• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Очі для «Нептуна» і не тільки. Як Україна створює РЛС світового рівня

Нова мобільна наземна РЛС «Мінерал-У» буде використовуватися в складі берегового противокорабельного комплексу «Нептун» для видачі даних цілевказівки по надводних цілях, а також огляду надводного простору

РЛС «Мінерал-У»
РЛС «Мінерал-У»
Реклама на dsnews.ua

В українському військово-промисловому комплексі після розвалу СРСР залишалося зовсім мало напрямків, за якими країна мала повний цикл виробництва. Одним з них була розвинена система розробки і виробництва засобів радіолокації.

Це дозволяло самостійно не тільки ремонтувати РЛС та інші радіотехнічні засоби, що залишилися в строю, а й модернізувати їх і навіть створювати нові зразки. І що найголовніше — завдяки попиту на подібні послуги в світі ці можливості вдалося зберегти і понині. Уже в 2019 р. всі підприємства були обʼєднані в єдиний кластер державного концерну «Укроборонпром» — «Радарні системи», що нині дозволяє задовольняти потреби збройних сил.

«Іскра»

Провідними підприємствами цього напрямку є КП «Науково-виробничий комплекс «Іскра» (Запоріжжя) та ДП «Науково-дослідний інститут радіолокаційних систем «Квант — Радіолокція» (Київ). Кожне з підприємств намагається вийти на якомога більше сегментів ринку, пропонуючи для армії і зарубіжних клієнтів цілий спектр комплексів різного призначення, проте більше хотілося б зупиниться на РЛС.

Запорізька «Іскра» зосередилася на модернізації і створенні нових зразків, в результаті на основі радянських напрацювань фірма змогла видати мобільний трьохкоординатний радіолокатор огляду повітряного простору 36Д6-М (основне призначення — виявлення низьколітаючих повітряних цілей, прикритих активними і пасивними перешкодами, а також управління повітряним рухом військової та цивільної авіації) і рухливу трьохкоординатну РЛС кругового огляду з фазованими антенними гратами 79К6 «Пелікан».

Також ведуться роботи по інших проєктах — радіолокаційній станції 80К6Т і високомобільному радару метрового діапазону з активною цифровою фазованою антенною решіткою МР18.

Міністерство оборони України закуповує у «Іскри» як нову техніку, так і замовляє модернізацію наявних на озброєнні зразків. Так, недавно військові отримали за Державним оборонним замовленням новий радіолокатор 36Д6-М (використовується в комплексі з ЗРК С-300), а в травні запорожці капітально відремонтували і модернізували РЛС 19Ж6. Причому модернізація була настільки масштабною, що новий зразок отримав власний індекс — 35Д6М. Модернізована версія має поліпшені параметри з виявлення повітряних цілей.

Реклама на dsnews.ua

Не можна не відзначити, що починаючи з 2008 р. армія США і багато приватних підрядників регулярно закуповували у «Іскри» комплекти запасних частин для РЛС 36Д6, 80К6, П-18, П-19, П-40, 5Н84 і 5Н87. Про останній контракт на поставку 36Д6-М у відкритих джерелах згадувалося восени цього року.

«Квант — Радіолокація»

Якщо «Іскра» спеціалізується на постачанні техніки для радіотехнічних підрозділів Повітряних сил, то «Квант — Радіолокація» зосередилося на корабельних РЛС. Причому останнім часом вони працюють і над наземними варіантами для берегової оборони.

В рамках контрактів з Міністерством оборони «Квант — Радіолокація» працює над проєктом відновлення працездатності та модернізації трьохкоординатної радіолокаційної станції «Фрегат-МА», встановленої на флагмані українського флоту — фрегаті «Гетьман Сагайдачний». У вересні 2020 р. також підписаний контракт на постачання партії двокоординатних радіолокаційних станцій СР-210 «Дельта» (формально прийнята на озброєння в 2011 р., по суті, варіант корабельної) для оснащення постів спостереження ВМСУ. На сьогодні відомо про плани розгорнути як мінімум три таких пости на Чорноморському і Азовському узбережжях — на Тендерівській косі, в Скадовську і Бердянську.

Ще одним важливим проєктом є оснащення нового розвідувального корабля типу «Лагуна» РЛС «Дельта-М» (також встановлюється на бронекатер типу «Гюрза-М») і станцією радіотехнічної розвідки «Мельхіор». Що стосується останнього зразка, то хоча і вважається, що станція розроблена всього за півтора року, проте фактично це розвиток багатофункціонального радіолокаційного комплексу «Мінерал», який випускався в різних модифікаціях на «Кванті» ще з радянських часів. По суті, це «Кольчуга», тільки в корабельному варіанті. Працює тільки в пасивному режимі радіолокації, що дозволяє залишатися непомітним для ворожих засобів активного визначення цілей.

У грудні 2019 р. «Квант — Радіолокація» уклало додаткову угоду до державного контракту 2018 р., згідно з якого наступного року підприємство повинно передати ВСУ мобільну наземну РЛС «Мінерал-У».

Судячи за деякими даними, ця модель буде використовуватися у складі берегового противокорабельного комплексу «Нептун» для видачі даних цілевказівки по надводних цілях, а також огляду надводного простору. Поки незрозуміло, на якій базі буде монтуватися РЛС, оскільки за попереднім промальовуванням це КрАЗ, проте останні тенденції ВСУ щодо переходу на нову універсальну платформу від Tatra можуть внести свої корективи.

Загалом же можна говорити про те, що в разі стабільного фінансування всіх складових кластера «Радарні системи» наші збройні сили отримають як нові, так і модернізовані РЛС фактично рівня кращих світових зразків, але набагато дешевші. Крім того, з огляду на поширеність РЛС виробництва «Іскри» у світі у підприємства є досить серйозні експортні перспективи.

    Реклама на dsnews.ua