• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39
Спецпроєкти

Вакцини немає, але ви тримайтеся. Навіщо Зеленський повісив на Кабмін нездійсненний план по щепленнях

Якщо нинішні темпи збережуться, то до кінця року кількість введених доз вакцини від COVID-19 складе менше 4 млн — замість 54 млн доз, які пообіцяв Степанов

З 24 лютого по 5 квітня введено 304 682 дози вакцини
З 24 лютого по 5 квітня введено 304 682 дози вакцини
Реклама на dsnews.ua

На Банковій, схоже, вже визначилися, за що будуть знімати прем'єра Дениса Шмигаля. Це можна зрозуміти з президентського указу від 3 квітня, в якому йдеться про Національний план вакцинопрофілактики гострої респіраторної хвороби COVID-19. Указ ввів у дію рішення РНБО від 2 квітня, згідно з яким Кабмін зобов'язаний забезпечити розробку та затвердження Національного плану в семиденний термін.

Навіщо Зеленському ще один план

Відразу ж виникає питання: невже у нас й досі немає плану вакцинації? Вакцинація у нас почалася ще в позаминулому місяці — вона що, й досі йде без будь-якого плану?

Насправді план давно є. Навіть два. Ще 29 січня під головуванням Шмигаля відбулося засідання держкомісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. «У нас є затверджений Національний план, який визначає пʼять етапів вакцинації. Все це повинно бути відображено в Календарний план на цей рік. Зокрема, хто, коли і де зможе безкоштовно отримати ефективну вакцину від коронавірусу», — підкреслив прем'єр на засіданні держкомісії. Після цього заступник міністра охорони здоров'я — головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко представив Календарний план вакцинації населення в 2021 р., а держкомісія на чолі з Шмигалем його затвердила.

Навіщо ж тепер, у квітні, Зеленському знадобився новий Національний план? Відповідь, схоже, полягає в тому, що до колишніх двох планів, Національного і Календарного, про які говорив Шмигаль у січні, президент формально не має жодного відношення. Це внутрішні документи уряду, за виконання яких Кабмін відповідає тільки перед самим собою.

А новий Національний план — це документ, який Кабмін повинен розробити і затвердити на виконання рішення РНБО, затвердженого указом президента. Тобто це буде гачок для Кабміну. За невиконання цього Національного плану можна буде відправити у відставку увесь уряд разом з прем'єром.

Коли перезавантажать Кабмін

Реклама на dsnews.ua

Хоча в рішенні РНБО йдеться про Національний план до кінця 2021 р., це не означає, що оцінити результати можна буде тільки за підсумками року. РНБО вимагає від уряду записати в плані мінімально необхідну щомісячну кількість щеплень. Тобто карати Шмигаля і Кабмін можна буде за результатами будь-якого місяця.

Технічно це зробити просто. Згідно з Конституцією Верховна Рада за пропозицією президента або 150 народних депутатів може прийняти резолюцію недовіри Кабінету Міністрів. Це спричинить відставку всього уряду.

Новий Національний план повинен бути затверджений Кабміном до кінця поточного тижня. Два найближчі пленарні тижні парламенту заплановані на 13-16 і 27-30 квітня. Зрозуміло, що знімати уряд за зрив тільки що затвердженого плану не будуть. Далі настане період, який рясний святами (вихідними днями будуть 1-4 і 8-10 травня). Швидше за все, влада визнає першу половину травня дуже зручним часом для жорсткого всеукраїнського локдауну.

А після цього, коли Шмигаль і очолюваний ним уряд вберуть в себе стільки негативу, що буде вже переливатися через край, тоді настане час відставки. Це може статися вже в пленарний тиждень 18-21 травня. Тоді приводом для покарання уряду стане зрив планових показників вакцинації за квітень. Або ж на Банковій почекають до пленарного тижня 1-4 червня. Тоді можна буде переконливо стверджувати про зрив плану два місяці поспіль — у квітні і травні.

Чому зрив плану неминучий

Тут може виникнути резонне питання: а раптом уряд зуміє кожного місяця героїчно виконувати план? Звичайно, якби Банкова хотіла зберегти Шмигаля, вона б подбала про те, щоб план був здійсненним. І тоді уряд міг би хвалитися про перевиконання показників, а Шмигаль дякував би Зеленського за керівну і спрямовуючу силу. Але у Банкової наміри, мабуть, інші. Тому до Шмигаля висунуті свідомо нездійсненні вимоги. У рішенні РНБО встановлені конкретні цільові показники: «Охоплення щепленнями більшості дорослого населення України не пізніше грудня 2021 р. для формування колективного імунітету до гострої респіраторної хвороби COVID-19».

Так ось, за даними Держстату, в Україні, без урахування окупованого Криму, доросле населення (старше 18 років) становить 34 млн чоловік. Тобто охопити щепленнями більшість — це значить вакцинувати понад 17 млн осіб.

У Календарному плані, що затверджений у січні, заплановано вакцинувати 14,37 млн осіб. Це сфера охорони здоров'я, сфера безпеки і оборони, сфера освіти, деякі інші категорії, а також населення у віці 60 років і старше. Причому цей план теж виглядав нереалістичним. А зараз Зеленський вимагає від Шмигаля ще більш високих показників.

Мало того, Кабмін, судячи з усього, збирається взяти на себе підвищені зобов'язання. Принаймні, міністр охорони здоров'я Максим Степанов вже це робить публічно. 30 березня він заявив в ефірі телеканалу «Україна 24»: «До кінця року ми повинні вакцинувати не менше 60% дорослого населення старше 18 років». А на брифінгу 6 квітня він підняв планку зобов'язань ще вище: «Для досягнення колективного імунітету потрібно вакцинувати не менше ніж 60% загальної кількості населення. Ми хочемо збільшити цю цифру і довести її до 70% громадян». Підкреслимо: 30 марта він говорив про 60% дорослого населення, а 6 квітня перейшов до 70% всіх громадян (принаймні, саме так він сам написав на своїй сторінці в Facebook). А це 29 млн осіб.

І щоб вже зовсім ні в кого не залишалося ніяких сумнівів, Степанов уточнив: «Ми плануємо робити 5-7 млн щеплень на місяць. Цього цілком достатньо для вакцинації населення до кінця 2021 р.».

Дійсно, якщо взяти дев'ять місяців (з квітня по грудень) і помножити на 6 млн щеплень на місяць, то вийде 54 млн щеплень. Це означає 27 млн вакцинованих українців (оскільки для вакцинації від COVID-19 однієї людини потрібні дві дози). Це ті обсяги, які Банкова очікує побачити в новому Національному плані.

А тепер оцінимо їх реалістичність. Вакцинація від COVID-19 в Україні офіційно розпочалася 24 лютого. З того часу по 5 квітня пройшла 41 доба. За цей час введено 304 682 дози (причому по дві дози отримали тільки дві людини). Це означає по 7431 дозі за добу. Або по 227 тис. доз на місяць.

Заради справедливості відзначимо, що останнім часом темпи вакцинації виросли. Так, 5 квітня введено 12 856 доз. Такими темпами вийде 392 тис. доз на місяць. Але все одно це в 13-18 разів менше, ніж ті 5-7 млн щеплень на місяць, які анонсував Степанов.

Якщо темпи, досягнуті 5 квітня, збережуться, то до кінця року кількість введених доз складе менше 3,78 млн. Замість приблизно 54 млн доз, які пообіцяв Степанов.

Та й де взятися такій кількості доз і грошей на їх закупівлю? У кінці березня експертна організація StateWatch проаналізувала бюджетну програму МОЗ "Проведення вакцинації населення від гострої респіраторної хвороби COVID-19, викликаної коронавірусом SARS-CoV-2", і прийшла до висновку, що є можливість закупити 7,8 млн доз за 4 млрд грн, яких вистачить для вакцинації 3,9 млн чоловік. Всього ж на кінець березня в Україні поки що надійшло лише 500 тис. доз індійської вакцини Covishield. Але Степанова не бентежить ні статистика, ні обсяги коштів — він все обіцяє і обіцяє ...

Контрольний вистріл

Але припустимо на хвилинку, що уряду вдалося зробити диво і він забезпечив можливість вакцинації 70% населення. Чи означає це, що Банкова залишить Кабмін у спокої?

Ні. Бо, як свідчать соціологічні дослідження (наприклад, опитування, проведене в березні Українським інститутом майбутнього), більше половини опитаних українців кажуть, що якщо завтра їм запропонують зробити щеплення від COVID-19 однієї з сертифікованих вакцин, то вони «відмовляться, не роздумуючи». А ніяких заходів стимулювання людей до вакцинації в рішенні РНБО не передбачено.

Виходить, що уряд повинен вакцинувати українців навіть всупереч їх волі, тобто фактично насильно. Судячи з рішення РНБО, Зеленський ставиться до українців, немов тваринник до стада. Причому ніяких зобов'язань по інформаційній роботі з населенням президент на себе не бере. Навпаки, це стає ще одним обов'язком Степанова. У рішенні РНБО записано, що Міністерство охорони здоров'я зобов'язано «забезпечити проведення ефективної інформаційно-роз'яснювальної роботи щодо вакцинації населення».

Так що провал Національного плану неминучий у будь-якому випадку. І після відставки уряду Шмигаля на цей же гачок Банкова підвісить наступний уряд.

    Реклама на dsnews.ua