• USD 28.2
  • EUR 34.1
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Дугар випустили під заставу. Чи дійсно сиплеться справа Шеремета?

Ми досі не знаємо, навіщо був убитий Павло Шеремет. І дуже сумнівно, що відповідь з'ясується на суді над нинішніми трьома підозрюваними

Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

За клопотанням прокурорів

25 травня Печерський районний суд Києва змінив запобіжний захід для підозрюваного у причетності до вбивства журналіста Павла Шеремета військового медика Яні Дугарь на заставу. Підкреслимо, що суд тут не пішов назустріч адвокатам Дугарь, а лише задовольнив клопотання прокурорів: змінив запобіжний захід з домашнього арешту на заставу в розмірі 168 тис. грн, зобов'язав надіти електронний браслет і постійно перебувати в районі, в якому розміщена військова частина, де Дугарь проходить військову службу.

Адвокат підозрюваної Микола Оріховський заявив, що захисники Дугарь підготують апеляцію на це рішення, оскільки суддя не взяв до уваги надані стороною захисту документи, а також готовність п'яти осіб взяти Дугарь на поруки. Але, звичайно, електронний браслет все ж краще, ніж домашній арешт. Незабаром інший її адвокат, Денис Ломанов, повідомив, що необхідна для застави сума вже зібрана - на це пішло три години.

У той же день Печерський райсуд продовжив на 60 днів арешт двом іншим підозрюваним у причетності до вбивства Шеремета - музиканту, військовослужбовцю Андрію Антоненко і дитячого лікаря, волонтеру Юлії Кузьменко. У цих випадках суд також задовольнив клопотання прокурорів і не пішов назустріч адвокатам.

Чого чекав від слідства Зеленський

Важливість цієї справи засвідчив Володимир Зеленський своєю особистою участю у брифінгу 12 грудня минулого року, на якому було оголошено про затримання підозрюваних у вбивстві Шеремета. На тому брифінгу Зеленський нагадав, що раніше (23 липня минулого року) він вже зустрічався з представниками правоохоронних органів, і підкреслював, що кримінальна справа про вбивство Шеремета є одним із пріоритетних і має бути розкрито.

"Ймовірні вбивці сьогодні були затримані. Ми з вами отримали дуже багато відповідей - ви самі це бачили. Але є ще одне питання - хто замовник. Впевнений, що на це питання обов'язково знайдеться відповідь наступного разу. Я хочу вірити, що це буде третя і остання зустріч з цього дуже гучній справі про вбивство Павла Шеремета", - заявив Зеленський на брифінгу 12 грудня.

Реклама на dsnews.ua

Наступного дня адвокат Кузьменко Влад Добош оприлюднив фотокопію підозри, врученого його підзахисної слідчим. Там організатором злочину названий Антоненко і сказано, що він, "захопившись ультранаціоналістичними ідеями, культивуючи велич арійської раси, поділ суспільства за принципом національної належності, прагнучи зробити свої погляди об'єктом уваги громадськості", вирішив створити організовану групу для вбивства Шеремета і втягнув у неї Кузьменко і Дугарь, "які мали аналогічні з ним погляди і наміри".

З-за чого поворот у розслідуванні

Так от, анонсоване Зеленським виявлення замовника вбивства Шеремета так досі і не відбулося. Більше того, за минулий з тих пір час "загубився" організатор вбивства. 21 травня адвокат Антоненко Леонід Маслов повідомив, що правоохоронні органи внесли зміни в підозри трьом підозрюваним.

"Прибрали "ультранаціоналістичні ідеї", "велич арійської раси" і інший подібний треш. Тепер "невстановлені особи, діючи з низки особистих мотивів, вирішили створити досить резонансна подія з метою подальшої провокації численних акцій протесту". Ці невстановлені особи "залучили" А. Антоненко, Я. Дугарь і Ю. Кузьменко", - виклав нову версію слідства адвокат.

"Пан Антоненко тепер не організатор, а простий виконавець за попередньою змовою. Пані Кузьменко тепер тільки заклала вибухівку разом з Антоненко, але не натискала на гачок", - уточнив Маслов. Також, за словами адвокатів, до підозр додали дві нові статті: про знищення майна (автомобіля, на якому їхав Шеремет) і незаконному поводженні зі зброєю (вибухівкою, яку підклали під авто).

На наступний день від адвоката Кузьменко Тараса Безпалого стало відомо, що поліція завершила розслідування стосовно трьох підозрюваних. "Зараз повідомляють про завершення досудового розслідування. Сьогодні винесли постанову, матеріали щодо Кузьменко, Антоненко, Дугарь виділили в нове виробництво і відразу оголосили про завершення досудового розслідування", - розповів адвокат.

Він пов'язує різкі зміни в розслідуванні з прес конференцією Зеленського 20 травня, на якій звучали питання про справу Шеремета. За словами адвоката, в той же день були замінені прокурори, які вели справу.

"Не треба мати юридичної освіти - треба просто подивитися, що відбувалося, - навела слова Безпалого "Українська правда". - Рябошапка каже, що, мабуть, доказів недостатньо, Венедиктова говорила десь місяць тому, що матеріалів недостатньо, будь-яких нових матеріалів у нас не з'являється. Відбувається прес-конференція Зеленського, і після цього різко завершують досудове розслідування, виділяють матеріали та направляють до суду. Ввели прокурорів, які взагалі не обізнані у справі, не були в цій справі, і ці прокурори буквально за два дні вирішують, що доказів достатньо - давайте направляти справу до суду".

Чого чекати на суді

Отже, слідство буде продовжувати шукати невідомих замовників і організаторів. А тим часом над Антоненко, Кузьменко і Дугарь почнеться суд. З підозри прибрані ті пункти, в можливості довести які слідчі і прокурори сумніваються. І залишені ті пункти, у яких вище шанси, що суд визнає їх досить переконливими.

Але в цьому, як можна зрозуміти, у слідства повної впевненості немає. Тому додані нові пункти підозри - про знищення автомобіля і про незаконне поводження з вибухівкою. Мабуть, зроблений розрахунок на те, що в самому крайньому випадку суд визнає хоча б вину Антоненко і Кузьменко в незаконному поводженні з вибухівкою і засудить їх до строку, який дорівнює терміну, який вони провели під вартою. Оскільки до цього епізоду важко приплести Дугарь, яку підозрюють лише в "фотографуванні камер відеоспостереження напередодні вбивства Шеремета", то її випустили з-під арешту, навіть з-під домашнього.

Домогтися обвинувального вироку якщо не для трьох підозрюваних, то хоча б для двох. І якщо не за звинуваченням у вбивстві, то хоч по якихось статей. Ось та програма-мінімум, яку, можна припустити, визначили для себе судді і прокурори. Можливо, вони розраховують, що це дозволить їм уникнути покарань від начальства і гніву Зеленського.

Однак проблема в тому, що Зеленському цього мало. Йому, щоб зберегти обличчя, потрібно пред'явити суспільству результати розслідування справи Шеремета. Якщо на суді з'ясується, що Антоненко, Кузьменко і Дугарь не робили цього вбивства, це буде означати, що за час президентства Зеленського розслідування цієї гучної справи не просунулося ні на крок. І це на додачу до того, що раніше невідомий замовник.

Тому сторона обвинувачення докладе максимум зусиль для виконання свого завдання-максимум, тобто для того, щоб суд визнав трьох обвинувачених повністю винними за всіма статтями обвинувачення. У той же час сторона захисту докладе максимум зусиль для того, щоб, навпаки, всі троє були повністю і беззастережно виправдані за всіма статтями.

Адвокат Яни Дугарь Денис Ломанов підкреслює: "Стороною захисту зібрано неспростовні докази невинуватості Яни, що буде доведено в суді". Адвокат Юлії Кузьменко Тарас Безпалий теж прогнозує, що в суді справа розвалиться через недостатність доказів обвинувачення.

Адвокати вказують також на бездоказовість мотивів, які приписані підозрюваним. За версією слідства, це були особисті мотиви тих же невстановлених організаторів і замовників, які вирішили створити "вкрай резонансна подія з метою подальшої провокації численних акцій протесту". Вони визначили, що найбільший ефект дасть вбивство одного із публічних осіб, і вирішили, що жертвою повинен стати Шеремет. Безпосередньо троє підозрюваних, за версією слідства, підтримували ідеї замовників по "створенню в суспільстві вкрай резонансної події з метою подальшої провокації численних акцій протесту".

Нагадаємо, Шеремет загинув від вибуху вранці 20 липня 2016 р. Йому підклали вибухівку під автомобіль. Жодних акцій протесту за цією подією не послідувало. І навіщо насправді був підірваний Шеремет - ми досі не знаємо.

Дуже сумнівно, що відповідь на це питання буде дано в ході суду над Антоненко, Кузьменко і Дугарь.

    Реклама на dsnews.ua