• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Зеленський проти КСУ. Чому в справу Тупицького втрутилися Порошенко з Тимошенко

Оскільки судді КСУ не хочуть помножити себе на нуль, вони цілком можуть визнати три укази Зеленського антиконституційними

Юлія Тимошенко і Петро Порошенко
Юлія Тимошенко і Петро Порошенко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Володимиру Зеленському прийшли удари у відповідь за його війну з конституційними суддями. Нагадаємо, що 27 березня він підписав указ, яким скасував укази Януковича про призначення суддями КСУ Олександра Тупицького і Олександра Касмініна. Раніше, 29 грудня і 26 лютого, він видав укази про тимчасове відсторонення Тупицького з посади судді КСУ (на два місяці і на один місяць відповідно).

Всі ці три укази їх фігуранти оскаржили в Касаційному адміністративному суді в складі Верховного суду. І вже призначені дати судових засідань: за указом від 29 грудня — на 20 квітня; за указом від 26 лютого — на 13 квітня; за указом від 27 березня — на 29 квітня (два засідання окремо за позовами Тупицького і Касмініна).

Другий фронт від 49 депутатів

Але це ще не все. 8 квітня в КСУ надійшло конституційне подання 49 народних депутатів, які просять визнати вищезгадані три укази Зеленського, що не відповідають Конституції. Більш того, вони просять про невідкладний розгляд цієї справи «у зв'язку з тим, що на сьогодні існує гостра загроза дестабілізації роботи КСУ». І ще в зв'язку з суспільною значущістю питання вони просять розглядати цю справу в порядку усного провадження.

Коротше кажучи, для заявників тут важливий не тільки результат, але і максимальний громадський резонанс. Вони хочуть публічних слухань у присутності преси. Щоб їх уповноважений представник, член фракції «Батьківщини» Сергій Власенко, прилюдно розносив у пух і прах представника Зеленського в КСУ Федора Веніславського. І щоб в мізках українців закарбувалося, що Зеленський — злісний порушник Конституції, що видав три антиконституційні укази.

Підписи під цим конституційним поданням поставили лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко і майже вся її фракція разом з віцеспікером Оленою Кондратюк, а також майже вся фракція «Європейської солідарності» (крім Петра Порошенка та Андрія Парубія). Підписи були зібрані дуже оперативно, в лічені дні: 27 марта вийшов указ Зеленського — і вже 8 квітня в КСУ з'явилося подання 49 депутатів.

Чому судді КСУ можуть збунтуватися

Реклама на dsnews.ua

Підкреслимо, що навряд чи б дві фракції захотіли вплутуватися в цю справу, якби вона була безперспективною. Насправді КСУ збунтувався проти Зеленського ще після першого його указу про тимчасове відсторонення Тупицького. 5 січня відбулося зібрання суддів КСУ, яке у відповідь на указ Зеленського прийняло заяву про «неприпустимість недотримання органами державної влади та посадовими особами приписів Конституції України». За власною ініціативою вони не могли визнати указ Зеленського неконституційним; їм було потрібно конституційне подання не менше 45 народних депутатів — і ось зараз, після трьох указів, таке подання надійшло.

Для прийняття рішення КСУ необхідно, щоб за нього проголосувало 10 суддів. Зараз у КСУ є 16 суддів з 18 (залишаються дві вакансії за квотами Верховної Ради і з'їзду суддів). Якщо відняти Тупицького і Касмініна, залишаються 14 суддів. Набереться серед них десять сміливців?

«Батьківщина» і «Європейська солідарність» розраховують на те, що навіть у тих конституційних суддів, які по всіх інших питаннях цілком лояльні до Зеленського, спрацює інстинкт самозбереження. У своєму поданні 49 депутатів прямо говорять конституційним суддям, що усунення суддів КСУ неконституційним способом може створити небезпечний прецедент, згідно з яким будь-яких суддів КСУ, призначених попередніми президентами, можна подібним чином, без правових підстав, усунути або навіть звільнити.

І ось сидять зараз конституційні судді і розмірковують про своє майбутнє. Всі вони призначені на дев'ятирічний термін. І ось, припустимо, через кілька років в Україні буде новий президент, не Зеленський і не Порошенко. І він, припустимо, захоче позбутися від усіх суддів, призначених Порошенком і Зеленським. Можна не сумніватися: він зробить це за першої ж нагоди і посилатиметься на прецедент: коли Зеленський позбувся Тупицького і Касмініна, КСУ визнав це конституційним, ось і я можу точно так само. І нова Верховна Рада, керуючись тією ж логікою, позбавиться від тих конституційних суддів, які були призначені парламентами попередніх скликань.

Та й зараз, при Зеленському, сюрпризи можуть чекати будь-якого конституційного суддю. Свій указ від 27 березня Зеленський «обгрунтував» тим, що Тупицький і Касмінін, «продовжуючи виконувати свої повноваження, створюють загрозу державній незалежності і національній безпеці України, що порушує Конституцію України, права і свободи людини і громадянина». Апетит приходить під час їжі, і з таким «обгрунтуванням» Зеленський завтра зможе звільнити будь-якого суддю КСУ і взагалі будь-якого в цій країні, хто йому не сподобається.

Якщо зараз конституційні судді дадуть у руки Зеленському можливість позбавлятися від всіх невгодних в обхід законних процедур, то вони самі помножать себе і свою політичну вагу на нуль. Зараз вони самостійна гілка влади, впливові люди, а завтра можуть стати хлопчиками і дівчатками на побігеньках у Банкової, про яких нові «господарі життя» будуть демонстративно витирати ноги.

Загальний інтерес Тимошенко і Порошенка

Фракції «Батьківщини» та «Європейської солідарності» не раз спільно виступали проти тих ініціатив Зеленського і «слуг народу», які дають у руки Банковій додаткові владні важелі. Зараз у Тимошенко і Порошенка є особливі приводи для занепокоєння.

Для початку згадаємо парламентські довибори в 87-му окрузі на Прикарпатті, які показали готовність влади використовувати будь-які методи, щоб намалювати перемогу своєму кандидату. А якщо на наступних виборах те ж саме повториться у всеукраїнському масштабі? Якщо виборчі комісії будуть масово оголошувати вибори, що не відбулися, на тих ділянках, де влада програє? У таких випадках залишається звертатися до суду. Але яке рішення може прийняти суд, якщо судді знають, що укази про їхнє призначення можуть у будь-який момент бути скасовані Зеленським?

Утім, до виборів ще треба дожити. Судячи з турборежиму РНБО і самого Зеленського в останні місяці, Зе-влада готує суспільству ще цілу низку сюрпризів. А кульмінація очікується в серпні під час святкування 30-річчя Незалежності України, коли Зеленський може оголосити референдум про внесення змін до Конституції (або навіть про прийняття нової Конституції) в обхід Верховної Ради. Звичайно, депутати можуть оскаржити це в Конституційному суді. Але ось чи буде КСУ здатний піти наперекір Зеленському — це вирішується саме зараз.

У своєму конституційному поданні 49 депутатів підкреслюють, що у них, та й у суспільства в цілому, є чимало запитань до наслідків політики Януковича та сформованого ним злочинного режиму, в тому числі і до призначених їм суддей КСУ. Однак три укази Зеленського «є не тільки антиконституційними, а й юридично шкідливими для подальшого існування правової системи України, перетворюючи державний устрій в неправовий і недемократичний», стверджують депутати. І це, звичайно, додатковий сигнал Верховному суду, який має свої рахунки з Зеленським.

Нагадаємо, 16 жовтня 2019 р. парламентська монобільшінсть прийняла запропонований Зеленським закон, який повинен був позбавити Верховний суд найважливіших повноважень і наполовину урізати його чисельний склад. Цей закон не був реалізований, оскільки КСУ визнав його антиконституційним 11 березня 2020 р. Так що у Верховного суду є боржок перед КСУ, і зараз, схоже, настав час його віддавати.

Ми вже згадували прецедент Сюзанни Станік часів Ющенка. У 2008-му Ющенко видав указ, яким скасував указ Кучми про призначення Станік конституційною суддею. Станік пройшла всі три судові інстанції і домоглася-таки визнання указу Ющенка протиправним.

Існує прецедент і ближчий. 24 травня 2019 р. Зеленський скасував указ Порошенка про призначення Володимира Горковенка членом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення. 19 грудня 2019 р. Верховний суд визнав указ Зеленського протиправним. До речі, зараз Горковенко — депутат Київської обласної ради від «Європейської солідарності».

Правда, ні Станік, ні Горковенко не добилися відновлення на посаді — їх місця вже були зайняті. Саме тому зараз важливі темпи судових розглядів. На офіційному сайті президента досі немає оголошення про конкурс на посади замість Тупицького і Касмініна. Закон про КСУ говорить, що про початок конкурсу для відбору кандидатур на посаду конституційного судді за президентською квотою оголошується на офіційному сайті президента не пізніше одного місяця з дня виникнення вакансії. А загальний термін проведення конкурсу становить два місяці.

Таким чином, укази про призначення двох нових конституційних суддів Зеленський зможе підписати не пізніше кінця червня. Але до того часу можуть бути прийняті рішення КСУ і Верховного суду.

Резюмуючи, підкреслимо, що ця історія — не про Тупицького і Касмініна, а про Зеленського. Вона може закінчитися перемогою Зеленського, а може — поразкою. І тут ціна питання може виявитися набагато вищою, ніж, наприклад, на довиборах у 87-му окрузі. Якщо конституційні і верховні судді помстяться Зеленському за приниження, то шанси Зеленського закрутити гайки різко впадуть.

    Реклама на dsnews.ua