• USD 26.6
  • EUR 31.2
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Залишилося "бити в дзвони". Як Зеленський використовує Кримську платформу

Кримська платформа — це потенційно дуже ефективний інструмент для тиску на Росію. Однак Банкова має намір використовувати його зовсім для інших цілей

У Києві відбудеться установчий саміт Кримської платформи
У Києві відбудеться установчий саміт Кримської платформи / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

23 серпня, напередодні святкування 30-річчя Незалежності України, в Києві відбудеться установчий саміт Кримської платформи. Приймати гостей буде виставковий центр "Парковий" на Печерську. Туди з'їдуться представники України і ще 40 держав. За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, всі ці держави виступлять співзасновниками Кримської платформи.

G7 + ЄС + НАТО

Відразу підкреслимо: Кримська платформа має всі можливості для того, щоб стати серйозним фактором в геополітиці. Щоб зрозуміти це, достатньо подивитися на список співзасновників: туди увійшли всі країни "Великої сімки", всі 27 держав — членів Євросоюзу і майже всі (28 з 30) країн — членів НАТО (крім Албанії та Ісландії), а також Грузія і Молдова, які недавно разом з Україною створили Асоційоване тріо для інтеграції в ЄС. Крім того, співзасновниками Кримської платформи стануть Австралія, Нова Зеландія і Швейцарія. Також на саміт прибудуть президент Європейської ради Шарль Мішель, віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс і заступник генерального секретаря НАТО Мірча Джоане.

"Велика сімка" плюс Євросоюз плюс НАТО — це, без сумніву, дуже потужна сила. Звичайно, не можна чекати від неї прямолінійного рішення кримського питання. Відвойовувати Крим у Росії, щоб повернути його Україні, ніхто не буде.

Проте у країн Кримської платформи є можливість консолідованого тиску на Росію. Назвемо три конкретні напрямки, за якими можна досягти помітного успіху. Це, по-перше, забезпечення свободи судноплавства в Керченській протоці і Азовському морі, по-друге, звільнення заручників, яких Росія захопила в Криму, по-третє, забезпечення прав кримських татар як корінного народу Криму.

Сьогодні, 19 серпня, було опубліковано інтерв'ю, яке Володимир Зеленський дав кільком українським журналістам на острові Зміїний. Інтерв'ю присвячено саме Кримській платформі і деокупації Криму. Можна було очікувати, що глава держави розповість, що конкретно зміниться з запуском Кримської платформи, які механізми тиску на Росію почнуть працювати. І Зеленський дійсно говорив досить довго і досить відверто. Ось тільки з його слів виходить, що ефективність використання Кримської платформи буде близька до нуля.

Свободи судноплавства — не буде

Реклама на dsnews.ua

Перша презентація Кримської платформи була проведена ще 3 грудня минулого року в рамках засідання Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ. Там були присутні 150 дипломатів, і Кулеба розповів їм, що Кримська платформа матиме п'ять пріоритетів: "По-перше, безпеку, включаючи свободу мореплавання. По-друге, забезпечення ефективності санкційних обмежень проти держави-агресора. По-третє, захист прав людини і міжнародного гуманітарного права. По-четверте, захист освітніх, культурних, релігійних прав. По-п'яте, подолання негативного впливу тимчасової окупації Криму на економіку і навколишнє середовище".

Те, що першою була названа свобода мореплавання, цілком логічно. Бо це дуже гостре питання для України. Адже Росія не тільки окупувала Крим, але ще і привласнила собі Керченську протоку, чим фактично поставила під загрозу життєдіяльність наших портів на Азовському морі і взагалі економіку і безпеку українського Приазов'я.

І якраз країни Кримської платформи могли б дати на цю загрозу серйозну консолідовану відповідь. Для підготовки її було достатньо часу: Зеленський анонсував Кримську платформу ще у вересні минулого року на Генасамблеї ООН, тобто з тих пір пройшов вже майже рік. За цей час можна було домовитися про симетричну відповідь на російські дії: якщо Росія блокує судноплавство через Керченську протоку, то країни Кримської платформи відмовляються приймати в своїх портах будь-які вантажні і пасажирські судна і військові кораблі, що йдуть з Росії або в Росію. Плюс перекриття Туреччиною проток Босфор і Дарданелли. Плюс секторальні економічні санкції на російські судноплавні компанії.

Перелік відповідних дій можна було б продовжувати, однак проблема в тому, що Зеленський у своєму інтерв'ю не згадав жодної. І не тому, що журналісти не підняли цю тему. Навпаки, Зеленському було поставлено пряме запитання про дії у відповідь на російську окупацію Чорного і Азовського морів, і він констатував: "Так, питання Криму — це також питання розблокування Чорноморського та Азовського узбережжя". Але далі він зробив вигляд, що єдина відповідь — це розвиток свого військово-морського флоту. "Питання посилення ВМС України є частиною нашої скорої зустрічі з президентом США, а також частиною порядку денного Кримської платформи і наших бесід з іншими державами", — повідомив Зеленський.

Схоже, тема консолідованого тиску на Росію для нього — взагалі принципове табу. І не тільки з питання про забезпечення свободи судноплавства, а й по всім іншим.

Визволення заручників — не буде

З питання про звільнення заручників бачимо те ж саме. За рік ніяких рішень не підготовлено. Хоча спільний тиск країн Кримської платформи міг би, звичайно, дати набагато більший ефект, ніж самотні зусилля України.

"Кримська платформа — це перший єдиний інституційний майданчик, що буде працювати не раз на рік, а працювати щодня в офісі Кримської платформи. І там будуть розглядатися важливі питання, перш за все, гуманітарні", — розповів Зеленський. Але коли його запитали про одне з найголовніших гуманітарних питань, про заручників, він не зміг сказати нічого обнадійливого.

"Питання політв'язнів для нас найважливіше. На жаль, воно загальмоване повністю. На сьогодні, крім прямих переговорів з президентом Росії щодо кримських ув'язнених, я іншого виходу не бачу. Можливо, ми зможемо розробити нові рішення саме під час Кримської платформи", — заявив Зеленський.

Тобто чи допоможе Кримська платформа в справі звільнення політв'язнів — це для нього чисто гіпотетична можливість. А реально він буде покладати надії на прямі переговори з Путіним. Він про це прямо зізнався: "Я іншого виходу не бачу".

Полегшення для кримських татар — не буде

Фрагмент інтерв'ю, що стосується кримських татар, краще привести дослівно. Запитання журналіста звучало так: "Наступний логічний крок — визнати Кримськотатарську національно-територіальну автономію. Ми знаємо, що кроки до цього в 2018 році вже розробляла Конституційна комісія. Чи готові ви до цього кроку, він на часі?"

І ось що відповів Зеленський: "Це дуже важливий крок, яким повинна займатися Кримська платформа: вивчити законодавство, зміни до законодавства і запропонувати президенту України вже узгоджений з корінним населенням Криму законопроєкт. Я знаю, що за попередньої влади були якісь напрацювання. Узгоджені вони з моїм Офісом? Ні. Узгоджені вони з кримськотатарським суспільством? Не знаю. Я не знаю, наскільки цей законопроєкт нормальний. Треба над усім цим працювати. Закон, про який ви говорите, це один з тих законопроєктів, яких було купа, стало трохи менше і буде зменшуватися з кожним днем роботи Кримської платформи, я впевнений".

Тобто завдання Кримської платформи, виявляється, це розробляти зміни до Конституції України та інші законопроєкти. Судячи зі слів Зеленського, головне, що зараз потрібно кримським татарам під російською окупацією, це поліпшити українське законодавство. І над цим працюватимуть 40 держав разом з Євросоюзом і НАТО. А якщо хтось думав, що Кримська платформа — для того, щоб консолідовано тиснути на Росію, той глибоко помилявся.

Навіщо Кримська платформа Зеленському

Це системна проблема. Ось як сам Зеленський в інтерв'ю сформулював, навіщо потрібна Кримська платформа: "Що можна зробити? Треба бити в дзвони. Для цього потрібно, щоб була дзвіниця, були руки. Вважаю, що до цього моменту, до Кримської платформи, не було тих дзвонів, а ось люди і руки були і є, але покажіть, будь ласка, в які дзвони їм бити, крім повідомлень у "Фейсбуці": "Наш Крим шкода, але ми повернемося". Тому тепер буде Кримська платформа, яка кожну кримську тему буде робити загостреною і актуальною, бити саме в ті дзвони, про які я говорив".

Отже, тепер всі будуть бачити, що Зеленський б'є в дзвони. Саме це він обіцяє. А результатів — не буде. Він, до речі, і не обіцяє ніяких результатів, а тільки — бити в дзвони.

Це саме те, що дозволить і рейтинг підняти, і з Путіним не посваритися.

    Реклама на dsnews.ua