• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Грюкнув дверима. Навіщо Уманському демарш проти Шмигаля і при чому тут Коломойський

Після того, як Рада звільнила міністра фінансів Ігоря Уманського, він відверто розповів про причини відставки, звинувативши голів податкової та митниці в корупції, але атака екс-міністра поки що виглядає як політична помста
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Не пропрацювавши на посаді і місяця, Ігор Уманський був звільнений практично без пояснень. У всякому разі, їх не почули ні "слуги", ні тим більше українське суспільство. Через кілька днів після відставки трапилася подія, яка за своїм резонансом порівнянно зі скандалом з братами Ермаками.

В інтерв'ю "Лівому берегу" Уманський, прямим текстом звинуватив прем'єр-міністра Дениса Шмигаля і голову податкової служби Сергія Верланова в покритті масштабних схем розкрадання ПДВ на мільярди гривень та лояльності до контрабандних схем на митниці.

"Я приходжу до нього (Шмыгалю), показую: "Дивіться, ми зараз тут плюшками балуємося, а ось - інформація по кожному місяцю, і це тільки "скрутки" з ПДВ. Це в середньому 5 мільярдів на місяць недоотримує бюджет - це тільки по ПДВ! Клименко з Януковичем дивляться і кажуть: "Блін, а що, можна було?" - сказав Уманський, одночасно поскаржившись, що нічого зробити зі схемами в податковій та митниці самостійно не міг, адже звільняє їх керівництво Кабмін за поданням міністра, яку він подав прем'єру, і тут-то, за словами розлюченого Уманського, і сталося найцікавіше.

Після подачі міністром на звільнення голови податкової Сергія Верланова і голови митної служби Макса Нефедова Шмигаль подав на звільнення самого Уманського. Тобто, за версією Уманського, замість реагування на корупційний злочин Шмигаль звільнив того, хто викривав корупцію. Подвійно цікаво те, що, якщо прем'єр з цими звинуваченнями був незгодний, йому треба було б провести офіційне службове розслідування, давши оцінку фактам, а не звільняти міністра.

Уманського при цьому навіть не запросили на засідання фракції, щоб він пояснив причини події, так і на засіданні бюджетного комітету йому не дали виступити, очевидно, не вважаючи, що міністру потрібно давати слово. Мало того, президент Зеленський не поставив жодного питання, чому міністра фінансів звільняють після трьох тижнів роботи.

Можливо, відповідь на це питання можна знайти, поглянувши на події, які відбуваються у владі події ширше. Колишнього міністра фінансів, як і його звільненого колегу з Моз, називали креатурами Андрія Єрмака, який, у свою чергу, не чужий інтересам Ігоря Коломойського. В останнього зараз сильно охолонули стосунки з президентом, почалася атака на людей, з ним пов'язаних, а Рада ухвалила так званий "антиколомойский" закон. Після звільнення двох міністрів нібито протеже голови Офісу президента атака почалася на нього самого. Рідного брата Єрмака звинуватили в шахрайстві і торгівлі госдолжностями, що завдало важкий удар і по президенту.

Як відомо, мстити дніпровський олігарх вміє і любить. Мабуть, те ж відноситься і до людей, яких з ним пов'язують. У всякому разі, звільнений міністр фінансів, якого, по суті, було вже все одно, чи починати розмову про свою відбулася відставку, раптом заявив, що прем'єру Шмыгалю потрібен "ручний" міністр.

Реклама на dsnews.ua

"Шмигаль має усвідомити одну просту річ: він не керівник на підприємстві, де у нього є підлеглі, уряд - колегіальний орган, і він такий же член Кабінету Міністрів, як і інші міністри. З тією лише різницею, що він підписує акти КМУ", - заявив Уманський.

Неофіційно серед причин відставки глави Мінфіну називають вкрай спірний варіант секвестру бюджету, в якому фактично вбивали культуру, і навіть бажання Уманського повернути старі схеми "Укравтодор". Але, як бачиться, ці причини необов'язково були головними в кадрових перестановках.

Крім того, нібито у Зеленського були незадоволені тим, як Уманський вів переговори з МВФ. Це було видно і з тез, озвучених президентом. Він стверджував, що Україна домовляється про реструктуризацію боргів з МВФ, але поки що не отримала відповіді на свої пропозиції. При цьому міністр фінансів прямо суперечив Зеленському, стверджуючи, що про реструктуризацію ніхто навіть не заїкається, йдуть важкі переговори.

Здається, після звільнення Ємця та Уманського і скандалу, сильно послабило главу ВП Єрмака, горезвісні "соросята", які, подейкують, доклали руку до всіх перерахованих подій, виграли черговий раунд боротьби з Ігорем Коломойським. Але Ігор Валерійович явно не з тих, хто просто так здається, так і "Центренерго" у його людей поки ще не відібрали, тому наступний раунд протистояння, швидше за все, не змусить себе чекати.

    Реклама на dsnews.ua