• USD 27.2
  • EUR 32
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

Жест недовіри. Як Кент замість Квін буде посилено наглядати за Банковою

Великий переполох в Офісі президента викликала новина про те, що посольство США в Україні тимчасово очолить Джордж Кент замість Христини Квін

Джордж Кент
Джордж Кент / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Причин для переполоху дві. По-перше, це сам Джордж Кент. А по-друге, час для рокіровки в посольстві вибрано дуже показово.

Чим страшний Джордж Кент для Банкової

Джордж Кент з вересня 2018 р. обіймає посаду заступника помічника держсекретаря США з питань Європи та Євразії. За офіційною інформацією Держдепу, курирує політику щодо України, Молдови, Білорусі, Грузії, Вірменії та Азербайджану.

Він двічі працював в посольстві США в Україні. У 2004-2007 рр. був заступником керівника політичного відділу посольства. А в 2015-2018 рр. — заступником посла США в Україні.

Саме Кент був причетний до створення в Україні всіх антикорупційних органів: Національного агентства з питань запобігання корупції, Національного антикорупційного бюро, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Вищого антикорупційного суду. Він прекрасно знає всіх антикорупційних активістів. І йому не знадобиться багато часу, щоб зрозуміти, як змінилася ситуація в сфері боротьби з корупцією за останні три роки.

Зрозуміло, що завдання керівника посольства США в Україні обов'язково включають в себе функцію нагляду за Офісом президента. З січня 2020 р. посольством керує тимчасова повірена у справах США в Україні Крістіна Квін. Вона прибула до Києва в травні 2019 р., у неї було достатньо часу, щоб розібратися в тих реаліях, що склалися за два роки президентства Володимира Зеленського.

Отже, Джордж Кент страшний для Банкової тим, що він прекрасно знає ті реалії, які були до Зеленського. І Банкова розуміє, що їй краще навіть не намагатися розповідати Кенту казки про те, що при попередниках все було погано і що всі реформи, включаючи судову і антикорупційну, почалися тільки при Зеленському. Бо це фактично означало б розповідати Кенту про те, що він байдикував в 2015-2018 рр., Провалив свою роботу і не домігся від тодішньої української влади ніяких реформ.

Реклама на dsnews.ua

Так що в ролі наглядача Джордж Кент буде більш жорстким, ніж Христина Квін. А крім того, він може бути ще і ревізором або навіть розслідувачем. І ось тут ми підходимо до другої причини переполоху на Банковій: заради яких цілей Вашингтон провів рокіровку в посольстві в Києві саме зараз.

Чому це жест недовіри

Під вечір 6 липня «Дзеркало тижня» повідомило, з посиланням на свої джерела у Вашингтоні, що 9 липня Крістіна Квін покине Київ — відправиться до Вашингтона «у відпустку і готувати візит президента України в США». Джерела газети припустили, що замість Христини Квін до Києва може приїхати Джордж Кент — чи то на час відсутності Квін, чи до офіційного призначення нового Надзвичайного і Повноважного Посла США в Україні, яке може статися в жовтні-листопаді цього року.

Вранці 7 липня «Дзеркало тижня» повідомило про уточнення, отримане з посольства: Джордж Кент «прибуде до Києва в кінці цього тижня, щоб виконувати обов'язки тимчасового повіреного в справах в посольстві США в Києві до кінця цього місяця. Тимчасова повірена у справах США Крістіна Квін повернеться в Україну після двотижневої відпустки і приступить до виконання своїх обов'язків».

Після цього уточнення ще оглушливий чути звук дипломатичного ляпаси, яку Вашингтон відважив Києву. Справді, хіба обов'язково було надсилати когось із Вашингтона до Києва на два тижні, поки керівниця посольства буде у відпустці? Вашингтон дуже демонстративно показав Банковій своє ставлення: ви там немов діти малі, вас навіть на пару тижнів не можна одних залишити, накоїте стільки, що потім за рік не виправиш...

Це — в кращому випадку. А в гіршому — це жест недовіри. Вашингтон продемонстрував, що він не довіряє Банковій настільки, що саме зараз надіслав до Києва ще більш жорсткого наглядача.

Якраз в найближчі тижні в українській політиці мають бути важливі події. Зокрема, наближається до завершення багатостраждальний конкурс на посади керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та його заступника. Для Вашингтона дуже важливо, щоб САП очолила незалежна від Банкової людина. А Банковій потрібно протилежне. І Вашингтон, направивши до Києва Джорджа Кента, тим самим підкреслив, що це питання не просто залишається на контролі, а що він фактично став ключовим для двосторонніх відносин. Можливо, раніше був досягнутий якийсь компроміс щодо кандидатур, і Вашингтон побоюється банального обману з боку Києва.

Ще одне питання на контролі посольства — прийнятий 29 червня в другому читанні законопроект №3711-д «Про внесення змін до закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України». У той же день посольство США заявило: «США вітають ухвалення законопроекту №3711-д при міжпартійній підтримці, щоб відновити ВККСУ, і очікують остаточного тексту з урахуванням рекомендацій Венеціанської комісії. Вітаємо Верховну Раду і керівництво України з важливим кроком на шляху до всеосяжної судової реформи».

5 липня голова Верховної Ради Дмитро Разумков підписав цей проект і направив його на підпис Зеленському. Однак Разумков зазначає, що в прийнятому законі виявлено колізія — його норми можна трактувати по-різному, тому є велика ймовірність, що Зеленський заветує цей закон і поверне його до парламенту зі своїми пропозиціями. Мова начебто про чисто технічне питання — усунення двозначності в одній зі статей. Проте у Вашингтоні побоюються, що в результаті «чисто технічних виправлень» основний зміст закону може бути перекручений. Посольство США вітало прийняття закону, оскільки було впевнене, що міжнародні експерти отримали вирішальний голос при відборі кандидатів на посади членів ВККСУ. Якщо ВККСУ буде незалежною від Банкової, то, сподіваються в посольстві, будуть незалежними і ті судді, яких відбере нова ВККСУ. І тепер посольство буде дуже уважно стежити за долею законопроекту №3711-д аж до того моменту, коли він буде підписаний, оприлюднений і набуде чинності.

Також варто відзначити, що на даний момент не можна вважати остаточно вирішеним питання про главу правління групи «Нафтогаз». Про необхідність прибрати Юрія Вітренка з цієї посади Вашингтон вже двічі просигналізував Банковій через главу Національного агентства з питань запобігання корупції Олександра Новикова, який недавно мав двотижневий візит в США і зустрівся з рядом представників адміністрації Джо Байдена. Новиков домагається від уряду і наглядової ради «Нафтогазу» розірвання контракту з нинішнім главою правління. Знаючі люди кажуть, що на Банковій вже шукають Юрію Вітренко заміну.

Крім того, є і більш довгограючі питання: про реформу СБУ, про Ігоря Коломойського та ін. На Банковій, до речі, зовсім не впевнені, що Кент приїде тільки до кінця місяця. Плани можуть змінюватися, а терміни — зрушуватися. Ймовірно, це буде залежати і від самої Банкової. Особливо якщо її дії дадуть Вашингтону нові приводи для недовіри.

    Реклама на dsnews.ua