• USD 29.3
  • EUR 30.8
  • GBP 35.5
Спецпроєкти

Токсична крісло. Хто ризикне взяти "важку ношу" Корчак

У середу, 28 березня, у глави Нацагентства з питань протидії корупції Наталії Корчак закінчується дворічний термін перебування на посаді, що явно ускладнить роботу і без того проблемного відомства
Фото: уніан
Фото: уніан
Реклама на dsnews.ua

Ще напередодні дня закінчення своїх повноважень Корчак дала всім зрозуміти, що з радістю перекладе цю ношу на нові плечі, тим більше що законодавство прямо забороняє обіймати цю посаду два терміни поспіль. Тим часом джерела "ДС" повідомляють, що Корчак вже написала заяву про відставку і найближчим часом члени НАПК повинні зібратися на позачергове засідання, щоб обрати собі нового керівника.

Тут потрібно нагадати, що всього в НАПК п'ять членів, призначуваних Кабміном на чотири роки за результатами відкритого конкурсу. А вже ці п'ятеро вибирають собі голови, але строком на два роки. Таким чином, за весь термін каденції членів НАПК має змінитися двоє голів. В українських реаліях вся ця красива схема пішла трохи шкереберть, оскільки в грудні 2015-го, коли було обрано перший склад НАПК, багато членів від антикорупційної діяльності тут же відмовилися і доукомплектовувати агентство доводилося аж до січня 2018 р.

Таким чином, на сьогоднішній день в НАПК є всі п'ять членів: власне Корчак, чиї повноваження члена НАПК закінчуються в грудні 2019-го; призначений одночасно з нею Олександр Скопич; призначений в 2017-му Олександр Серьогін, який може бути членом агентства до 2021 р.; і два "новачка", призначені трохи більше, ніж два місяці тому: Станіслав Патюк і Олександр Мангул. Повноваження останніх закінчуються аж у січні 2022-го. Таким чином, ці п'ять членів і будуть вирішувати, хто з них стане новим головою НАПК.

Прогнозувати, хто з них покладе на себе ношу Корчак, - справа невдячна. Проте найбільш імовірною кандидатурою бачиться Скопич. Він професійний державний чиновник, який усе життя пропрацював на держслужбі і дослужився до посади заступника глави Нацагентства з питань держслужби. Тобто він людина системи, для якого і держуправління, і корупція, його супроводжує, звичні і зрозумілі. У той же час він як професійний управлінець повинен бути досить лояльний до Банкової. Єдина заковика - термін повноважень Скопич як члена НАПК закінчується в грудні 2019 р., тобто він не зможе висидіти весь термін, однак навряд чи сьогодні в Україні хтось думає далі, ніж до найближчих виборів, а цей термін повноваження Скопич покривають.

Другий досить ймовірний кандидат - це Мангул. Він, як і Скопич, людина системи й усе життя пропрацював на держслужбі. Найдовше в Міністерстві економрозвитку і Держкомітеті з питань регуляторної політики та підприємництва, де пройшов всі щаблі управлінської кар'єри. Останньою його посадою перед призначенням в НАПК була посада голови Мелітопольської райдержадміністрації.

Шанси ще двох можливих кандидатів, Серьогіна і Патюка, бачаться дещо нижчими. Серьогін - адвокат, учений-правознавець і викладач, а Патюк - професійний прокурор з Донецька.

Проте всі ці роздуми можуть виявитися позбавленими сенсу, оскільки посада голови НАПК за два роки, поки її займала Корчак, стала досить "токсичної", а тому є великий ризик, що ніхто з членів агентства не буде горіти бажанням взяти на свої плечі цей тягар. І робота агентства може виявитися паралізованою.

Реклама на dsnews.ua

Різного роду скандали переслідують агентство з самого моменту його створення. НАПК, як відомо, створювалося похапцем, щоб вкластися в терміни з отриманням безвиза, а тому з самого початку все пішло наперекосяк. Головна функція НАПК - контроль за електронним декларуванням, з якого боку на нього не подивись, штука вкрай скандальна. Спочатку скандал навколо розробника електронної бази даних ТОВ "Міранда", яке звинувачують у виведенні за межі країни донорських коштів на розробку програмного забезпечення. За даними слідства, програму писали студенти КПІ як вміли, звідки і численні проблеми з роботою реєстру. Потім скандалом стало сам зміст декларацій, де чиновники і депутати вказали мільйони готівки, коштовності, предмети розкоші та сумнівні виграші в лотерею. А у НАПК досі немає технічних можливостей планово перевіряти всі декларації. Перевірка здійснюється поштучно і вручну, що при наявності більше мільйона декларацій вкрай неефективно.

З іншого боку, скандал з обов'язковим декларуванням для громадських активістів-антикорупціонерів, чиї декларації також доведеться перевіряти НАПК, що загрожує новими ускладненнями, в цей раз з колегами-громадськими діячами. До того ж країна ще пам'ятає величезні премії, які виписували члени НАПК на чолі з Корчак і скандал навколо оприлюднення переписки співробітниці НАПК Анни Соломатіної нібито з "куратором" з Банкової і звинувачення з вуст Соломатіної у фальсифікації декларацій. При цьому паралельно з заміною Корчак розвивається скандал навколо керівника іншого антикорупційного відомства Назара Холодницкого.

Таким чином, НАПК продовжує перебувати в скандальному антикорупційному трикутнику НАПК-НАБУ-САП, які конфліктують між собою, а також з владою та громадськістю одночасно. Так що іронія Корчак щодо свого наступника цілком зрозуміла, і цілком може виявитися, що питання з призначенням нового голови агентства зависне дуже надовго. Та й члени НАПК можуть у будь-який момент розбігтися в відставки, що для цього відомства не рідкість.

Якщо події будуть розвиватися за песимістичним сценарієм, то чергова порція е-декларацій відправиться в практично непрацюючу структуру, що і для українських високопосадовців, і навіть для антикорупціонерів громадських буде не так вже й погано.

    Реклама на dsnews.ua