• USD 41.3
  • EUR 45
  • GBP 53.4
Спецпроєкти

Дифтерія - не межа. Чим ще "захворіють" українці до кінця зими

Складається враження, що суспільство тестують на схильність до паніки. Результати тестування можуть стати одним з елементів передвиборчих технологій
Фото: komiinform.ru
Фото: komiinform.ru
Реклама на dsnews.ua

Кір стала одним з головних новинних трендів січня. З початку року в лікарні з цим захворюванням госпіталізовані 1,4 тис. осіб, серед яких 750 дітей. Всього захворіли понад 2 тис. українців. У Моз кажуть, що пік очікують у лютому. У той же час зазначають у МОЗ, порівняно з 2016 р. в 2017-му рівень планової вакцинації від кору зріс удвічі. Діти у віці до 12 місяців охоплені щепленнями на 93,3%. Таким чином, масована інформаційна кампанія стимулює громадян до вакцинації від кору, паротиту і краснухи, і це непогано для громадського здоров'я. Залишається сподіватися, що принаймні ці три дитячі хвороби не стануть в найближчому майбутньому елементами політичних технологій. А Моз врахує уроки цієї зими, щоб не повторювати помилок в майбутньому.

В. о. міністра Уляна Супрун розповідала, що кір почалася ще в серпні, до її поширенню були готові, створили штаб і закупили мільйон додаткових доз вакцин. Таким чином, вона спростувала звинувачення в бездіяльності, однак є важливий нюанс - щоб у пік захворюваності не відмахуватися від нападок, необхідно розповідати про кожному кроці Моз. Він займається тією сферою, де дуже просто спровокувати панічні настрої. Зовсім свіжий приклад - інформаційний вкидання про високу ймовірність смертельно небезпечної епідемії дифтерії.

Першоджерелом вважають відомого педіатра Євгена Комаровського. У ролику, опублікованому на його YouTube-каналі, доктор попередив: слідом за кором до нас йде дифтерія. "Дифтерія прийде обов'язково, вона не може не прийти, це біологічні закони. Тому, будь ласка, прививайтесь, не чекайте", - заявив Коморовський. На жаль, дуже багато хто не захотіли дослухати до кінця, про обов'язкову вакцинацію, а підхопили тільки першу частину - страшний прогноз. Слідом за відомим педіатром про дифтерії заговорила Ольга Богомолець, народний депутат, голова парламентського комітету з питань охорони здоров'я. Причому в її словах чітко чути політичний мотив - вона проїхалася по нелюбу нею Моз за недостатню просвітницьку діяльність і перебої з поставками вакцин. В устах відомого медика і політика фраза про ймовірність загибелі від дифтерії тисяч співгромадян зазвучала більш ніж загрозливо.

Поки що немає статистики, скільки українців побігли вакцинуватися від дифтерії після слів Комаровського та Богомолець. Припустимо, що не так вже й багато, адже грім не гримнув. Днями у ЗМІ з'явилася новина про нібито зафіксований факт зараження дифтерією на Луганщині, але медики спростували повідомлення. Однак немає гарантії, що в лютому ЗМІ з чиєї подачі не зарясніють новими вкиданнями про поширення дуже небезпечної хвороби. Причому поясненням Моз, з-за високого рівня недовіри суспільства до влади, будуть вірити менше, ніж пресі і всезнаючим експертам.

Прикладом може послужити та ж кір. Дитяче захворювання, яким перехворіли мільйони українців, в соцмережах і мас-медіа перетворилося в черговий привід для зради. А є ще віспа, тиф, проказа, дизентерія, холера... Бери будь-вірусне інфекційне захворювання, згущуй фарби і звинувачуй владу в бездіяльності.

Тут доречно згадати свинячий грип часів президентської передвиборної кампанії 2010 р. Епідемія, якої, як потім з'ясувалося, не було, дозволила уряду Юлії Тимошенко і їй, як кандидату в президенти, успішно піаритися на боротьбу з хворобою, а її опонентам не менш успішно піаритися на прорахунки уряду в цій боротьбі. Громадяни в паніці розгрібали з аптечних полиць потрібні і непотрібні зілля, з телеекранів не сходив всілякі специ по епідемій. Одна з них, тоді кандидат у президенти Інна Богословська, яка сьогодні знову зачастила на ефіри, стверджувала: спілкувалася з лікарями і ті говорять, що це не грип, а легенева чума, і лікують її не так і не тим.

Що завадить потенційним кандидатам у президенти через рік, наступної зими, коли виборча кампанія буде набирати обертів, знову звернутися до передвиборної технології з медичним ухилом? Теоретично, нічого. А українцям варто пам'ятати, що немає щеплень, зміцнюють здоровий глузд. Цей корисний навик потрібно розвивати самим.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua