• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

На допомогу Байдену. Чи почнеться реальна війна між Зеленським і Коломойським

Мендель від імені Зеленського письмово пообіцяла американцям судове покарання Коломойського і Боголюбова за Приватбанк. І що далі?

Володимир Зеленський, Ігор Коломойський
Володимир Зеленський, Ігор Коломойський/columnist.com.ua
Реклама на dsnews.ua

У п'ятницю, 5 березня, держсекретар США Ентоні Блінкен оголосив про внесення Коломойського і найближчих членів його сім'ї до списку санкцій «через причетність до значної корупції під час перебування на посаді голови Дніпропетровської ОДА в 2014-2015 роках». Блінкен додав, що «нинішні невпинні спроби Коломойського похитнути демократичні процеси і інститути України представляють серйозну загрозу її майбутнього».

Не виключено, що Банкова знала про це заздалегідь. Напередодні, 4 березня, на сайті Atlantic Council вийшла дивна стаття Юлії Мендель, де та заявила, що «президент Зеленський готовий кинути виклик владі українських олігархів всюди, від енергетичного і банківського секторів до політики і засобів масової інформації». Там названі кілька конкретних олігархів, в тому числі Дмитро Фірташ та Ігор Коломойський.

Спроба достукатися до Байдена

Можна було б вважати цю публікацію всього лише спробою піару Зеленського в США, якби не час і місце виходу статті. Сайт Atlantic Council — аж ніяк не саме вдале місце для самореклами. Якби Зеленський справді раптом захотів попіаритися в США, то вийшла б його особиста стаття в якийсь із провідних газет типу The New York Times.

Завдання статті Мендель зовсім інше. Аналітичний центр Atlantic Council відомий своєю близькістю до Демократичної партії США. І якщо Зеленський хоче достукатися до адміністрації Джо Байдена, то один з каналів (крім офіційної дипломатії) — це саме Atlantic Council.

Це що стосується місця виходу статті. А що стосується часу — то стаття вийшла напередодні відеоконференції в Atlantic Council на тему «Що Байдену робити з Україною?». Як анонсував Atlantic Council, в п'ятницю, 5 березня, о 17:00 за київським часом провідні експерти та колишні посли США в Україні викладуть план того, як команда Байдена може налагодити відносини з Україною, спонукати команду Зеленського нарешті зайнятися реформами, а також як команда Байдена може включитися в мирний процес з припинення конфлікту на Донбасі.

З української сторони в обговоренні мають взяти участь перший віце-спікер парламенту, представник Зеленського у Верховній Раді Руслан Стефанчук і заступник керівника Офісу президента Юлія Свириденко. Модератором дискусії буде екс-прем'єр Швеції Карл Більдт.

Реклама на dsnews.ua

Зрозуміло, що будь-які обіцянки, які дадуть Стефанчук і Свириденко щодо деолігархізації, можуть викликати питання: а чи дійсно так вважає і так збирається діяти Зеленський? Завдання статті Мендель — розвіяти подібні сумніви. Мендель підписала статтю в якості офіційного представника (spokesperson) Зеленського. Сам Зеленський, звичайно, підписати таку статтю не міг — це виглядало б зовсім сумно: мовляв, дорогий Джо Байден, ніяк не можу до вас додзвонитися, тому змушений звертатися до вас через Atlantic Council...

Що Зеленський пообіцяв Байдену

По суті, Мендель від імені Зеленського дала новій американській адміністрації цілком конкретні обіцянки. Вони сформульовані вже в заголовку статті: «Зеленський прагне покласти край ері українських олігархів». Більш того, в статті наведено перелік олігархів, які повинні піддатися деолігархізації: Дмитро Фірташ; Віктор Медведчук; Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов.

Фактично ця стаття підтверджує ту обіцянку, яку дав секретар РНБО Олексій Данилов в ефірі програми «Свобода слова Савіка Шустера» на телеканалі «Україна» увечері 19 лютого, відразу після гучного засідання, на якому були введені санкції проти Медведчука і його дружини. Данилов тоді анонсував санкції проти олігархів: «Все, що поцупили з 1991 року в українського народу, буде повернуто українському народові». І ось тепер Мендель від імені Зеленського назвала конкретні прізвища олігархів і заявила, що Зеленський готовий кинути виклик їх влади «всюди, від енергетичного і банківського секторів до політики і засобів масової інформації». «Попередні українські лідери багато говорили про деолігархізацію, але мало зробили. Зеленський прагне, щоб його дії говорили самі за себе», — підкреслила Мендель.

Як було складено чорний список олігархів

Зовсім не випадково в чорний список увійшли саме ті особи, які вже мають великі проблеми в США. Як відомо, Фірташ був затриманий в Австрії в березні 2014 р. за запитом американських слідчих, але випущений під заставу. З тих пір ФБР домагається екстрадиції Фірташа в США, а він це заперечує. У липні 2019 року міністр юстиції Австрії дав дозвіл на екстрадицію Фірташа в США, але адвокати олігарха подали клопотання про відновлення судового розгляду справи про екстрадицію. І Фірташ залишається в Австрії, поки суд не ухвалить рішення щодо цього клопотання.

17 березня 2014 р. США ввели персональні санкції проти Медведчука «за загрозу миру, безпеки, стабільності, суверенітету і територіальної цілісності України, а також за підрив демократичних інститутів і процесів в Україні». Ці санкції були введені у відповідь на російську окупацію Криму.

У травні 2020 р ПриватБанк подав позов до своїх колишніх власників Коломойського і Боголюбова в Канцлерський суд штату Делавер. Незабаром Мін'юст США зажадав конфіскації майна по їх справі. А тепер Коломойський ще й потрапив під санкції США.

І ось саме цих чотирьох, Фірташа, Медведчука, Коломойського і Боголюбова, які мають великі проблеми в США, Київ зараз пообіцяв придавити зі свого боку. Ось тільки виконати цю обіцянку буде вкрай складно.

Показуха або реальна долігархізація?

Звичайно, якщо порівнювати з тією ситуацією, яка була всього лише пару місяців назад, то життя цієї четвірки дещо ускладнилося. Але названі особи, як і раніше, зберігають вплив у різних сферах.

Щоб можна було на повному серйозі заявляти про деолігархізацію, наприклад, Медведчука, потрібно прибирати з парламенту половину фракції ОПЗЖ. А щоб робити аналогічну заяву про Фірташа, потрібно прибирати з парламенту ще і другу половину фракції ОПЗЖ, закривати телеканал «Інтер», націоналізувати облгази, контрольовані Фірташем. Але вкрай сумнівно, що це буде зроблено, як і те, що у Коломойського і Медведчука Зеленський через РНБО відбере телеканал «1 + 1». І що у Коломойського і Боголюбова буде конфіскований весь їх бізнес для відшкодування збитку в $5,5 млрд (цю суму називає Мендель в статті).

Тим часом Мендель прямим текстом пообіцяла судове покарання Коломойському і Боголюбову за Приватбанк. «Діло Приватбанку довгий час служило символом безкарності олігархів. Прогрес в напрямку правосуддя буде розглядатися як великий прорив для України», — стверджується в статті.

Припустимо, що всі ці обіцянки дадуть бажаний результат. Atlantic Council визнає Зеленського борцем з олігархами, Байден подзвонить йому і пообіцяє коли-небудь більш тривалу і змістовну бесіду, хоча б в режимі відеоконференції.

Головне питання: що далі? Чи підуть за показухою, яку ми спостерігали в останній місяць, реальні справи проти інтересів Фірташа і Коломойського? Перевірити це можна буде по телевізору: чи почнуть «Інтер» і «1 + 1» у відповідь війну проти Зеленського.

З іншого боку, якщо все обмежиться показухою і реальна війна проти названих олігархів не почнеться, то Зеленський порожніми обіцянками лише погіршить відносини між Києвом і Вашингтоном.

Зараз ми бачимо, що Мендель рекламує Зеленського як видатного реформатора країни і руйнівника влади олігархів. «Він знає, що для того, щоб відповідати його заяві про перетворюючу постать в українській історії, він повинен продемонструвати політичну волю для проведення справжніх реформи, які підривають панування олігархів», — підкреслюється в статті.

Вашингтон може з самого початку не повірити пафосним рекламним словами. Якщо ж він повірить, а потім виявить обман, то примус до виконання обіцянок може виявитися дуже хворобливим для обманщика.

    Реклама на dsnews.ua