• USD 29.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.4
Спецпроєкти

Борода з вати. Чим Шарій небезпечний для Медведчука

Видеоблогер-українофоб Анатолій Шарій зумів розкрутити власну партію якраз настільки, щоб "вбити" більш ніж третину голосів проросійського електорату
Реклама на dsnews.ua

Феноменом нинішніх парламентських виборів стала Партія Шарія. За попередніми даними Національного екзитполу, вона набрала 3,1% голосів. Це зовсім немало, якщо врахувати, що про своє политпроекте видеоблогер-українофоб Анатолій Шарій оголосив 6 червня 2019 р. — всього лише за півтора місяці до позачергових виборів Верховної Ради.

Більше того, вся його партія є, по суті, віртуальним проектом. Сам Шарій ще в січні 2012-го втік з України, перебуваючи під двома підписками про невиїзд. Це стало підставою для скасування Центрвиборчкомом реєстрації Його кандидатом у народні депутати України. Свою партію Шарій розкручував через свій канал на YouTube, не маючи в Україні ніякої оргструктурою. В таких умовах заробити 3,1% — це дійсно чимало.

Не зайве нагадати також, що, починаючи з нинішніх парламентських виборів всі партії, що набрали більше 2% голосів, будуть отримувати державне фінансування. Раніше його отримували лише ті партії, які подолали 5%-ний бар'єр і пройшли в парламент. Таким чином, тепер Шарій зможе створювати і нарощувати оргструктуру своєї партії на гроші українських платників податків.

Якщо офіційні підсумки, підведені Центрвиборчкомом, підтвердять, що Шарій набрав більше 3% голосів, можна буде відзначити ще один пікантний момент: якби бар'єр для партій було знижено до 3%, як це запропонував Володимир Зеленський, то Шарій і його партія потрапили б у Верховну Раду.

Сам Зеленський не далі як 19 липня нагадав про те, що він вніс до парламенту такий законопроект 22 травня, але не знайшов розуміння у спікера Андрія Парубія. "Я дуже хотів знизити прохідний бар'єр до 3%. Ми могли це зробити за один, два, три дні. Це моя пропозиція була на першій нашій зустрічі з паном Парубієм", — розповів президент. І підкреслив: "На жаль, багато нових партій не зможуть пройти 5%-ний бар'єр. І це буде саме із-за пана Парубія. Великий йому привіт".

До речі, Шарій на парламентських виборах використав прийоми, випробувані Зеленським на виборах президента: регулярні відеозвернення до своїх виборців, молодіжний сленг, радикальні гасла. По суті, Шарій спробував повторити на проросійському електоральному полі те, що трьома місяцями раніше проробив Зеленський у всеукраїнському масштабі.

Тому, говорячи про феномен Шарія, варто окремо сказати про наслідки його для проросійського електорального поля. Нагадаємо, що саме в ті дні, коли Шарій почав розкручувати свою партію, остаточно розійшлися два крила колись єдиного "Оппоблока". Одне з них, очолюване Юрієм Бойко і об'єдналося з Вадимом Рабиновичем та Віктором Медведчуком у партію "Опозиційна платформа — За життя" (ОПЗЖ), користується відвертою підтримкою Кремля. Інше крило, контролюється Рінатом Ахметовим і зберегло за собою бренд "Оппоблока", злучилося з партіями "Наші" Євгена Мураєва та "Довіряй справах" мерів Харкова та Одеси Геннадія Кернеса і Геннадія Труханова, що користуються підтримкою Ігоря Коломойського. До цього политпроекту приєдналися мери Маріуполя і Запоріжжя (міст, базових для бізнесу Ахметова) Вадим Бойченко і Володимир Буряк.

Реклама на dsnews.ua

Фактор Шарія тоді ніким не приймався в розрахунок. Між тим Шарій намагався конкурувати і з ОПЗЖ, і з "Оппоблоком", не соромлячись критикувати їх як "кладовища старих політиків" і протиставляючи їм себе як "нове обличчя". Та й свою власну історію він подавав як боротьбу нового зі старим: мовляв, у 2012-му він втік до Литви і отримав там політичний притулок, тому що режим Януковича переслідував його "за розслідування участі держустанов у наркобізнесі".

Зусилля Шарія знаходили все більший відгук у проросійському електораті. Когось підкуповувала радикальність його гасел, комусь імпонував його розкутий молодіжний стиль.

Особливо багатьох симпатиків Шарій переманив у "Оппоблока" в його ключових містах — Харкові, Одесі, Запоріжжі, Маріуполі. Це виявилося фатальним для "Оппоблока": він, за попередніми даними Національного екзитполу, набрав лише 3,3%.

Сумарно три проросійські партії набрали близько 18% голосів (ОПЗЖ — 11,5%, "Оппоблок" — 3,3%, Партія Шарія — 3,1%). Але більш ніж третину голосів з цих 20% виявилися "вбиті" (тобто не будуть представлені в новому парламенті) завдяки творчим зусиллям Шарія, який і сам не пройшов до парламенту, і завадив пройти "Оппоблоку".

Для Медведчука і його ОПЗЖ Шарій теж небезпечний. Адже він тільки почав розкручувати свій політпроект, а вже заробив більше 3%. Не виключено, що в Кремлі захочуть скористатися цієї багатообіцяючої партією на найближчих місцевих виборах в Україні, щоб отримати потужні фракції в міськрадах найбільших міст сходу і півдня України, так і в Київраді теж. Словом, чим більше прорахунків допускати Медведчук, тим більшими будуть шанси у Шарія.

    Реклама на dsnews.ua