• USD 26.6
  • EUR 31.5
  • GBP 36.8
Спецпроєкти

Арестович проти Кременя. Куди краще поїхати говорити дурниці про українську мову

Мовний омбудсмен Тарас Кремінь запропонував тим, кого не влаштовує українізація, відправитися в інші країни. Йому відповів спікер української делегації в ТКГ Олексій Арестович. А зраділа російська пропаганда

Мовний омбудсмен Тарас Кремінь і спікер української делегації в ТКГ Олексій Арестович обмінялися різкими заявами про українську мову
Мовний омбудсмен Тарас Кремінь і спікер української делегації в ТКГ Олексій Арестович обмінялися різкими заявами про українську мову / Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

"Загроза українській мові рівносильна загрозі національній безпеці України, існування української нації і її держави, оскільки мова — це своєрідний код нації, а не тільки спосіб спілкування. Тому, кого не влаштовує закон про мову, українську державу, будь ласка, сформулюйте це все перед своєю відправкою в інші країни, де ви будете почувати себе спокійними», — запропонував уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. Приводом для такої жорсткої заяви стали слова відомого лікаря і телеведучого Євгена Комаровського, який розкритикував мовний закон. Нагадаємо, під час президентських виборів 2019-го популярний телелікар активно підтримував Володимира Зеленського, але останнім часом висловлює на адресу політики нинішнього президента багато критичних зауважень.

Слова Кременя тут же підхопили російські ЗМІ і видання в Україні, що симпатизують країні-агресору. Мовляв, скоро росіян почнуть виганяти з України. Але провладні спікери уникали давати оцінки думки уповноваженого. Чи не тому, що вона їм сподобалася. Просто 5 серпня в чомусь схожу заяву зробив президент. Володимир Зеленський запропонував громадянам, які проживають на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, і котрі вважають, що це територія Росії, переїжджати на територію Російської Федерації. Але і зовсім відмовчатися, мабуть, не захотіли. Адже тема — хайпова.

Для подібних випадків на Банковій є Олексій Арестович. "Чи не він (Кремінь. -" ДС ") вирішує, куди їдуть громадяни України, кому збирати речі. Це одна з наших найбільших помилок, що ми й досі не припинили культурні війни в Україні", — зазначив спікер нашої делегації в ТКГ. З цим можна частково погодитися, якби не інший вислів, зроблений Арестовичем у цьому ж контексті. Він вважає, що в Україні потрібно на законодавчому рівні розмежувати поняття "російський" і "руський". Мовляв, російська мова виникла в Україні. "Це наша історична мова — так само, як і українська", — шокував вчених-мовознавців своїми знаннями радник керівника Офісу президента.

Вже неодноразово писалося і говорилося, що Арестович як офіційна особа, не повинен коментувати що-небудь, крім ситуації в Тристоронній контактній групі. Тому що все сказане ним можна розцінювати як офіційну позицію Офісу президента. І якщо він, причому не вперше, виступає з нападками на закон про державну мову, значить, такої ж думки дотримується і Андрій Єрмак. Що викликає підозри в штучності і тимчасовості патріотичного розвороту, започаткованого президентом Зеленським взимку цього року.

Однак повернемося до заяви Кременя. Уповноважений із захисту державної мови — теж офіційна особа, він призначається Кабінетом Міністрів. Тому він не може дозволяти собі тон коментарів у стилі Лариси Ніцої або Ірини Фаріон. Якщо Кремінь хотів бути на одній хвилі з Зеленським, який зробив заяву з приводу ОРДЛО, то президент говорив про тих, хто воює на Донбасі на стороні країни-агресора. Не можна порівнювати ситуацію на окупованих територіях і в мирній Україні.

Всі соціологічні опитування, що проводилися протягом останніх років, показують позитивну динаміку: кількість громадян, які спілкуються українською, збільшується, і зменшується кількість тих, хто хоче для російської мови особливого статусу. А днями були опубліковані результати соцопитування Центру Разумкова про ставлення українців до недавніх псевдоісторичних вишукувань Володимира Путіна. Згідно з цим опитуванням 70% наших співвітчизників не згодні з тим, що українці і росіяни один народ, згодні лише 12,5%. У мовному розрізі серед україномовних респондентів поділяють позицію Путіна 7%, серед російськомовних — 21%, але в обох зазначених групах більшість не підтримує міф про один народ. Так що, як казав класик, Україна — не Росія. Причому ця думка глибоко вкоренилася в свідомості українців.

І останнє. Закон про мову працює, його не змогли зупинити навіть "слуги народу", які намагалися поправками до зовсім іншого закону заблокувати вступ у дію вимоги про обов'язкову озвучку українською фільмів і серіалів. Ми бачимо, і Кремінь на цьому теж робить акцент, що телеканали продовжують порушувати цю вимогу. Саме з подібними порушеннями зобов'язаний боротися омбудсмен. А не витрачати час на перепалку з кожною незадоволеною українізацією публічною особою, оскільки тому тепер доведеться виступати українською. Чи захоче той же Комаровський працювати ведучим на телебаченні — українізується. Ні, — у нас вистачає розумних медиків, здатних нічим не гірше розповідати українською про дитячі хвороби.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua