• USD 27.2
  • EUR 30.8
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Без випробувань. Чому нацгвардійці та прикордонники отримують нову зброю швидше, ніж армійці

В Україні триває розбудова та переозброєння Національної гвардії та Держприкордонслужби

Прикордонники під час бойових стрільб з станкових гранатометів СПГ-9М
Прикордонники під час бойових стрільб з станкових гранатометів СПГ-9М
Реклама на dsnews.ua

Вода

Цікаво те, що ці структури отримують зброю переважно іноземного походження. Зокрема, 11 жовтня заступник керівника МВС України Сергій Гончаров провів зустріч із віцепрезидентом італійської суднобудівної компанії Fincantieri Федеріко Ріджіо щодо можливого замовлення на патрульні та рятувальні кораблі для сил Морської охорони та Державної служби з надзвичайних ситуацій України (ДСНСУ). Йдеться не тільки про поставку готових виробів, а й локалізацію їх виробництва, а також про фінансову підтримку зі сторони італійського державного експортно-кредитного агентства SACE.

Які саме кораблі може продати італійська Fincantieri українському МВС — поки що невідомо, але у неї є досить багато вдало реалізованих проектів. Наприклад, проект Sirio, за яким будувалися патрульні кораблі для ВМС Італії та Туреччини. Кораблі цієї серії призначені для берегової охорони, пошуково-рятувальних операцій, боротьби з контрабандистами і браконьєрами. Водотоннажність турецького варіанту Sirio с вертолітним майданчиком складає 1700 т, швидкість — 22 вузли, дальність плавання 15-вузловим ходом — 3000 миль.

Слід нагадати, що це вже другий проект, направлений на підсилення можливостей Морської охорони. У березні 2021 р. Кабінет Міністрів погодив отримання кредиту на 116 млн євро для закупівлі МВС патрульних катерів у Франції: 76 млн від французького експортного агентства Bpifrance Assurance Export (під 1,4% річних), ще 40 млн — від казначейства Франції (під 0,38% річних).

За ці кошти МВС України має через три роки отримати 20 патрульних катерів (з них п’ять мають побудувати в Україні на потужностях приватного "Нібулону") на базі проекту FPB 98 MKI від OCEA. Ці 32-метрові катери мають прийти зі штатним спостережним оснащенням та без озброєння, яке буде встановлено вже в Україні — що саме, поки не зрозуміло.

Повітря

Крім морської складової вже нині продовжується реалізація контракту на отримання з Франції 55 вертольотів виробництва компанії Airbus Helicopters. Всього згідно за підписаною угодою Україна має отримати 21 вертоліт моделі Н-225 (11-тонна двомоторна машина, здатна транспортувати 19–25 пасажирів або 10 т вантажів), десять моделі Н-145 (розрахована на 8–10 пасажирів і двох членів екіпажу) і 24 вертольоти Н-125 (5–6 пасажирів і два члени екіпажу або 1400 кг на зовнішній підвісці ). Це дозволить до 2023 р. замінити у авіаційних підрозділах ДПСУ та НГУ всі вертольоти Мі-8 радянського виробництва.

Реклама на dsnews.ua

Нині контракт знаходиться у стадії активної реалізації: 5 жовтня до України прибув шостий гелікоптер H-145, який служитиме в авіаційному загоні Національної поліції, а 10 липня Національній гвардії було передано четвертий гелікоптер Н-225.

Геликоптер Airbus H-225 / mvs.gov.ua
Геликоптер Airbus H-225 / mvs.gov.ua

У авіаційної складової є ще один елемент — нещодавно Кабінет Міністрів схвалив рішення про надання держгарантій на будівництво пожежного Ан-32 для ДСНСУ.

Також відбулося масове насичення мілітарних структур безпілотними літальними апаратами — основним типом став Matrice 200 вітчизняного виробництва. Прикордонникам також передані американські БПЛА Raven, які були поставлені в рамках військово-технічної допомоги для армійців, але не виявилися не достатньо стійкими в протистоянні з російськими засобами РЕБ.

Земля

Національна гвардія в ході війни на Донбасі у 2014-2015 рр. отримала новітні БТР-4, танки Т-64Б1М, артилерію у вигляді гаубиць Д-30 та САУ 2С1 "Гвоздика". Після закінчення активної фази бойових дій частини Нацгвардії почали переозброюватися сучасними піхотними системами. Радянські снайперські гвинтівки замінено на західні зразки, зокрема на потужні великокаліберні 12,7 мм. Саме Нацгвардія отримала з США також принаймні 500 гранатометів PSRL-1, який є по суті модернізованим радянським РПГ-7.

Прикордонники теж отримали важке піхотне озброєння у вигляді безвідкатних гармат СПГ-9, ПТРК "Фагот", гранатометів РПГ-7В та АГС-17, а також зенітних установок ЗУ-23-2.

Тут важливо зазначити, що надходження важкого озброєння в неармійські формування є, скоріше, вимушеним заходом. В умовах збройного протистояння на Донбасі країна змушена використовувати всі наявні ресурси.

Що ж стосується більш швидкого отримання нових зразків озброєння й техніки для ДПСУ й Нацгвардії і, ніж загалом по армії, то тут дається взнаки зайва бюрократизація процесу прийняття на озброєння у ЗСУ. Ще з радянських часів для того, щоб що-небудь потрапило в стройові частини, цей зразок має пройти державні випробування, які дуже часто затягуються на роки. Водночас МВС України купує й поставляє у свої частини озброєння просто за потребою.

    Реклама на dsnews.ua