• USD 28.2
  • EUR 34.3
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

"Є низка серйозних претензій": експерт сказав, що не так фз законопроєктом про СБУ, і оцінив шанси на його ухвалення

Реклама на dsnews.ua

В іноземних ЗМІ відбувається атака на СБУ під маркою "необхідності докорінних реформ", при цьому проєкти реформи просувають "активісти", діяльність яких спонсорується ззовні

Саме СБУ звинувачують у тиску на бізнес, але цифри статистики доводять, що "проблеми" бізнесу з СБУ — міф, за 2019 рік у Раду бізнес-омбудсмена на СБУ надійшло 17 скарг, тоді як на ДФС — 1073. Дискредитацією спецслужби при цьому користуються російські спецслужби, йдеться в матеріалі "Апострофа".

Раніше в Раді було створено робочу групу під керівництвом народного депутата Мар'яни Безуглої, яка жодного відношення до нацбезпеки ніколи не мала. "Слуга" з колегами внесла велику кількість правок до президентського законопроєкту про СБУ. Експерти вказали, що президентський проєкт був цілком конструктивним, а закон "Про нацбезпеку" передбачає, що саме служба повинна розробити зміни до закону "Про СБУ" і подати його президентові. Журналісти направили запит у Раду з питанням, хто входить до складу робочої групи, але відповіді не отримали.

У законопроєкті Зеленського передбачалося запровадження декількох видів контролю над СБУ, посилення аналітичної роботи, переведення документообігу в електронний вигляд, розмежування компетенції з іншими органами, вирішувалася проблема залучення СБУ до обшуків. У виправленому проєкті закону пропонується скорочення на 2000 співробітників щорічно, для офіцерів СБУ вводяться поліцейські спецзвання, передбачається забрати у СБУ лікувальні установи, спецслужба позбавляється функції проведення оперативно-технічних заходів, повноважень на досудове розслідування, що позбавить службу інструменту для боротьби з тероризмом і шпигунством. Також із рук президента вибивається інструмент здійснення повноважень у нацбезпеці.

Експерти вважають, що депутатський проєкт — це спроба послабити державу. Ймовірність прийняття законопроєкту Верховною Радою, на думку експерта МЦПД Ігоря Петренка, невелика.

"Перш ніж займатися змінами законодавства з ключових питань — а закон "Про СБУ" відноситься до таких — авторам варто було би подумати про те, чи знайдуться голоси під документ. У випадку з №3196-д, підготовлений робочою групою в стінах ВРУ, який депутати не змогли розглянути в залі, до нього є низка серйозних претензій. Причому, як у "нацдемів", так і ОПЗЖ. Останнім навряд чи сподобається норма про заборону роботи в СБУ тим, хто має родичів у Росії. Проукраїнські сили скептично ставляться до ідеї обрізати повноваження СБУ. Проєкт передбачає не тільки скорочення складу, а й позбавлення СБУ функції проведення оперативно-технічних заходів, повноважень на досудове розслідування ... Багато депутатів не розуміють, хто буде розслідувати з 1 січня 2026 року справи про тероризм, шпигунство, держзраду? НАБУ, САП, прокуратура? Все це робить результативне голосування за проєкт, який став яблуком розбрату для всіх основних політичних сил, фактично неможливим", — резюмував він.

    Реклама на dsnews.ua