і порушила кримінальну справу за екстремізм.
Піонтковський змушений на час залишити Росію. На даний момент проживає у США.

    Реклама на dsnews.ua