• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

"Брудні долари" Коломойського. Чим загрожує олігархові нове розслідування в США

США повинні домагатися від України видачі Ігоря Коломойського — про це розповідає журналістське розслідування, опубліковане Pittsburgh Post-Gazette

Ігор Коломойський
Ігор Коломойський / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Після 5 березня, коли США внесли Ігоря Коломойського до списку санкцій, можна було очікувати на нові американські удари по українському олігарху. І чекати довелося недовго. 16 квітня найбільша газета Піттсбурга (це друге за величиною місто штату Пенсильванія) Pittsburgh Post-Gazette опублікувала величезний матеріал «Брудні долари». У ньому висвітлюються нові подробиці справи проти Коломойського, яка розглядається федеральним великим журі в Клівленді, штат Огайо.

Подробиці від влади США

Звичайно, тут відразу виникає питання, чому газета з Піттсбурга раптом зацікавилася Коломойським. Секрет простий. Редактором відділу розслідувань Pittsburgh Post-Gazette є один з найвідоміших американських журналістів-розслідувачів, двічі лауреат Пулітцерівської премії Майкл Саллах. Він взяв участь в проекті FinCEN Files (це спільний проект Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів ICIJ і BuzzFeed News), який у вересні минулого року виступив з викриттям ролі великих банків в переведенні трильйонів доларів для олігархів, криміналітету і терористів. Одним з героїв проекту FinCEN Files став Коломойський. Тоді ж Майкл Саллах і київська учасниця проекту Таня Козирєва оприлюднили розслідування, як Коломойський за допомогою Deutsche Bank скуповував активи в США.

З того часу минуло більше півроку. За цей час Саллах роздобув і опрацював багато нової інформації. Як зазначає газета, «щоб краще зрозуміти справу ФБР щодо відмивання грошей проти українського олігарха Ігоря Коломойського, обвинуваченого в організації масштабної схеми, в ході якої були вкрадені мільйони з українського банку і вкладені в нерухомість США», Pittsburgh Post-Gazette вивчила тисячі загальнодоступних судових документів, прес-релізи Мінʼюсту і провела десятки інтервʼю. Крім того, Post-Gazette отримала раніше закриті судові документи — в тому числі, заяви під присягою керівників меткомбінатів і внутрішній бухгалтерський звіт з офісу генерального прокурора Огайо, а також конфіденційні банківські записи.

Як бачимо, газета навіть і не приховує, що в своєму розслідуванні вона користувалася допомогою американської влади. Мабуть, влада США зацікавлена в тому, щоб ця справа набула максимального розголосу в американському суспільстві. Навіщо? До цього питання ми ще повернемося, а поки викладемо суть справи.

Як розповідає Саллах американським читачам, сотні мільйонів доларів були вкрадені з українського Приватбанку — збитки досить великі, щоб завдати шкоди економіці країни, — і таємно перевезені в США. Там гроші були використані для нарощування валютних резервів меткомбінату Warren Steel в штаті Огайо в схемі відмивання грошей по всій країні, стверджує Мінʼюст США. За словами прокуратури, український олігарх Ігор Коломойський, впливова фігура в своїй країні, якому минулого місяця Держдепартамент заборонив вʼїзд в США, таємно придбав дюжину інших сталеливарних заводів в невеликих містечках в штатах від Огайо до Техасу. В цілому він і його партнери придбали майже два десятки обʼєктів нерухомості, зокрема чотири офісні вежі в центрі Клівленда і готель на 484 номери з видом на набережну, що стало основою його імперії нерухомості.

Гроші, які вливалися в Warren Steel, стали ключовим доказом у одному з перших розслідувань щодо відмивання грошей за участі сталеливарної промисловості США. Банківські записи, електронні листи і інші важливі документи були передані федеральному великому журі, що вивчає фінанси меткомбінату, який, за словами прокуратури, став каналом для десятків мільйонів доларів, виведених з Приватбанку в Україні, згідно з двома джерелами, знайомими з розслідуванням.

Реклама на dsnews.ua

У серпні велике журі видало ордери на обшук, які привели до рейдів ФБР в офіси партнерів в Майамі і Клівленді, де агенти вилучили коробки з записами. Прокуратура стверджує, що мільйони доларів, вкладені в Warren Steel, були спробою олігарха і інших «відмити гроші, сприяти незаконному привласненню коштів Приватбанку і приховати право власності, характер і джерело коштів», пише газета.

Чого хочуть США від Зеленського

Газета на цьому не зупинилася і провела власне розслідування долі американських активів Коломойського. За даними видання, на сталеливарних заводах Коломойського в США був дуже низький рівень дотримання техніки безпеки. Регулярно траплялися інциденти, в яких робітники отримували травми. Також були зафіксовані значні порушення екологічних норм. Через погане управління майже всі заводи з часом були закриті, що призвело до втрати значної кількості робочих місць.

І ось все це вивалилось на голову американських читачів. Невже для того, щоб розпалити в американських пролетарях класову ненависть до українських олігархів?

Схоже, завдання публікації дещо інше. Вона готує американців до того, що український олігарх Коломойський незабаром може отримати в США вирок суду — і ось після цього чому би США не вимагати від України видати олігарха, щоб він поніс покарання за все те, що накоїв в США.

У статті «Брудні долари» в Pittsburgh Post-Gazette є спеціальний розділ про Коломойського. Цю частину Майкл Саллах написав спільно з Танею Козирєвої, і там є відомості як з американських, так і з українських джерел. Так ось, цей розділ сфокусований на одному питанні: чи можна змусити Україну екстрадувати Коломойського.

«Очікується, що федеральне велике журі в Клівленді, що розслідує ймовірну схему відмивання грошей, у разі висунення звинувачення олігархові перевірить його політичну підтримку в Україні, включаючи його стосунки з президентом Володимиром Зеленським», — констатувала газета. За коментарем вона звернулася в Atlantic Council — вашингтонський аналітичний центр, що займається міжнародними проблемами (додамо, що він вважається близьким до адміністрації Джо Байдена). Зеленський своїм успіхом в політиці багато в чому зобовʼязаний олігархові, який «допоміг і забезпечив зліт Зеленського, — сказала заступник директора Atlantic Council Мелінда Херінг. — Це були міцні стосунки».

І ось тут газета різко перевела розмову на тему екстрадиції.

Хоча Україна не має договору про екстрадицію з США, експерти, які вивчають Україну, кажуть, що США все ж можуть вимагати від України пошуку способів екстрадиції. В кінцевому підсумку такий крок вимагатиме підтримки Зеленського, сказала Херінг.

Хоча конституція країни не дозволяє екстрадувати громадян України, Коломойський також має громадянство Кіпру та Ізраїлю, що може дати країні досить місця, щоб знайти лазівку, вважає колишній генеральний прокурор Руслан Рябошапка. Минулого року група агентів Мінʼюсту США вилетіла до України і зустрілася з Рябошапкою і керівником НАБУ, щоб обговорити справу США про відмивання грошей проти Коломойського, але незрозуміло, чи було щось погоджено. Рябошапка сказав, що говорив про перспективу екстрадиції з федеральними агентами, але в той же час жодних запитів не надходило, оскільки розслідування в США все ще триває.

Директор Євразійського центру Atlantic Council, колишній посол США в Україні Джон Гербст сказав, що якщо Коломойському буде висунуто звинувачення федеральним великим журі, це буде позитивним кроком для українців в позбавленні країни від правління олігархів. «Вся система, яка повинна була забезпечувати правосуддя, працювала на нього», — сказав він.

В інтервʼю газеті Хербст підтвердив, що екстрадувати Коломойського буде складно через правові барʼєри в Україні. Але якщо обвинувальні висновки коли-небудь будуть винесені великим журі США, «вплив на Україну буде дуже позитивним, — сказав Гербст. — Це буде серйозним ударом для його статків».

Як резюме газета навела слова Мелінди Херінг, яка заявила, що США доведеться взяти на себе ініціативу, тому що Коломойський як і раніше має владу в своїй країні. Херінг підкреслила, що «Коломойський за жодних обставин не буде притягнутий до відповідальності в Україні», бо він має «величезний вплив в уряді України».

Судячи з цієї публікації, США відмовилися від фантастичного варіанту — чекати, коли Коломойського посадять в Україні. І вирішили домагатися його екстрадиції. Можна сперечатися про те, наскільки це реалістично. Але факт в тому, що політика Вашингтона щодо Києва (точніше, особисто до Зеленського) буде залежати від того, чи погодиться Україна виконати цю вимогу.

    Реклама на dsnews.ua