• USD 26.9
  • EUR 31.9
  • GBP 37.5
Спецпроєкти

Хід Коломойським. Чому може зірватися візит Зеленського у США

Вашингтон буде використовувати загрозу перенесення візиту, щоб змусити Зеленського на конкретні дії проти Коломойського

Ігор Коломойський
Ігор Коломойський / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Як зізнався міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, американська сторона ще не назвала дату, коли Джо Байден зможе прийняти в Вашингтоні Володимира Зеленського. «Нам було запропоновано кінець липня, але ми не отримали ще конкретних днів, коли цей візит відбудеться», — повідомив Кулеба на форумі «Україна 30. Міжнародна політика» у Києві.

За відомостями з різних джерел, на Банковій дуже переживають, що візит Зеленського у Вашингтон може бути перенесений навіть не на початок серпня, а на кінець серпня або початок вересня. Або взагалі відкладений на невизначений термін.

Що ще гірше, Вашингтон може зв'язати перенесення візиту з тим, що Зеленський «не виконав домашнє завдання». І головною претензією може бути те, що й досі не поніс покарання за корупцію Ігор Коломойський.

Список Блінкена

Зміст «домашнього завдання» Зеленського публічно сформулював держсекретар США Ентоні Блінкен у своєму відеовиступи, який транслювався в записі з Вашингтона, на Ukraine Reform Conference у Вільнюсі 7 липня. Фактично це було звернення особисто до Зеленського.

«Я хотів би акцентувати на п'яти напрямках, де можливий прогрес реформ і де ми можемо допомогти. Перше — прийняття законопроєктів про Вищу раду правосуддя і про Вищу кваліфікаційну комісію суддів. Ці два закони забезпечать прозорий процес відбору та призначення суддів. Друге — забезпечити, щоб вибір керівництва Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури був прозорим, що заслуговує на довіру і ґрунтувався на заслугах кандидатів. Третє — це прийняття закону про прозоре корпоративне управління, яке буде захищати незалежні наглядові ради за стандартами ОЕСР. Четверте — прийняття законодавства, яке демілітаризується і деполітизує Службу безпеки України і передасть боротьбу з корупцією і організованою злочинністю іншим створеним для цього органам. І п'яте — потреба залучити до відповідальності топ-корупціонерів. Низка розслідувань була проведена, але жоден високопосадовець не був засуджений за корупцію з 2014 р. Люди повинні бачити, що система працює, для того, щоб повірити в неї».

Так ось, останній пункт у цьому списку має саме пряме відношення до Коломойського. Нагадаємо, що Коломойський — єдиний з українських чиновників, який удостоївся американських санкцій за корупцію. Санкції введені саме за корупцію на посаді голови ОДА. Це спеціально підкреслив держсекретар США Ентоні Блінкен 5 березня: «Сьогодні я оголошую про внесення до списку санкцій олігарха і колишнього державного чиновника України Ігоря Коломойського за його причетність до значної корупції. Перебуваючи на посаді голови Дніпропетровської ОДА України з 2014 по 2015 рр., Коломойський брав участь у корупційних діяннях ... включаючи використання свого політичного впливу і офіційної влади для особистої вигоди».

Реклама на dsnews.ua

Заяву про санкції проти Коломойського Блінкен завершив словами про те, що Держдепартамент США «буде і надалі використовувати подібні повноваження та інструменти, щоб сприяти відповідальності корумпованих суб'єктів у регіоні і в усьому світі». І ось саме залучення до відповідальності корумпованого суб'єкта, який підпав під американські санкції, — це те, чого домагається від Києва Вашингтон.

Коментуючи санкції, представник Держдепу Нед Прайс підтвердив: «У держсекретаря є достовірна інформація про те, що Коломойський був замішаний у значній корупції, перебуваючи на посаді голови ОДА ... Ця достовірна інформація зібрана з різних джерел. Слід зазначити, що численні медіа широко висвітлювали корупційну діяльність Коломойського, і це також стало предметом розслідувань з боку уряду України».

Тобто Вашингтон побудував свої санкції на інформації як від журналістів, так і від попередньої української влади. Кульмінація роботи Коломойського на посаді голови ОДА була дуже гучною: в період з 19 по 23 березня 2015 р. при особистій участі Коломойського були захоплені центральні офіси держкомпаній «Укртранснафта» і «Укрнафта», після чого Петро Порошенко 24 березня звільнив Коломойського з посади голови ОДА. І ось зараз адміністрація Байдена чекає від Києва покарання Коломойського саме за корупцію в 2014-2015 рр.

Нездійсненний пункт

Якщо проаналізувати «домашнє завдання», сформульоване Блінкеном, то перші чотири пункти цілком здійсненні, і по ним вже є очевидний прогрес. Правда, Вашингтон не довіряє Києву і тому направляє в Україну Джорджа Кента наглядати за виконанням Зеленським своїх обіцянок. Але протягом найближчих декількох тижнів можна очікувати, що Київ (під наглядом Джорджа Кента) все-таки продемонструє подальше просування і в створенні законів, і в проведенні конкурсів, про які згадав Блінкен.

А ось останній пункт, схоже, залишиться абсолютно невиконаним. З часу введення Вашингтоном санкцій проти Коломойського пройшло вже більше чотирьох місяців, але Банкова всі ці місяці завзято робить вигляд, що не чує і не розуміє, чого від неї хочуть американські партнери.

5 березня, через кілька годин після повідомлення з Вашингтона про санкції проти Коломойського, Офіс президента України в своїй заяві висловив подяку партнерам за підтримку Зеленського на шляху деолігархізації і ні словом не згадав про те, що США карають Коломойського за корупцію. 12 березня сам Зеленський виступив з офіційним відеозверненням до громадян України, в якому заявив: «Що стосується санкцій США відносно колишніх власників Приватбанку, ми підтримуємо це рішення і працюємо над тим, щоб повернути в Україну кошти». Тобто він грубо спотворив офіційну позицію США, зробивши вигляд, що Вашингтон ввів санкції проти Коломойського як колишнього власника Приватбанку, а не як колишнього голови ОДА.

Потім до цієї гри підключився секретар РНБО Олексій Данілов. 25 березня в інтерв'ю «Радіо НВ» він пояснив, що Україна не реагує на введення Вашингтоном санкцій проти Коломойського, тому що не отримала від США жодних документів. Далі 14 травня Данілов повідомив на брифінгу, що Україна звернулася «з офіційними документами» до США з проханням «по кожному громадянину України надати вичерпні відповіді, коли, на підставі чого були введені ті чи інші санкції, для реагування тут, на території України, у відношеннях щодо цих осіб». Данілов заявив, що Україна розгляне питання санкцій проти Ігоря Коломойського, як тільки отримає від американської сторони відповідні документи про санкції США.

Ця спроба перекласти відповідальність на Вашингтон закінчилася великим конфузом. Видання «Дзеркало тижня» поцікавилося у посольства США в Україні, чи посилав уряд США відповідні документи українській стороні. У відповідь посольство США повідомило наступне: по-перше, «відповідно до чинних регуляцій, США не надають спільних пакетів документів, які використовують при введенні санкцій проти корупціонерів у США»; по-друге, «пан Коломойський — громадянин України, який скоїв більшість своїх корупційних дій в Україні проти української компанії, а в українських правоохоронних органів є всі повноваження розслідувати ці злочини з метою залучення пана Коломойського до відповідальності за будь-які злочини, які він, можливо, зробив».

Відзначимо ще, що сам же Данілов 6 липня в інтерв'ю «24 каналу» повідомив, що РНБО вже ввів санкції проти 100 українських громадян, які підпали під санкції мінфіну США. При цьому Данілов навідріз відмовився говорити про перспективи введення санкцій РНБО проти Коломойського, який перебуває під санкції не мінфіну США, а Держдепу США — за корупцію.

Тому зволікання з санкціями РНБО проти Коломойського має єдине правдоподібне пояснення — відсутність політичної волі у Зеленського. І в Вашингтоні це прекрасно знають.

Лещата для Коломойського

Зрозуміло, що зараз, за три тижні до орієнтовної дати візиту Зеленського в США, не можна сказати напевно, чи відбудеться цей візит або буде відкладений. Але можна впевнено припускати, що Вашингтон буде використовувати загрозу перенесення візиту, щоб змусити Зеленського на конкретні дії проти Коломойського. Як мінімум — на введення санкцій.

Це підтверджується інформацією «Дзеркала тижня» про те, що в процесі підготовки до прийому Зеленського в США Білий дім запросив у американських правоохоронних органів всіляку інформацію про діяльність Коломойського. Його персона і «досягнення» стануть одними з основних питань для обговорення під час візиту Зеленського у Вашингтон.

До речі, 7 липня впливове американське видання Politico нагадало, що « Ігор Коломойський знаходиться під федеральним слідством за підозрою в купівлі комерційної нерухомості в Клівленді та інших місцях США з використанням незаконно привласнених коштів українського банку». Міністерство юстиції США заявило, що все це було частиною «схеми багатомільярдного кредиту», відзначає видання.

У зв'язку з цим примітна ще одна новина. 6 липня посольство США в Україні повідомило, що «ФБР і НАБУ відновили меморандум про взаєморозуміння, що продовжить співпрацю в справах, що стосуються обох країн». Реально це означає, що ФБР отримає доступ до всіх справ НАБУ, які зачіпають інтереси США щодо корупційних проваджень. А найгучніше з них — стосовно колишніх топ-менеджерів Приватбанку, які підозрюються в розтраті 8,2 млрд грн коштів банку перед його націоналізацією. Так що США будуть затискати Коломойського в лещата ще і з цього боку.

Знаючі люди кажуть, що Вашингтону не сподобалися спроби Банкової перекласти на нього відповідальність за те, що РНБО досі не ввело проти Коломойського ніяких санкцій. Тому, якщо у Вашингтоні вирішать відкласти візит Зеленського, то вони можуть публічно назвати причиною небажання Зеленського карати Коломойського. Фактично це буде звинувачення в толерантності до корупції.

    Реклама на dsnews.ua