• USD 28.2
  • EUR 33
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Піскун нарадив. Для чого Венедіктовій антиконституційні повноваження

Радник генпрокурора Ірини Венедіктової Святослав Піскун розповів, які закони, що суперечать Конституції, будуть прийняті у вересні за його порадою

Фото: Спілка юристів України
Фото: Спілка юристів України
Реклама на dsnews.ua

Зовсім нещодавно, 27 липня, генеральний прокурор Ірина Венедіктова призначила своїм позаштатним радником Святослава Піскуна, який сам був генпрокурором тричі (у 2002-2003, 2004-2005 і 2007 рр.), а також нардепом від Партії регіонів у Верховній Раді V і VI скликань (в 2006-2012 рр.). І ось вранці 12 серпня на сайті LB.ua вийшло перше інтерв'ю Піскуна в новій ролі. Він зробив досить-таки сенсаційні зізнання про те, які сюрпризи нам готують Венедіктова і «слуги народу» вже у вересні, як тільки парламент збереться на чергову сесію.

За словами Піскуна, він «приніс свої пропозиції, пов'язані із змінами роботи органів прокуратури, суду, їх удосконалення», після чого Венедіктова «написала лист подяки, подякувала і сказала, що прочитала документи, показала Монастирському, депутати підтримали, все класно, у вересні будуть голосувати». Денис Монастирський – це глава профільного парламентського комітету (з питань правоохоронної діяльності), який займається, зокрема, питаннями діяльності органів прокуратури. І якщо цей комітет оперативно дасть рекомендацію парламенту прийняти законопроєкти, запропоновані Піскуном, то і справді вже у вересні вони можуть бути проголосовані в першому читанні.

Інструмент проти акцій протесту

Відтоді, як Піскун останній раз працював у Генпрокуратурі, минуло вже понад 13 років. За цей час повноваження прокуратури значно звузилися. 2 червня 2016 р. до Конституції були внесені радикальні зміни, які взагалі ліквідували розділ VII «Прокуратура», а всі норми про прокуратуру вмістили у одну статтю 131-1 у розділі VIII «Правосуддя». У цій статті записано, що прокуратура здійснює: «1) підтримку публічного обвинувачення в суді; 2) організацію і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, рішення у відповідності з законом інших питань у ході кримінального провадження, нагляд за негласними та іншими слідчими та розшуковими діями органів правопорядку; 3) представництво інтересів держави в суді у виняткових випадках і в порядку, які визначені законом». Ось і всі конституційні повноваження прокуратури на даний момент.

Піскун пропонує до них додати повноваження, не передбачені Конституцією. Наведемо фрагменти його бесіди з журналістами (Ж):

Ж: А можна детальніше про ваші ініціативи?

П: Перше – ми вважаємо, що роль генерального прокурора без соціальних елементів захисту і якихось економічних прав держави і людей не мають сенсу.

Реклама на dsnews.ua

Ж: Пропонуєте повернути контрольні функції?

П: Ні. Багато хто називають це загальним наглядом, а ми це називаємо нагляд за дотриманням соціальних, економічних та інших прав громадян і держави. ...

Ж: Добре. Перше – повернути загальний нагляд. Друге?

П: Ні.

Ж: А що це якщо не загальний нагляд?

П: Повернути функції захисту громадян і держави. Окремі функції. ...

Ж: Друге?

П: Друге: якщо навіть збирається незаконний мітинг, прокурор виносить рішення, законний він чи ні, як у Європі. В Європі прокурор міста Франкфурта-на-Майні нещодавно заборонив мітинг – поліція його розігнала. Прокурор повинен наглядати за законністю в країні, на те він і прокурор.

Неконституційні стражі закону

Що стосується першої ініціативи Піскуна – «повернути прокуратурі окремі функції захисту громадян і держави», то, щоб вона не була антиконституційною, необхідно вписати її в статтю 131-1 Конституції. Що ж стосується другої ініціативи – про наділення повноваженнями прокурорів забороняти акції протесту, то, щоб вона не була антиконституційною, недостатньо вписати її в статтю 131-1 Конституції. Треба ще і внести відповідні зміни в статтю 39 Конституції, яка говорить, що «громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації» і що «обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку – з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей».

Отже, зараз забороняти акцію протесту можна тільки через суд, і це записано в статті 39, яка входить у розділ II «Права, свободи та обов'язки людини і громадянина». І навіть якщо Верховна Рада спробує змінити цю статтю, то, швидше за все, це не пропустить Конституційний суд, бо стаття 157 Конституції України встановила, що «Конституція України не може бути змінена, якщо зміни передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина».

Але Піскун і не пропонує вносити зміни в Конституцію. Він пропонує наділити прокуратуру додатковими повноваженнями, внісши зміни в закони, але не в Конституцію. У бесіді з журналістами він прямо заявив, що розраховує, що для прийняття його пропозицій вистачить голосів «слуг народу». Ось фрагмент інтерв'ю:

Ж: У вас достатньо політичної ваги для того, щоб працювати з депутатами щодо прийняття ваших правок до законодавства?

П: Так.

Ж: Тобто спільну мову зможете знайти?

П: Після мого призначення радником зі мною зустрілися вже сім народних депутатів з «Слуги народу». Самі.

Ж: Але крім «Слуги народу» є ще ОПЗЖ, «Батьківщина».

П: У «Слуги народу» більшість, навіщо мені шукати ще когось?

Як бачимо, про 300 голосів, необхідних для внесення змін до Конституції, він не замислюється, а тільки про голоси парламентської більшості. І якщо оцінювати перспективу ухвалення законів, пропонованих Піскуном, то вона дуже висока. Підкреслимо: даючи інтерв'ю, він розповідав не про якісь ідеї, які йому тільки що прийшли в голову, а про ініціативи, викладені у вигляді документів, які вже отримали схвалення в Офісі генпрокурора і в профільному парламентському комітеті.

Прослуховування і обшуки без санкції суду

Звичайно, пропозиції Піскуна не обмежуються двома новаціями, про які йшлося вище. У нього є й інші ініціативи. Наприклад, за його словами, «одна з пропозицій, яка дуже всім сподобалася», – повернути генпрокурору право протесту на рішення, яке раніше вступило в законну силу. Знову ж таки, Піскуна не хвилює, що зараз у генпрокурора немає таких повноважень за Конституцією. Якщо не можна, але Венедіктовій дуже хочеться, – то можна.

Ще одну свою ініціативу Піскун сформулював так: «Треба посилити НАБУ, посилити ДБР, дати йому більше повноважень, НАБУ дати більше повноважень – стеження, прослуховування, проникнення в житло з санкції прокурора. Не треба йти в суд».

Взагалі ж у нього напрацьовано цілий пакет змін у Кримінальний процесуальний кодекс. І Піскун запевняє, що якщо взяти всі ці зміни, то через півроку половина злочинців країни буде сидіти у в'язниці. Ті, які крали». Очевидно, що це перебільшення. Але безсумнівно й те, що на цю обіцянку легко клюнуть «слуги народу» і сам Володимир Зеленський, який ізождался простих рішень, що обіцяють швидкі результати.

Посадити Порошенка – місія нездійсненна

Були задані Піскуну і питання про перспективу справ проти Порошенка. З відповідей видно, що перспектив немає.

Ж: Коли головою Офісу генерального прокурора було призначено Ірину Венедіктову, багато хто пов'язував це з бажанням посадити Порошенка.

П: Можливо. ...

Ж: Ви б під якесь конкретне завдання стали генеральним прокурором?

П: Під «посадити Порошенка»?

Ж: 2020-й рік, є вакансія на генерального прокурора, але одне побажання – Петро Олексійович має сісти.

П: Я ж дуже розумний для того, щоб погоджуватися на таку дурість. ...

Ж: Думаєте, Петра Порошенка при цій владі посадять?

П: Ні! Чому посадять? Не думаю. Хоча не можна так говорити. Раптом, він завтра кому-небудь на площі голову відріже.

Ж: За фактом вже.

П: Не знаю. Коли ця влада прийшла, вони обіцяли аудит, пам'ятаєте? Де аудит? Аудит де, хлопці?! Якщо б зробили правильний аудит, можна було б про щось говорити. Бо коли я чую, що когось збираються притягнути до відповідальності з великих чиновників, злочин, на мій погляд, має бути значущим. Це повинні бути цифри.

Схоже, Піскун просто видав секрет Полішинеля, тобто «таємницю», яка і без нього загальновідома: жодних корупційних справ зі значущими цифрами проти Порошенка так і не накопали. Ну і заодно він знайшов виправдання для Венедіктової: вона ж не така, як сам Піскун, який, за його словами, «дуже розумний для того, щоб погоджуватися на таку дурість».

Коротше, простого вирішення проблеми Порошенка у Піскуна немає. І навіть складного вирішення немає. Замість цього у Піскуна є прості рішення інших проблем, наприклад, як без санкції суду забороняти акції протесту, встановлювати прослушки і проводити обшуки. Це саме те, чого не вистачало «слугам народу», щоб викликати приплив народних симпатій до себе перед місцевими виборами.

    Реклама на dsnews.ua