• USD 28.3
  • EUR 32.1
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

"Великий переїзд". Навіщо Зеленському переносити міністерства в Кривий Ріг і обласні центри

Корупція буде не тільки на самому переїзді та будівництві нових будівель, але і на продажу звільнених будівель міністерств в Києві — а це дуже ласі шматки

Володимир Зеленський пропонує перенести міністерства з Києва в регіони
Володимир Зеленський пропонує перенести міністерства з Києва в регіони / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

У Зеленського знову концепція змінилася. У перші місяці свого президентства він планував переїхати з Банкової кудись ближче до людей. Було навіть оголошено, куди, коли і за скільки: в Український дім на Європейській площі, протягом року, за 300 млн грн. Однак уже в серпні 2019-го Зеленський від цих планів відмовився. І ось тепер стало відомо про його нові плани. Він уже не хоче переїжджати сам, а хоче, щоб прийшли в рух міністерства. Вони повинні переміститися з Києва в регіони.

Два роки на "Великий переїзд"

Про подробиці розповів міністр Кабінету міністрів Олег Немчинов на засіданні Координаційної ради з реформування держуправління. "Президент України ініціював деконцентрацію центральних органів виконавчої влади — переміщення їх з Києва в регіони (в обласні центри чи центри територіальних громад) — протягом найближчих двох років", — зазначив міністр. За його словами, секретаріат Кабміну вже розробив відповідні пропозиції.

Правда, Немчинов поки ще не розкрив секретів, куди саме відправиться яке міністерство. Зараз існує 20 міністерств. А областей — 24. Так що деяким областям міністерств не дістанеться. Або ж спеціально для них створять нові, щоб не образити.

Немчинов не дарма уточнив, що в число щасливчиків увійдуть не тільки обласні центри, а й центри територіальних громад. Найбільша територіальна громада, яка не є обласним центром, це Кривий Ріг, рідне місто Зеленського. Сам Зеленський ще в липні 2019-го назвав відомство, яке він хотів би переселити в Кривий Ріг. Це Міністерство захисту навколишнього середовища і природних ресурсів. Зеленський зазначив, що тоді і підприємства, і громадськість Кривого Рогу зможуть приходити з протестами в міністерство, "знатимуть, де живуть ці люди і як вони вирішують ці питання".

Уявні переваги для регіонів

Взагалі-то Зеленський анонсував "Великий переїзд" ще більше двох років тому, в січні 2019-го. "Для рівного розвитку регіонів ми перестанемо концентрувати центральні органи влади в Києві. Влада повинна бачити проблеми на місцях, а не з вікон своїх київських кабінетів. Це підніме благоустрій в регіонах і дасть шанс працевлаштування на місцях", — пообіцяв він у своїй передвиборчій програмі.

Реклама на dsnews.ua

І ось через два роки він задумався над тим, як би почати це виконувати. Оскільки Немчинов каже, що "Великий переїзд" займе два роки, можна припустити, що Зеленський має намір встигнути до закінчення свого президентського терміну. Тоді він зможе, балотуючись на другий термін, їздити по регіонах і слухати хвалебні відгуки: мовляв, як щасливо ми зажили завдяки появі у нас міністерства.

Немчинов назвав цілих п'ять переваг деконцентрації для регіонів. По-перше, за його словами, закінчення концентрування центральних органів влади в Києві дасть можливість рівного розвитку регіонів. Друга перевага — підняття благоустрою в регіонах. Третє — наближення процесу формування та реалізації політики до людей. Четверте — створення нових робочих місць в регіонах, поліпшення можливості для працевлаштування, підвищення внутрішньої трудової міграції. І п'яте — це стимулювання економічного розвитку регіонів.

Хоча казки про всі ці переваги розповідаються на повному серйозі, але Немчинов розсудливо приховав від громадськості економічні розрахунки. Бо насправді будівництво нових адміністративних будівель в Кривому Розі і обласних центрах в епоху загальної діджіталізаціі і в умовах пандемії, коли весь світ переводить всіх, кого тільки можна, на роботу в режимі онлайн, це наруга над економічною доцільністю.

І якщо у Зеленського є зайві, скажімо, 10 млрд грн, щоб витратити їх на "Великий переїзд", то, напевно, краще запитати самі регіони, на що б вони хотіли витратити ці гроші, щоб підняти благоустрій, створити нові робочі місця, стимулювати економічний розвиток. Можна не сумніватися: регіони швидко збагнуть, як з найбільшою користю освоїти цю суму. І їм навіть в голову не прийде просити витратити ці гроші на переїзд міністерств.

Що ж стосується рівного розвитку регіонів і наближення міністерств до людей, то абсолютно не зрозуміло, чому влада повинна бачити проблеми з вікон своїх харківських, одеських або криворізьких кабінетів, а не, наприклад, в сільських громадах. Якщо вже йти за логікою Зеленського, то Мінфін потрібно перевозити в той сільський район, де найнижчі зарплати, Мінтранс — де найгірші дороги, МОЗ — де найвища дитяча смертність і т. д. А Мінціфри засунути в карпатське ущелині, де до сих пір немає інтернету.

Інакше яке ж це рівний розвиток? Багатьом міським громадам дамо міністерства, а бідні сільські громади залишимо ні з чим? Так можна і звинувачень в дискримінації дочекатися.

Уявні переваги для країни

Ще Немчинов назвав переваги деконцентрації для країни в цілому. За його словами, це прискорення процесів реінжинірингу, цифровий трансформації і зменшення ролі чиновників в житті людини.

Це взагалі, м'яко кажучи, введення в оману. Бо насправді "Великий переїзд" означатиме, що всі ці процеси — реінжиніринг, цифрова трансформація, зменшення ролі чиновників — загальмуються (або взагалі зупиняться) рівно на той час, скільки буде тривати "Великий переїзд". А кожен з нас з досвіду квартирних і офісних ремонтів знає, що реальні терміни можуть перевищити планові в кілька разів.

Ось що буде відбуватися в дійсності. Всі ті київські фахівці, які зараз займаються цифровою трансформацією міністерств, швидше звільняться (і спокійно знайдуть собі роботу в столичних бізнес-структурах), ніж погодяться переїхати з сім'ями і дітьми кудись, де їх не чекають. Зеленський і Немчинов чітко озвучили, що "Великий переїзд" потрібен для працевлаштування місцевих. А місцеві спочатку дочекаються, коли міністерство до них переїде, потім їх за конкурсом наберуть (нагадаємо, Зеленський у своїй програмі обіцяв "відкриті конкурси на посади"), і тільки потім почнуть придумувати, як би почати цифрову трансформацію.

Тобто це будуть не тільки втрачені гроші, але і втрачені роки.

Уявна турбота про киян

Ще однією перевагою деконцентрації Немчинов назвав зменшення навантаження на Київ. Звичайно, проблема перевантаженості столиці є. Однак не видно ніякої логіки в тому, щоб розвантажувати столицю за допомогою перенесення міністерств кудись за сотні кілометрів.

Є вдалий досвід Франції — там, щоб розвантажити Париж, побудували за межами столиці, в департаменті О-де-Сен, діловий район Дефанс. Туди переїхали штаб-квартири багатьох компаній, а також кілька міністерств і відомств.

Напевно, якщо запропонувати подібний проект передмістям Києва, наприклад Ірпеню, Бучі, Вишневому, то вони будуть битися за право освоїти ці мільярди. І київські фахівці при цьому не будуть втрачені.

Раз вже зайшла мова про європейський досвід, то доречно нагадати, що тягар столиці Євросоюзу розділили три міста: Брюссель, Страсбург і Люксембург. Тільки європейці вирішили географічно рознести не Міністерство, а гілки влади. У Брюсселі засідають Європейська комісія, Європейська Рада, Рада ЄС. У Страсбурзі — Європарламент. У Люксембурзі — Суд ЄС та Європейський суд загальної юрисдикції.

Якби Зеленський почав пропонувати щось в тому ж дусі, це можна було б вважати розумною пропозицією — нехай спірною, але все ж хоч якось обґрунтованою. А ось перенесення міністерств виглядає зовсім не турботою про регіони, країну і киян, а чисто корупційним проектом. На додачу до "Великого будівництва" і "Великої реконструкції" буде "Великий переїзд", на якому попилити чергові мільярди. Підкреслимо, корупція буде не тільки на самому переїзді та будівництві нових будівель, але і на продажу звільнених будівель міністерств в Києві — а це дуже ласі шматки.

Щоб уникнути подібних підозр, Зеленському краще б в якості жесту доброї волі почати звільняти Київ від підрозділів свого офісу. Десь у села і робітничі селища, ближче до людей. Собі з Єрмаком залишити два кабінети на Банковій. А решту приміщень віддати дітям, наприклад, під гурток юного антикорупціонера.

Хоча є і ще одне пояснення появи "Великого переїзду". Можливо, Банкова просто знову зображує бурхливу діяльність, щоб відвернути увагу від провалів по тих напрямках, які дійсно важливі. Будь то вакцинація, переговори по ОРДЛО, співпраця з МВФ або діалог з Вашингтоном. В такому випадку нас чекає ще багато порожніх сенсацій від влади.

    Реклама на dsnews.ua