• USD 40.1
  • EUR 43.5
  • GBP 51
Спецпроєкти

Екс-генсек НАТО розповів про цілі РФ на виборах в Україні

Реклама на dsnews.ua
На майбутніх виборах президента України Росія буде намагатися посіяти сумніви в їх легітимності

Про це під час дискусії про вибори в Україні заявив колишній Генеральний секретар НАТО і колишній прем'єр-міністр Данії Андерс Фог Расмуссен, інформує "ДС" з посиланням на Укрінформ.

"З 2016 року ми бачили, принаймні, 10 випадків зовнішнього втручання у вибори в країнах Заходу. З урахуванням нашого досвіду, ми не можемо недооцінювати ризики іноземного втручання у вибори в Україні. Немає ніякого сумніву в тому, що країна є метою. Москва використовувала Україну як випробувальний полігон для відпрацювання інструментів власного втручання до цього моменту, і вона зробить це знову", - зазначив данський політик.

Він нагадав, що Росія широко застосовує проти України асиметричні засоби війни: від прямої агресії на Донбасі та ескалації в Азовському морі в організації протестів проросійських сил, проведення кампанії дезінформації, регулярних хакерських атак і кібератак. Всі перераховані явища, за словами Расмуссена, не новина для України, адже вони стали фактом повсякденного життя.

Колишній керівник НАТО зазначив, що метою дій Москви щодо втручання в українські вибори може і не бути приведення до влади "прокремлівського кандидата, адже такий розвиток подій, якщо вірити результатам соціологічних досліджень, малоймовірно, принаймні, під час президентської кампанії в Україні.

"Як я можу припускати, метою Росії є не дати "власного'президента в Україні, а делегітимізувати вибори в цілому, як процес. Мета таких дій - підірвати довіру до переможця і посіяти серед українського і міжнародного співтовариства сумніви в тому, що це були чесні і справедливі вибори. Це має посилити російський наратив, що Україна, що є країною-невдахою, інститутів якій не можна довіряти, і де все - на продаж, включаючи результати виборів. Саме таку картину Росія намагається намалювати шляхом втручання ", - сказав Расмуссен.

Він висловив припущення, що таких явищ може бути навіть більше під час парламентської кампанії, яка пройде в Україні в кінці року.

"Рада є місцем, де Росія розраховує отримати більше шансів у власній грі. Як за рахунок просування кандидатів, які будуть підтримувати Росію, так і шляхом проведення у владу політиків, які будуть блокувати прогрес, граючи роль "корисних ідіотів" Росії. Мета таких дій - перетворити новий парламент на ще більш фрагментований і менш реформістський, ніж той, що є зараз. Хаос буде служити інтересам Росії більше, ніж будь-який окремий український політик або партія", - зазначив данський політик.

Він пояснив, чому вибори в Україні дуже важливі для Європейського Союзу.

"Клептократія в Москві найбільше побоюється вільної і процвітаючої України. Тому що ортократы і диктатори бояться свободи. Але це саме ті цінності та принципи, на яких побудовані наші демократії. І ми повинні їх захистити зараз, особливо в нашому власному сусідстві. Нашим інтересам відповідає, щоб Україна була стабільною, сучасним і суверенною державою. Саме з цієї причини ми підтримали шлях України до незалежного і яскравого майбутнього", - зазначив колишній Генеральний секретар НАТО.

Расмуссен нагадав, що 5 років тому українці вийшли на вулиці, щоб відстоювати саме ці європейські цінності, вимагати іншого шляху - шляху свободи, суверенітету та самовизначення. Небесна сотня заплатила найвищу ціну за цей вибір. Згодом понад 14 000 чоловік були вбиті на Донбасі, ще більше 1,6 мільйона осіб опинилися в ролі біженців. У Росії з'явилися численні політичні в'язні, включаючи Олега Сенцова і 24-х моряків, які незаконно утримуються російськими властями з листопада минулого року.

"Свій вибір українці зможуть зробити тільки самі. Важливо, щоб вони робили цей вибір без зовнішнього тиску, без страху або дій з боку світових центрів сили. Цей вибір є дуже ясним - продовжувати рухатися шляхом реформ, як це відбувалося протягом минулих п'яти років. Сподіваюся, що українці виберуть саме цей шлях. З іншого боку, в наших інтересах, в інтересах євроатлантичної сім'ї, продовжувати інтеграцію України", - зазначив політик.

Нагадаємо, за словами нардепа, координатора групи "Інформаційне опір" Дмитра Тымчука, Росія за допомогою хакерських атак спробує заявити про фальсифікації виборів в Україні та їх нелегітимність.

    Реклама на dsnews.ua