• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Колишній політв'язень розповів, скільки мешканців ОРДЛО мають антиукраїнські погляди

Сьогодні близько 400 тисяч осіб на Донбасі можна вважати носіями відверто антиукраїнських поглядів

Станіслав Асєєв
Станіслав Асєєв / Власне фото
Реклама на dsnews.ua

Про це під час презентації доповіді "Донбас 2021: Чому за колабораціонізм в Україні нікого не засудять?" розповів Станіслав Асєєв, експерт з питань окупованої частини Донбасу UIF та колишній вʼязень Кремля, передає "ДС".

Він розповів, що на території окупованого Донбасу дуже важко провести класичне соціологічне дослідження, оскільки там встановлена фактично тоталітарна диктатура: людей кидають "на підвал" через те, що вони мають проукраїнські дописи у соціальних мережах.

"Вимагати у них правдивої відповіді, якщо вони мають якісь проукраїнські погляди, просто на вулицях Донецька коли їх запитують чи то російські журналісти, чи то місцеві, які представляють місцеві "республіканські" канали — тут доводиться, звичайно, робити похибку на ту ситуацію, яка там склалася", — сказав Асєєв.

Експерт розповів про "адаптивий підхід", відповідно до якого можна посилатися на "сухі цифри" певних верств населення, які вже "самі по собі виказують певну позицію людини, яка належить до цієї верстви".

Асєєв розповів, що дані про загальну кількість населення на окупованому Донбасі — неймовірно різняться.

"Якщо посилатись на віце-премʼєра (з питань окупованих територій України Олексія Резнікова — "ДС") пана Рєзнікова, то, за його даними, на травень 2020 року на окупованій території Донбасу мешкало 1,6 млн людей. При цьому, у листопаді 2019 року так звані "ЛДНР" провели перепис населення з результатами 3,7 млн людей. Тобто ви можете побачити, що між даними пана Резнікова та даними окупантів — різниця у 2,1 млн людей. Це неймовірна різниця, це навіть не похибка", — сказав колишній політвʼязень.

Асєєв також навів дані Організації Обʼєднаних Націй про кількість населення на окупованих територіях Донбасу на кінець 2020 року. згідно з ними, на них мешкає 2,8 людей. Ці дані наведені з урахуванням використанням інформації про кількість спожитої води на цих територіях.

Експерт додав, що цифри щодо кількості населення в ОРДЛО у кількості 1,6 млн осіб, які навів Олексій Резніков, — занижені.

"Десь там близько трьох мільйонів, можливо, на кінець 2019 року мешкало, якщо вивести середню цифру", — сказав він.

Асєєв додав, що такі цифри не відображають думок людей.

"Тут треба розпочати з цифр, які стосуються силового корпусу так званих "ЛДНР". І навіть тут приблизні цифри — вони вже невтішні для України. На 2020 рік, за даними нашої розвідки, і, власне вона повторюється плюс мінус всю війну, силовий корпус, я маю на увазі два корпуси армійські так званих "ЛДНР", "народна міліція" так звана — вони складають 35 тисяч людей", — сказав експерт.

За його словами, така кількість військових складає певну константу. Залежно від року війни, додав Асєєв, українські спецслужби давали приблизно однакові цифри — 30-35 тисяч людей.

"При цьому, звичайно, треба розуміти, що в кожного з цих бойовиків є родини на тій окупованій території, які здебільшого підтримують своїх синів, чоловіків, братів, які пішли до бойовиків. Тобто 35 тисяч людей можно одночасно помножувати на три-чотири члена родини — і ми вже отримуємо 100 тисяч людей з антиукраїнськими поглядами", — сказав він.

Асєв додав, що "народна міліція ЛДНР" — це не весь силовий блок, це його "основне ядро". Але, за словами експерта, є так звані "МВС", "МНС", "МГБ" в "ЛДНР". Незважаючи на те, що окупанти не наводять дані про про кількість особового складу в цих "міністерствах", ще в 2015 році "міністерство внутрішніх справ ДНР" звітувало, що в них — вісім тисяч людей, що може відповідати дійсності з огляду на кількість окупованих міст та районів.

"Але треба вважати, що "МГБ" може бути більш кількісним, ніж навіть "МВС", бо має бойові тактичні угруповання, важке озброєння, танки і тому, навіть якщо дорівняти всі ці міністерства під вісім тисяч людей, то це щонайменше 20-25 тисяч людей тільки на одну так звану "республіку" — на ОРДО, — сказав колишій політвʼязень.

За його словами, до 35 тисяч людей в "корпусах" можно додати ще приблизно 40-50 тисяч людей у "силових міністерствах".

"Це означає, що ми отримуємо силовий блок тільки у 60-70 тисяч людей без урахування членів родин. Якщо помножувати цю цифру на 3-4 члена родини, то ми маємо від 200 тисяч до 300 тисяч людей в залежності від того, скільки наповнюють ці силові міністерства людей, з відверто українськими поглядами", — сказав Асєєв.

Він також проаналізував наявність дипломів "ЛДНР" російського зразка, які отримала молодь на Донбасі.

"Тут також ситуація невтішна, бо тільки цього року Російська Федерація визнала ще одну акредитацію ще одного вузу — одного з найбільших, до речі, вузів Донецька і вже тільки по ОРДО, бо по ОРЛО даних немає, вже визнано пʼять потужних вузів, які мають російську акредитацію, і власне, вони самі звітують про те, що у 2015-2020 роках — місцеві окупаційні органи видали 2 тисячі дипломів російського зразка. Тобто ми можемо сказати, що щонайменше 2 тисячі молодих людей мають дипломи російського зразка і, скоріше за все, вони будуть інтегруватися саме у російську соціальну систему, вони будуть у Росію виїжджати з цієї території і ми також будемо втрачати цих людей", — сказав експерт.

Асєєв також додав, що критерієм для виявлення людей з відверто антиукраїнськими поглядами на Донбасі може слугувати кількість сімей вбитих бойовиків.

"Мова йде, на мій погляд,про людей які остаточно втрачені ментально для держави Україна, тому що це не просто антиукраїнські погляди — скоріш за все ми маємо ненависть до держави Україна, якщо ви втратили на фронті когось із рідних", — сказав колишній політвʼязень.

Він додав, що цифри стосовно цієї кількості осіб — дуже занижені. За даними ООН, на липень 2020 року число вбитих місцевих бойовиків дорівнювало 5 650 людей.

"Чому я вважаю, що ці дані дуже занижені, бо ще 2015 року я особисто бачив одне інтервʼю Захарченка — голови так званої "ДНР", в якому він визнав втрати тільки по тільки так званій "ДНР" на рівні сім тисяч людей", — сказав експерт.

Асєєв зазначив, що зараз бойовики вилучили це інтервʼю з Мережі.

"Навіть якщо взяти цю цифру — 5 650 людей, то, знову ж таки, помножуючи на 3-4 члена родини, то ми маємо щонайменше 20-25 тисяч з радикальними антиукраїнськими поглядами, але я думаю, що тут насправді мова йде щонайменше про 60-70 тисяч людей, які мешкають на тій території, які втратили цих людей, які воювали у лавах незаконних збройних формувань", — сказав експерт.

Він також назвав кількість власників російських паспортів, які масово отримують на Донбасі місцеві мешканці.

"За офіційними даними, які ведуть міграційні служби Російської Федерації, тільки за 2020 рік, українським громадянам загалом було видано 409 тисяч паспортів по спрощеній системі. Це тільки за 2020 рік. Загалом — це дані Російської Федерації тільки по окупованій території — це більше 400 тисяч людей, які вже отримали російське громадянство тільки на окупованій території. А ми розуміємо, що за наказом (президента Росії Володимира Путіна — "ДС") громадяни України мають право отримувати російське громадянство по спрощеній системі в тому числі на підконтрольній території, тобто ця цифра значно більша", — сказав Асєєв.

Експерт зауважив, що ця цифра відображає певною мірою антиукраїнську позицію, оскільки російські паспорти, на відміну від "республіканських", видаються не примусово.

Він підсумував, що якщо помножити кількість "силового блоку "ЛДНР", членів їх родин, людей, які втратили близьких на фронті, громадян Росії — то вийде цифра більше у більше 400 тисяч людей з відверто антиукраїнськими поглядами.

Нагадаємо, у лютому начальник Головного управління МВС Росії в Ростовській області Олег Агарков сказав, що Російська Федерація за спрощеною схемою надала своє громадянство майже 640 000 жителям українського Донбасу.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua