• USD 28.3
  • EUR 32.1
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

"Бандерівці Зеленського"? Навіщо Банкова готує перезавантаження "Слуги народу"

Вже через кілька тижнів партія "Слуга народу" буде переформатована в ідеологічному плані. Нібито так сильно, що її полюблять навіть у Львові

"Слуга народу" буде переформатована в ідеологічному плані
"Слуга народу" буде переформатована в ідеологічному плані / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

На кінець лютого "слуги народу" готують ще один партійний з'їзд (на додаток до з'їзду, який повинен пройти 10 лютого для висунення двох кандидатів в народні депутати в округах №50 і 87 замість вибулих нардепів). Telegram-канали вже щосили обговорюють виток інформації з Банкової: мовляв, на з'їзді партію чекає серйозне перезавантаження. Зокрема, буде офіційно затверджена нова ідеологія партії. Також буде проведена заміна керівництва ряду регіональних парторганізацій.

Однак всі ці зміни, як ідеологічні, так і кадрові, — готуються не просто так. Вони будуть підпорядковані більш важливому завданню, заради якого, власне, і скликається з'їзд. Це завдання — підготовка до референдуму і дострокових виборів.

Потрійний апофеоз народовладдя

На Банковій всерйоз розраховують слідом за партійним перезавантаженням зробити перезавантаження всієї системи влади. Для цього буде використаний Закон "Про всеукраїнський референдум", прийнятий 26 січня.

Директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко поділився інформацією про те, що вже 24 серпня, на 30-річчя Незалежності, нам запропонують зміни до Конституції, які повинен прийняти не парламент (точніше, парламент їх провалить), а народ на референдумі. А після цього пройдуть дострокові вибори і парламенту, і президента. Правда, в щойно ухваленому законі йдеться, що всеукраїнський референдум не може проводитися одночасно з черговими і позачерговими загальнодержавними виборами. Але в закон будуть внесені зміни, і всі вибори і референдум відбудуться в один день. В Конституції ніяких заборон на цей рахунок немає.

Проте, цей сценарій є неконституційним з іншої причини. В Конституції відсутні будь-які можливості внести зміни до Конституції без згоди конституційної більшості (300 з 450) народних депутатів. Це фундаментальна проблема для Банкової і "слуг народу". Якщо Володимир Зеленський своїм указом призначить референдум з питання про внесення змін до Конституції в обхід парламенту, він нарветься на політичні звинувачення в антиконституційному державному перевороті. І тоді сам референдум і дострокові вибори президента і парламенту розділять країну на два табори: тих, хто за узурпацію влади Зеленським та "слугами", і тих, хто проти цього і за те, щоб всіх призвідників спроби держперевороту посадити.

Така перспектива, звичайно, може розхолодити прихильників цього сценарію (але може, втім, і підбадьорити, якщо вони вирішать, що їм нема чого втрачати і гірше не буде). Тому можливий і більш м'який варіант, який абсолютно вписується в Конституцію: провести позачергові вибори президента і парламенту і одночасно з ними — референдум за народною ініціативою, але не про внесення змін до Конституції, а просто "з питання загальнодержавного значення".

Реклама на dsnews.ua

Такий референдум взагалі не має ніякої юридичної сили (особливо для Верховної Ради), його результати всього лише "є обов'язковими для розгляду і прийняття рішення в порядку, визначеному Конституцією і законами України". Але ця обставина, звичайно, не завадить Зеленському та "слугам народу" скористатися референдумом для самопіару.

Партійне надзавдання

Так чи інакше, за жорстким сценарієм або по м'якому, але організація потрійного свята народовладдя стає найголовнішим завданням усіх партійних структур "слуг народу". Закон про референдум якраз для того і приймався, щоб дати в руки Зеленському та "слугам" механізм для підняття свого рейтингу. Причому закон написаний так, що де-факто референдум можливий тільки з тих питань, які вигідні владі. Ініціативи будь-яких інших політичних сил легко зарубати з формальних причин. Саме тому щойно прийнятий закон не був підтриманий жодною з парламентських партій, крім "Слуги народу".

Ми зараз не будемо обговорювати можливі варіанти питань для винесення на референдум, які можуть дискутуватися на Банковій. У будь-якому випадку Банкова шукатиме такі формулювання, які після схвалення їх народом можна буде трактувати як народну підтримку посилення повноважень президента Зеленського.

Дострокові вибори президента будуть обґрунтовуватися саме тим, що це плебісцит на підтримку зміцнення влади Зеленського. І донести це до свідомості і підсвідомості виборців буде для всіх партійних структур "слуг народу" надзавданням. Бо від виконання цього надзавдання буде прямо залежати результат Зеленського і "слуг" на позачергових виборах.

"Вічний двигун" від Банкової

У соцмережах обговорюються чутки про те, що партія "Слуга народу" на з'їзді в кінці лютого буде переформатована в ідеологічному плані. Невиразні центризм і лібертаріанство — в минулому. Тепер партія буде базуватися на націонал-демократії з сильним акцентом на першому компоненті. Як пріоритет буде взята на озброєння "патріотична" риторика, а всіх незгодних поступово приберуть з партії. Мовляв, на Банковій переконали Зеленського, що нове позиціонування дозволить залучити електорат західних і центральних регіонів і не допустити таким чином посилення Петра Порошенка і його партії "Європейська солідарність".

Також за допомогою цього з'їзду влада хоче показати свою монолітність і підтримку Зеленського з боку партії. Тому можна очікувати, що нові керівники регіональних парторганізацій будуть відбиратися за двома головними критеріями: особистої відданості Зеленському та здатності організувати всю передвиборчу кампанію разом з підготовкою референдуму.

Все це цілком вписується в стратегію Банкової, націлену на те, щоб забезпечити Зеленському суперником у другому турі Юрія Бойка, а не Петра Порошенка. Примітна деталь: за задумом Банкової, партія "Слуга народу" повинна не просто змінити ідеологію (це можна робити тихо, плавно, поступово), а гучно оголосити про це на з'їзді. Для цього ж буде і військовий парад 24 серпня, після дворічної перерви.

Патріотична риторика потрібна для того, щоб збити хвилю критики з боку Порошенка і "Європейської солідарності", а також ветеранів війни з Росією і "Руху опору капітуляції". Мовляв, ми не готуємо ніякої капітуляції через референдум, ми будемо проводити референдум для посилення президентської вертикалі і зміцнення держави. Тобто референдум буде використовуватися для обґрунтування нової ідеології "слуг народу", і в той же час ця ідеологія буде служити обґрунтуванням референдуму. Такий собі "вічний двигун" від Банкової.

Ексцеси виконавця

Всі ці грандіозні плани, звичайно, не можуть не вражати, проте реалістичність їх викликає великі сумніви. Особливо якщо згадати, що зовсім недавно, на місцевих виборах 25 жовтня, Зе-влада вже розігрувала карту народовладдя, провівши вкрай сумнівне "всеукраїнське опитування". Звичайно, референдум в порівнянні з тим "опитуванням" буде більш законним (за умови, що він буде проводитися не всупереч Конституції). Але ж його потрібно правильно організувати.

Зокрема, для проведення референдуму за народною ініціативою необхідно за 90 днів зібрати підписи не менше трьох мільйонів громадян України. Причому підписи повинні бути зібрані не менш ніж в 16 областях і не менше ніж по сто тисяч підписів у кожній області.

Якщо весь цей процес буде супроводжуватися грубими порушеннями і фальсифікаціями, це може дуже серйозно вдарити по рейтингу Зеленського і "слуг народу". Тобто результат може виявитися зворотнім очікуваному.

Також сумнівна і стратегія "аби не Порошенко". Звичайно, якщо Зеленський і "слуги народу" добровільно "здадуть" Юрію Бойку і ОПЗЖ південні і східні області, то Бойко і ОПЗЖ радісно цим подарунком скористаються. З'їдять все і зажадають добавки. Але не факт, що це забезпечить Зеленському другий тур з Бойком. Бо результат першого туру може вийти, наприклад, таким: Бойко, Порошенко, Тимошенко, Зеленський. І аналогічно — на парламентських виборах.

Насправді у Зеленського та "слуг народу" зовсім немає успішного досвіду політичної боротьби. У 2019 році вони виграли президентські і парламентські вибори виключно завдяки тому, що позиціонували себе як позасистемні гравці, які прийшли зламати систему. Але зараз вони самі — система, яку всі інші хочуть зламати. А оскільки досвіду захисту своєї системи у "слуг" немає, то висока ймовірність того, що вони нароблять грубих помилок. Подібні ексцеси виконавця будуть чреваті ексцесами над виконавцями. Ну, тобто народовладдям в дії.

    Реклама на dsnews.ua