• USD 26.9
  • EUR 31.8
  • GBP 37.2
Спецпроєкти

Справа Труби. Як Аваков намагається підім'яти під себе ДБР

Гучний кадровий скандал у Держбюро розслідувань переростає у ще більш гучна справа проти його керівника Романа Труби, відображаючи боротьбу за вплив на силовиків, яку веде міністр внутрішніх справ Арсен Аваков
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Генпрокуратура відкрила справу відносно Труби за заявою голови Ради громадського контролю при ДБР Максима Болдіна та секретаря цієї Ради Надії Коринной. Вони вважають, що Труба скоїв кримінальний злочин одразу за кількома статтями - невиконання рішення суду, службова недбалість та зловживання владою.

Крім того, із заявами до САП і ГПУ з проханням перевірити, чи є в діях директора цього відомства складу злочину звернувся наближений до міністра МВС нардеп Антон Геращенко, таким чином, явно показуючи участь Арсена Авакова в боротьбі за владу в ГБР. З чого ж все почалося?

Тиждень тому під звільнення у ДБР потрапили відразу чотири керівники структурних підрозділів - директор територіального управління ДБР в Полтаві Володимир Тимошко, керівник другого управління організації досудових розслідувань Олександр Туру, керівник фінансового управління Денис Луцик та керівник управління забезпечення діяльності ДБР Василь Титарчук. Всі четверо нібито не пройшли випробувальний термін.

Як виявилося, накази про звільнення підлеглих Труби були складені юридично неграмотно. Зокрема, в законі про ДБР чітко прописано, що директорів управлінь призначають та звільняють за поданням зовнішньої конкурсної комісії. Мало того, керівник бюро повинен був погоджувати такі кадрові рішення зі своїми заступниками, однак проігнорував це.

Крім того, в квітні Окружний адмінсуд Києва задовольнив судовий позов неназваного громадянина і зупинив дію деяких пунктів Регламенту - внутрішнього документа, що регулює повноваження директора ДБР, і заборонив Трубі "одноосібно без погодження з першим заступником директора, заступником директора - Ольгою Варченко та Олександром Буряком здійснювати повноваження, пов'язані в тому числі і з звільненням підлеглих.

Тобто позов, "зв'язав руки" директору бюро, явно був поданий ким-то в інтересах Варченко і Буряка, які практично з самого початку конфліктують з Трубою. Відбувається ця боротьба із-за того, що Труба вважається креатурою колишнього президента Порошенко, у той час як його перший заступник Ольга Варченко - протеже міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Перший заступник Труби одружена з Іваном Варченком, який близький до міністра, як і заступник Труби Олександр Буряк. Здавалося б, баланс при призначеннях керівництва був дотриманий, але не тут-то було.

Ще 18 липня минулого року конкурсна комісія відібрала 27 кандидатів на керівні посади в бюро, багато з них нібито були креатурами Авакова та заступника голови Нацполиции Ігоря Купранца. Не підписавши накази про призначення на посади переможців конкурсу, Труба ініціював оголошення нового. Піддавшись тиску, з часом Труба призначив кандидатів на посади, але конфлікти, природно, на цьому не закінчилися, вилившись у звільнення.

Реклама на dsnews.ua

Як стверджують ЗМІ, в самому бюро ще досить кандидатів на звільнення найближчим часом, серед них керівники кількох підрозділів: третього слідчого управління (розслідування військових злочинів), відділу внутрішнього аудиту, управління правового забезпечення та управління внутрішнього контролю. Ситуація продовжує загострюватися, а люди, що потрапили під звільнення, готують судові позови.

З ситуації, що створилася, можна зробити кілька висновків. По-перше, Роман Труба, який після відходу Порошенко, судячи з усього, вийшов з-під його впливу і тепер безпосередньо намагається підпорядкувати собі людей Авакова, входячи в ще більш жорсткий клінч зі своїми заступниками. Про спроби продемонструвати вихід у вільне плавання свідчать хоча б обіцянки Труби уважно поставитися до розгляду заяв Андрія Портнова, який звинуватив екс-президента у держзраді і узурпаци влади.

По-друге, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков з самого початку намагався роздобути повний контроль над ДБР, став ще активніше діяти в цьому напрямку. Так, близький до міністра нардеп Антон Геращенко заявив, що потрібно поміняти закон про ДБР таким чином, щоб його можна було звільняти не після вступило в силу обвинувального вироку суду, а за процедурою, передбаченою для генпрокурора: висловлення недовіри Радою за пропозицією не менш як 150 депутатів, а також у разі порушення закону не менш як 226-ма голосами за звільнення.

Схоже, Аваков всерйоз намірився стати наймогутнішою силовиком в країні - адже ДБР має повноваження порушувати справи проти практично всіх топ-чиновників, службовців НАБУ (що особливо важливо) і МВС, а на додачу ще й суддів. Є за що поборотися...

Адже якщо Аваков зможе встановити свій контроль на ДБР або хоча б серйозно посилити там свій вплив, він відразу ж стане найвпливовішою силовиком в країні. Крім Нацполиции і Нацгвардії, які знаходяться в його безпосередньому підпорядкуванні, глава МВС буде мати серйозний вплив на головний антикорупційний орган НАБУ і в деякій мірі на суддів, що є серйозними політичними козирями.

При цьому протистояти Йому може тільки СБУ і ГПУ. У першій досить специфічні повноваження, а в останньої з недавніх пір немає функції слідства. Співвідношення сил буде явно не рівним.

    Реклама на dsnews.ua