• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Демографічний прогноз. Скільки людей залишиться на Донбасі

Щоб мати наочне уявлення про масштаб демографічних проблем в ОРДЛО, які доведеться розв’язувати після звільнення цих територій, спрогнозуємо кількість населення в ОРДЛО на момент деокупації, якщо цей момент настане у 2021, 2026 або 2031 році

Щороку населення ОРДЛО помітно скорочуватиметься
Щороку населення ОРДЛО помітно скорочуватиметься / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Матеріал є частиною дослідження "Донбас 2021: Чому за колабораціонізм в Україні нікого не засудять?", реалізованого спільно виданням "Ділова столиця" та Українським інститутом майбутнього

Населення окупованих територій

За даними Держстату України, на тій частині території Донецької та Луганської областей, яка наразі є окупованою, станом на 1 січня 2014 р. (тобто до окупації) проживало відповідно 2379 тис. і 1515 тис., сумарно — 3894 тис. осіб.

Зрозуміло, що усі подальші оцінки і прогнози не можуть претендувати на високу точність. Тому будемо округляти їх до сотень тисяч людей.

Отже, станом на початок 2014 р. на нинішній території ОРДЛО проживало 3,9 млн осіб. Відтоді чисельність населення ОРДЛО невпинно скорочується. Ми мусимо бути готові до того, що на момент звільнення цих територій кількість людей там ще значно зменшиться.

Можна назвати три головні чинники депопуляції ОРДЛО в період з 2014 року і до майбутнього звільнення. Передусім, це міграційний відтік населення, спричинений окупацією. Другий чинник — це так зване природне скорочення населення. Окрім того, під час деокупації можна очікувати втечі певної частини населення ОРДЛО до Росії.

Міграційний відтік внаслідок окупації

Реклама на dsnews.ua

 Достовірних цифр, скільки населення виїхало з ОРДЛО, не існує. Окупаційна статистика враховує лише ті випадки, коли люди знімалися з реєстрації за місцем проживання. Здебільшого це вимушений крок, коли сім’я продає квартиру і виписується. Водночас там реєструються нові власники. У підсумку окупаційна статистика взагалі стверджує про міграційний приплив населення — до ОРДЛО начебто приїздить більше людей, ніж виїжджає звідти. І цей ефект, мовляв, значною мірою перекриває так зване природне скорочення.

«Держслужба статистики ДНР» і «держкомітет статистики ЛНР» говорять про 2,24 млн і 1,43 млн жителів окупованих Росією територій Донеччини і Луганщини. Сумарно це 3,67 млн, що лише на 0,22 млн менше від чисельності станом на початок 2014 р. Ці дані слід визнати явно завищеними передусім саме через неврахування реального міграційного відтоку. Переважна більшість тих, хто виїхав з ОРДЛО, не знімалися з реєстрації. Зазвичай хтось з членів сім’ї (старше покоління) залишається доглядати за житлом, або ж власники час від часу самі навідуються до своїх квартир чи довіряють ключі комусь із сусідів. Це практикується вже чималий час і може тривати ще багато років.

З іншого боку, викликають великі сумніви ті мільйони біженців з ОРДЛО, про які заявляють різні джерела. Наприклад, у квітні 2017 р. офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова заявила, посилаючись на дані Федеральної міграційної служби РФ, що на території РФ знаходяться 2,3 млн громадян України, з яких понад 1 млн начебто складають біженці з Донбасу. Мінсоцполітики України повідомляє, що взято на облік 1,46 млн переселенців з тимчасово окупованих територій (з них лише 40 тис. з Криму, а решта — з ОРДЛО). Якщо відняти від даних окупаційної статистики той 1 млн, який, за словами Захарової, втік до Росії, та ті 1,42 млн, які начебто перемістилися в мирні регіони України, то залишиться 1,25 млн. Це явно занижене значення чисельності населення ОРДЛО.

Враховуючи усі дослідження, які вже робилися на цю тему, реальну кількість тих, хто переїхав з ОРДЛО до Росії, мирних регіонів України чи до інших країн, можна оцінити в 0,7 млн. З них приблизно 0,5 млн залишили ОРДЛО протягом 2014-2015 рр., ще 0,2 млн — протягом наступних п’яти років.

Зокрема, щороку залишають ОРДЛО чимало випускників шкіл. Продовжують виїжджати молоді люди та звільнені працівники підприємств, знищених окупантами. Якщо такі тенденції збережуться, то до 2026 року сумарний міграційний відтік може сягнути 0,9 млн, а до 2031 року — 1,1 млн осіб.

Природне скорочення населення

Різницю між кількістю народжених і кількістю померлих прийнято називати природним приростом населення. Якщо ця різниця від’ємна, її абсолютну величину називають також природним скороченням населення. Однак стосовно ОРДЛО вживати термін «природне скорочення населення» можна лише умовно. Адже в ОРДЛО сам факт окупації і його численні негативні наслідки є штучною (а не природною) причиною дуже суттєвого додаткового зростання смертності і скорочення народжуваності.

Красномовним свідченням цього є дані «держслужби статистики ДНР» за 2020 рік, згідно з якими на окупованій частині Донеччини смертність майже у 4 рази перевищує народжуваність. Настільки поганого співвідношення немає ніде у світі.

Це підтверджується і даними Держстату України, згідно з якими в усій Донецькій області (тобто сумарно на окупованій Росією та контрольованій Україною території) у 2020 році кількість померлих перевищила кількість народжених у 3,4 рази, в усій Луганській області — у 3,8 рази, тоді як у мирних регіонах України (без урахування окупованого Криму та напівокупованих Донеччини та Луганщини) — лише у 2 рази.

Отже, чітко бачимо, що війна спричинила погіршення демографічних тенденцій на Донеччині та Луганщині. Причому особливо різке погіршення спостерігається саме на окупованій території.

Смертність в ОРДЛО зростає через суттєве погіршення ситуації в медицині та екології на тлі стрімкого падіння рівня життя населення. Більшість лікарів, як державних і муніципальних, так і приватних медичних установ виїхали на контрольовану Україною територію. Зараз медустанови обслуговують в першу чергу або й виключно контингент окупаційних військ. При цьому значно погіршилося постачання аптек і медустанов ліками і медикаментами, які до того ж різко подорожчали. У свою чергу, лікарі, що залишились на окупованих територіях, підвищили розцінки на свої послуги у багато разів. І місцеві жителі нічого не можуть з цим вдіяти, оскільки конкуренція в медичній сфері наразі практично відсутня. Тож в умовах закриття багатьох промислових підприємств дедалі більша частина людей не здатна забезпечити собі необхідні ліки і медичне обслуговування, так само як і нормальне харчування.

Водночас народжуваність падає, по-перше, через міграційний відтік молоді. А по-друге, через те, що та молодь, яка залишилася в ОРДЛО, не має впевненості у завтрашньому дні. Вона боїться створювати сім’ї і особливо боїться заводити дітей, бо не бачить для них позитивних перспектив.

Виходячи з наявних даних, можна стверджувати, що на окупованих територіях внаслідок міграційного відтоку молоді і сімей з дітьми та падіння народжуваності частка дітей і молоді віком менше 20 років впала до 10% або ще нижче і є удвічі меншою, ніж у мирних регіонах України (20%).

Тому можна прогнозувати, що протягом наступних десяти років зберігатимуться нинішні темпи вимирання населення ОРДЛО. Навіть за даними окупаційної статистики ці темпи складають майже 40 тис осіб на рік (перевищення смертності над народжуваністю сумарно по окупованих територіях Донеччини та Луганщини). Отже, протягом 2014-2021 рр. цей чинник спричинив скорочення населення ОРДЛО на 0,3 млн осіб, до 2026 року цей негативний ефект сягне позначки 0,5 млн, а до 2031 року — 0,7 млн осіб.

Міграційний відтік під час деокупації

 Щойно розпочнеться процес деокупації, якась частина населення ОРДЛО напевно вирішить втекти в Росію. Передусім це ті, хто приїхав з Росії протягом періоду окупації. Ці прибульці в нашому балансі не враховуються: скільки їх приїхало, стільки і втече. Але разом з ними втече і якась кількість осіб, що жили у ОРДЛО ще до російської окупації. Передусім це ті, хто обґрунтовано боятиметься потрапити до в’язниці за службу в окупаційній армії чи роботу в окупаційній адміністрації. Проте насправді ця кількість не може бути дуже великою. Зауважимо, що наразі в Україні лише 51 тис. в’язнів. Тож реальні терміни ув’язнення можуть загрожувати максимум кільком десяткам тисяч, але не сотням тисяч колаборантів. Решта підпадуть під амністію або відбудуться умовними термінами.

Водночас можна очікувати, що якась частина мешканців ОРДЛО виїде до Росії з ідеологічних міркувань, через ненависть до України, підживлену тривалою антиукраїнською пропагандою. Разом увесь цей міграційний відтік колаборантів і україноненависників можна оцінити в сотню тисяч, тобто 0,1 млн осіб. Старше покоління україноненависників напевно нікуди не тікатиме, а залишиться плекати свою ненависть у своїх домівках в ОРДЛО.

Прогнозна кількість населення

Якщо взяти до уваги усі три чинники, то отримаємо таку картину.

ІНФОГРАФІКА

Щороку населення ОРДЛО помітно скорочуватиметься. В ньому зменшуватиметься частка дітей і молоді та зростатиме частка пенсіонерів. Розрахунки дозволяють оцінити чисельність жителів ОРДЛО після деокупації, якби деокупація відбулася зараз, у 2,8 млн осіб. Через п’ять років це буде лише 2,4 млн. А через 10 років — лише 2 млн осіб.

    Реклама на dsnews.ua