• USD 40.4
  • EUR 43.5
  • GBP 51.6
Спецпроєкти

Харківський скандал із Дудіним. Чому Баканов впав у немилість Зеленського

Головна претензія до голови СБУ полягає в тому, що він більш ніж на місяць "зник із радарів"

Голова СБУ Іван Баканов
Голова СБУ Іван Баканов / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Крісло під головою СБУ Іваном Бакановим хитається дедалі сильніше. Новий скандал, що спалахнув у Харкові, може призвести до того, що Баканова відправлять у відставку, не чекаючи на завершення війни.

За що звільнено Дудіна

30 травня Володимир Зеленський підписав указ про звільнення Романа Володимировича Дудіна з посади начальника управління СБУ у Харківській області. Напередодні Зеленський приїжджав до Харкова і за підсумками цієї поїздки записав відеозвернення, в якому пояснив причини звільнення Дудіна.

"Провів нараду з керівництвом області, міста, — розповів Зеленський. — У них співпраця на сто відсотків: армія, поліція, мер Харкова, обласна державна адміністрація — усі працюють на перемогу і роблять це дуже ефективно. На жаль, цього не скажеш про місцеве керівництво по лінії Служби безпеки України. Я приїхав, розібрався, звільнив голову Служби безпеки в області за те, що не працював на захист міста з перших днів повномасштабної війни, а думав лише про себе особисто. Які мотиви – правоохоронці з'ясують ".

Це звільнення, звісно, викликало у Харкові безліч коментарів, одразу наголосимо — найчастіше невтішних для Дудіна. Наприклад, відомий харківський волонтер Роман Донік заявив, що цей діяч втік із міста 24 лютого "і евакуював усіх своїх чекістів за 250 км від Харкова". Пізніше, коли "за спецназом росіян ганялися по місту цивільні з пляшками з смузі", цей діяч "через підручних, прикриваючись ТРО та ЗСУ, віджимав тачки та кришував охорону автосалонів. Три місяці не могли його позбутися. Бо у Баканова він цінний кадр ", – розповів волонтер.

На цьому скандал не закінчився. Звільнений начальник управління СБУ вирішив публічно виступити на свій захист. 1 червня він заявив "Радіо Свобода", що його звільнення — це "виключно політичне рішення", за яким стоять, зокрема, місцева влада Харкова та області та "так званий військовий комендант міста". "Маю чітке уявлення, хто стоїть за цим звільненням. Вони фактично всі були присутні на останньому візиті президента до Харкова ", — наголосив Дудін.

30 травня (у той день, коли було підписано указ про звільнення Дудіна) у "Фейсбуці" з'явилася сторінка "Роман Володимирович", на якій Дудін звернувся до президента. Як можна зрозуміти із записів, він вважає, що Зеленського дезінформували учасники наради у Харкові 29 травня, тож звільнений начальник управління СБУ вирішив вдарити саме по них.

Реклама на dsnews.ua

"Додаватиму відео та аудіофайли (надані патріотично налаштованими громадянами) щодо фігурантів вчорашньої зустрічі. Якщо ця публіка вчора вилила на мене бруд, вважаю, що суспільство має знати своїх героїв (до речі, нагороджувати себе вони дуже люблять і приписувати собі те, до чого не мають стосунки зовсім.) Я думаю, і Вам буде цікаво подивитися на губернатора, який зізнається в тому, що він не впливає на процеси в регіоні, на начальника поліції, який згоден домовлятися з окупантом, та його заступником, який дає інтерв'ю у формі з краденою кепкою на голові... На депутата, який, ймовірно, має відношення до ФСБ. Коменданта гарнізону, який начебто замовляє вбивство свого колишнього начальника. І багато іншого, що патріотичні громадяни надсилають", — повідомив він Зеленському.

Свою загрозу Дудін підкріпив відео, на якому голова обласної військової адміністрації Олег Синегубов зізнається, що не впливає на ситуацію на Харківщині. Далі Дудін ще раз натякнув, що має багато всяких записів, і звернувся до президента: " Прошу публічно спростувати викладену у Вашому зверненні інформацію щодо бездіяльності керівництва Управління СБ України в Харківській області та вибачитися перед особовим складом зазначеної структури".

Крім звернення до президента, на тій же сторінці ФБ з'явилися спогади Дудіна про перші дні російського вторгнення на Харківщину. Там прозвучали дуже серйозні звинувачення, суть яких у тому, що Харків мали намір здати ворогові. "Скажу відверто — Харків не здали дві людини, це [глава СБУ Іван] Баканов та [начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило] Буданов, які провели колосальну роботу напередодні війни, що дозволило закрити місто одразу".

І ось тут ми підходимо до найважливішого моменту: за що насправді звільнено Дудіна. Немає сумнівів, що до його діяльності можна висунути чимало претензій. Але, схоже, його звільнили не за це, або, принаймні, не лише за це. Швидше за все його звільнили просто тому, що на Банковій виникла потреба списати на когось усі провали у підготовці до повномасштабної війни.

Тому Дудін і почав погрожувати Зеленському компроматом на харківських діячів, бо не хоче опинитися в шкурі цапа-відбувайла. Однак цей скандал говорить ще про одну можливість. Слідом за Дудіним може бути звільнено його шефа Баканова.

Ризики для Баканова

Взагалі до 24 лютого позиції Баканова в системі влади Зеленського вважалися залізобетонними. Але повномасштабна війна багато змінила.

Україна справді виявилася не готовою до російського вторгнення одночасно з трьох напрямків — півночі, сходу та півдня. Головний аргумент, який вигадали на Банковій на захист Зеленського, — "він не втік". По суті, це лейтмотив всього телемарафону та всіх "позитивних блогерів" Банкової. Але саме тому для Зеленського вкрай невигідні будь-які питання про людей з його оточення, які, на відміну від нього самого, втекли.

24 лютого, у перший день повномасштабної війни, втекло і поховалося не тільки багато харківських діячів, а й багато столичних теж. Урядовий квартал наполовину спорожнів. Деякі силові структури взагалі втекли (поетичною мовою — перебазувалися) з Києва до західних областей. Зокрема, ЗМІ повідомляли, що головне слідче управління ГБР, за винятком кількох відділів, було переведено до Львівської та Івано-Франківської областей. Також була інформація про те, що до Львова втік директор НАБУ Артем Ситник (тепер уже колишній — його звільнено 16 квітня через закінчення терміну повноважень) і там змінював конспіративне житло раз на кілька тижнів.

У соцмережах багаторазово висловлювалися підозри, що серед тих, хто "евакуювався" з Києва у безпечніше місце, був і голова СБУ Іван Баканов. Це можна було б легко спростувати, якби на сайті СБУ було викладено відео Баканова у Києві в останні дні лютого або хоча б у березні. Проте Баканов на сайті СБУ з'явився лише через місяць після початку повномасштабної російської агресії: вранці 25 березня було опубліковано його звернення з нагоди 30-річчя створення СБУ, причому письмове, без відеозапису. І лише 9 квітня Баканов зафіксувався у столиці — він та міністр оборони Олексій Рєзніков вручали нагороди співробітникам СБУ та військовим.

Зеленський має й інші мотиви для недовіри Баканову. 31 березня президент звільнив з посади начальника управління СБУ на Херсонщині Сергія Криворучка. Того ж вечора він у відеозверненні повідомив, що позбавив Криворучка звання бригадного генерала. Також він позбавив звання бригадного генерала колишнього начальника головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрія Наумова. І прокоментував це дуже різкими словами: "Сьогодні прийнято ще одне рішення щодо антигероїв. Я не маю часу займатися всіма зрадниками. Але поступово всі вони будуть покарані".

Тепер наступним антигероєм виявився Дудін. Мабуть, він побоюється, що саме на нього спишуть усі провали у підготовці Харківщини до війни. І що провали у всеукраїнському масштабі спишуть на Баканова. Тому Дудін висуває зустрічні звинувачення: мовляв, СБУ під керівництвом Баканова належним чином відреагувала на повідомлення ГУР МО про російські плани та зробила все, що в її силах.

До харківського скандалу найбільш ймовірним виглядало припущення, що Зеленський не звільнятиме Баканова до закінчення військового стану. Але тепер ситуація змінилася і не виключено, що Дудін потягне Баканова за собою.

Зараз, схоже, із Дудіним намагаються домовитися. Створена ним ФБ-сторінка вранці 1 червня поповнилася довгим звітом про діяльність управління СБУ на Харківщині за 95 днів війни, а за кілька годин зникла. Якщо Дудін мовчатиме, то, можливо, Баканов збереже свою посаду, а сам Дудін отримає гарантії від подальших переслідувань. Хоча, звичайно, зараз не той час, коли хтось комусь може дати гарантії, яким можна було б вірити.

    Реклама на dsnews.ua