• USD 39.6
  • EUR 42.3
  • GBP 49.4
Спецпроєкти

Погана компанія. Чому "слуги народу" програють місцеві вибори

Впливові місцеві діячі зараз уникають записуватися до лав "слуг народу"
Реклама на dsnews.ua

Що може бути надійніше соцопитувань? Звичайно, вибори. 22 грудня в Україні відбулися місцеві вибори - нехай не повне, але досить показові.

В цей день пройшли перші вибори сільських, селищних і міських голів та депутатів відповідних місцевих рад 86 новостворених об'єднаних територіальних громадах (ВІДГ). У їх числі 69 сільських, 16 селищних та 1 міська ВІДГ.

Ці ВІДГ розташовані у 21 з 24 областей України (залишилися незатронутыми Львівщина, Сумщина та Черкащина). Тому в плані регіонального охоплення ці вибори можна вважати дуже репрезентативними. За даними Центрвиборчкому, загальне число виборців у цих ВІДГ - понад 380 тисяч.

Правда, офіційні результати голосування в повному обсязі будуть оголошені нескоро. Центрвиборчком обіцяє зробити це вже після Нового року. Але попередні підсумки вже стікаються в різні партійні штаби.

Правляча партія "Слуга народу" (СН) на ранок після виборів поспішила похвалитися успіхами. "Оброблено 75% дільниць. Маємо 56% підтримки українців серед усіх партій за кількістю депутатів. Таким чином - проводимо в місцеві ради по всій Україні більше депутатів, ніж всі інші разом взяті партії. Ми отримали 33% серед всіх учасників, включаючи самовисуванців. Кожен третій мандат - наш!" - повідомила партія на своїй сторінці в Facebook.

Ближче до обіду своїми даними поділилася партія "Батьківщина". Вона розповіла, що СН отримала 418 депутатських мандатів, "Батьківщина" - 286, партія "Наш край" - 45, ОПЗЖ - 37, Аграрна партія - 33, "Европеская солідарність" - 27. Якщо врахувати, що всього на цих виборах йшла боротьба за 1734 депутатських мандата, то результат СН (418 з 1734) - це навіть не третина, а менше чверті, точніше, 24,1%.

Четверта частина від загальної кількості мандатів - це, бути може, і високий результат, якщо порівнювати з показниками інших партій. Але досить низький - якщо порівнювати з досягненнями самої СН на минулих парламентських виборах. Нагадаємо, в багатомандатному загальнонаціональному окрузі, де обиралися 225 нардепів за партійними списками, СН отримала 124 мандата, що склало більше 55,1% від загального числа. В одномандатних округах були обрані 199 нардепів, з них висуванцями СН були 130 - це 65,3% від загального числа. В цілому серед всіх 424 нардепів висуванцями СН були 254, що склало майже 60% від загального числа. А зараз на місцевих виборах СН отримує лише 24% мандатів - це означає, що успішність виборчої кампанії знизилася більш ніж удвічі.

Реклама на dsnews.ua

Не триумфальны для СН і результати виборів голів ВІДГ. Прес-служба партії "Європейська солідарність" повідомила попередні підсумки виборів глав 76 ВІДГ: перемогу здобули 44 самовисуванці, 23 представника СН, чотири представника "Європейської солідарності", три - "Батьківщини", по одному - партій "Укроп" та "Наш край". Отриманий СН результат (23 з 76) - це трохи більше 30%.

Telegram-канал "Темний лицар" (схоже, його веде хтось із членів парламентської фракції СН) вже позловтішатися, повідомляючи деякі результати невтішні для правлячої партії.

Наприклад, картина по Миколаївщині. "Ось результати кандидатів від "Слуги народу" в селах новоствореної Мішково-Погоріловської ВІДГ. Капустине: 26 за "слугу", 131 за самовисуванця. Ташкент: 7 за "слугу", 467 за самовисуванця. Коларово: 32 за "слугу", 224 за "самовисуванця". Мішково-Погорілове: 19 за "слугу", 757 за "самовисуванця". Результати за Веснянской ВІДГ. Сливино: 35 за "слугу", 330 за самовисуванця. Надбузького: 23 за "слугу", 293 за самовисуванця. Весняне: 145 за "слугу", 473 за самовисуванця", - поділився відомостями "Темний лицар".

Дав він і інші замальовки з місць: "На Закарпатті з дев'яти ВІДГ "слуги" виграли лише у двох, але там і так перемогли, так як там двох голів сільрад Зе попросили взяти їх прапори. Житомирська область. Старосилецкая ВІДГ. Самовисуванці 10 місць, "Батьківщина" 8, СН 3. А адже кілька днів тому нам розповідали, що рейтинг партії зростає. Ні, друзі. Нам п#здарики. Тому що вони#я не робимо для людей".

"Темний лицар" назвав лише одну причину різкого падіння електоральної підтримки СН. Насправді, коли СН "нічого не робить для людей" - це найкраще, що в неї виходить. Бо за багатьма напрямками СН замість того, щоб просто нічого не робити, погіршує ситуацію для людей.

Але причини лежать не тільки у бездіяльності або, навпаки, діях СН на рівні центральної влади. Не менш важлива ситуація на місцях.

За чотири місяці роботи парламенту українці мали безліч можливостей побачити, наскільки низьким виявилося якість контингенту нардепів від СН. А адже це люди, яких Зе-команда підібрала у Верховну Раду. Можна уявити, хто був висунутий від СН у місцеві ради в ВІДГ.

З іншого боку, багато джерел у різних регіонах стверджують, що сільські, селищні, міські голови та інші впливові місцеві діячі не поспішають або навіть всіляко уникають записуватися до лав "слуг народу". Вони побоюються, що така рядок у біографії незабаром виявиться компрометуючим обставиною.

До речі, СН стикається з цією проблемою не тільки при підборі висуванців на посади голів та депутатів у ВІДГ, але і при пошуку кандидатур на посади в місцевих держадміністраціях та в територіальних структурах центральних органів виконавчої влади. Багато потенційні кандидати просто не вірять в те, що СН виграє майбутні місцеві вибори (які повинні пройти в 2020 році), і не бачать особливого сенсу працевлаштовуватися на лічені місяці.

    Реклама на dsnews.ua