• USD 27.2
  • EUR 32.4
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Холодильник проти телевізора. Як ФОПи перетворюють Зеленського з "слуги народу" на "ворога народу"

Наступною слабкою ланкою в ланцюжку народного терпіння після шахтарів і ФОПів, як і очікувалося, стали медики

У Києві підприємці вийшли на акцію протесту
У Києві підприємці вийшли на акцію протесту / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Другий день в Києві триває акція # SaveФОП. На Майдані Незалежності мітингують фізичні особи — підприємці, коротше — ФОПи (по українській абревіатурі). Звичайно, зараз не можна напевно передбачити, чим завершиться цей протест. Але вже можна говорити про деякі політичні наслідки для нинішньої влади.

Чого вимагають ФОПи

Перш за все зазначимо, чому ця акція організована саме зараз. Все дуже просто: саме зараз проходить останній в цьому році пленарний тиждень Верховної Ради. Наступний пленарний тиждень запланований аж на 12-15 січня. А ФОПи не можуть чекати. У них є два приводи поспішати.

По-перше, 9 грудня уряд ввів на період з 8 по 24 січня посилений карантин, який, як запевняють учасники протесту, їх доб'є. Нагадаємо, що Володимир Зеленський ще 24 листопада в своєму відеозверненні пообіцяв: «Якщо ви ФОП і змушені закрити свою кав'ярню або ви найманий працівник і вас звільняють, — ви зможете отримати компенсацію — 8000 грн». 4 грудня Верховна Рада проголосувала за внесені Зеленським законопроекти, які реалізують ці обіцянки. І ФОПи виявилися перед вибором: задовольнитися цими 8000 грн (точніше, якимись шансами отримати цю суму) або ж вимагати чогось більшого — чи скасування локдауна, чи, якщо без локдауна не обійтися, введення (на додаток до обіцяних 8000 грн) якихось істотних заходів для підтримки ФОПів, наприклад, податкових пільг, державних гарантій по кредитах і т.п.

По-друге, ще в вересні минулого року «слуги народу» прийняли закон, який вводить повне обов'язкове використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО) для всіх видів економічної діяльності з 2021 р. Публічно відстоює цей захід голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. А ФОПи вважають, що вимога про РРО їх просто вб'є.

Наведемо висловлювання лідера акції #SaveФОП Сергія Доротича: «Всі бажаючі можуть спробувати поставити програмне забезпечення, так зване програмне РРО, і спробувати попрацювати. На iOS воно взагалі не стає. На Android висне, не друкує чек... Неможливо працювати. Радив би Гетманцеву спробувати на морозі провести операції на смартфоні, провести операцію за відсутності стійкого мобільного зв'язку та інтернету. Навіть в столиці є проблеми. Про відсутність смартфонів у половини населення я взагалі промовчу».

За словами Доротича, ФОПи вимагають від Верховної Ради терміново включити до порядку денного, розглянути і прийняти законопроекти №3853-1 (2), які відновлюють право платників єдиного податку не застосовувати РРО, і №3993 про збереження спрощеної системи оподаткування для ФОПів.

Реклама на dsnews.ua

Які партії підтримують ФОПів

Уже саме існування цих законопроектів свідчить про те, що акція #SaveФОП має у своєму розпорядженні підтримку в парламенті. Причому про необхідність поступок ФОПам говорять представники різних політичних сил.

Авторами законопроекту №3853-1 є Ніна Южаніна з «Європейської солідарності» і ще 11 нардепів, які представляють «Євросолідарність», «Голос», «Довіру» та «За майбутнє». Автори №3853-2 — Юлія Тимошенко і ще два представники «Батьківщини». Автори №3993 — Сергій Лабазюк з групи «За майбутнє» і ще дев'ять нардепів, які представляють «Слугу народу», «Батьківщину», «Довіру», «Євросолідарність» і «За майбутнє».

Цікава дискусія відбулася в парламенті 15 грудня між двома співавторами №3993 — «слугою народу» Олександром Качурою та співголовою групи «За майбутнє» Тарасом Батенко. Качура закликав депутатів негайно ухвалити законопроекти №3853-1 (2) і №3993, яких вимагають ФОПи, а потім закликав ФОПів «не піддаватися на брудні маніпуляції старих політиків» і не висувати політичних вимог. Слідом виступив Батенко та охарактеризував виступ Качури як «когнітивний дисонанс». Мовляв, представники різних фракцій і груп, крім «слуг народу», кілька місяців нагадували про те, що проблема ФОПів не вирішується, а тепер «слуги народу» раптом згадали про законопроекти №3853-1 (2) і №3993.

У той же день на підтримку ФОПів в парламенті виступили співголова фракції «Європейської солідарності» Ірина Геращенко, заступник голови фракції «Батьківщини» Сергій Соболєв, заступник голови фракції партії «Голос» Ярослав Железняк, член фракції ОПЗЖ Олександр Колтунович. Тобто можна сказати, що насправді вже розгорнулася неабияка конкуренція політичних сил в боротьбі за симпатії ФОПів.

Причому в цій конкуренції беруть участь не тільки парламентські партії. Нещодавно лідер #SaveФОП Сергій Доротич зробив визначна визнання: «Дуже вдячний Євгену Мураєву за Вашу підтримку ФОПів. Вдячний телеканалу "Наш" за послідовну підтримку мікробізнесу, за висвітлення питання збереження мікропідприємництва в Україні та спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності».

Про Мураєва говорять як про ймовірне кандидата на пост мера Харкова від команди Геннадія Кернеса. 11 грудня заступником голови Харківської облради стала представниця партії «Блок Кернеса — Успішний Харків!» Валерія Мураєва — колишня дружина Євгена Мураєва, яка залишається його політичною соратницею. Якщо Мураєв хоче розкрутитися на всеукраїнському рівні — звичайно, йому потрібні ФОПи.

Холодильник почав вигравати у телевізора

Першопричина нинішніх проблем Зеленського та ж, яка стала фундаментом його перемоги навесні минулого року. По всій країні білборди обіцяли кінець епохи бідності буквально з 21 квітня 2019 р. Однак насправді ніяких чарівних рецептів швидкого підвищення доходів пересічних українців не існувало. І зараз Зеленський політично (тобто своїм рейтингом) розплачується за створені ним самим завищені очікування в суспільстві.

Можливо, цей процес розчарування йшов би ще швидше, якби не коронавірус, який використовувався владою як виправдання економічних провалів. Але і це виправдання перестало сприйматися людьми, коли всі побачили, що мільярди гривень Ковідного фонду закочуються в асфальт.

Зараз Зеленський в ситуації катастрофічного браку грошей. І це катастрофа насамперед для його іміджу. Бо зараз, щоб комусь дати, він повинен у кого-то відібрати. До слова, ті ж ФОПи стали жертвою тому, що Зе-влада хоче за допомогою РРО здерти з них більше податків і пустити ці гроші на підвищення пенсій.

З тієї ж причини стала різко зростати заборгованість із зарплати перед працівниками державних підприємств і бюджетних установ. Нагадаємо, що 5 грудня через невиплачення зарплат почалися акції протесту на державних шахтах в різних регіонах.

Наступною слабкою ланкою в ланцюжку народного терпіння, як і очікувалося, стали медики. Перед розглядом у Верховній Раді бюджету-2021 лікарі почали в соцмережах флешмоб #врятуйлікаря. У відеозверненнях до депутатів лікарі кажуть, що їх зарплати становлять всього лише 6-7-8 тис. грн і що цього не вистачає навіть на їжу. Одночасно в соцмережах пройшла хвиля попереджень про можливість загальнонаціонального страйку медиків.

16 грудня на Майдані Незалежності в Києві в додаток до акції #SaveФОП почалася акція «Медицина потребує оздоровлення». У ній беруть участь фельдшери екстреної медичної допомоги, медсестри і лікарі з різних регіонів України. Вони незадоволені витратами, закладеними на медичну галузь в держбюджеті на 2021 рік.

Те, що зараз відбувається, це класична війна холодильника і телевізора. Люди дивляться в холодильник — і перестають вірити телевізору. До речі, і відосікам теж перестають вірити в тій же самій мірі.

Це прекрасно усвідомлюють депутати. Вранці 16 грудня член групи «За майбутнє» Сергій Рудик оголосив про збір підписів під колективним депутатським зверненням з вимогою скликати позачергову сесію для ухвалення законопроектів №3853-1 (2) і 3993. Близько 14:00 він повідомив, що зібрано вже 119 підписів ( для скликання позачергової сесії необхідно 150). «Нам вдалося заручитися підтримкою представників всіх фракцій і депутатських груп. І навіть "слуг", багато з яких не згодні з економічною політикою своїх колег на чолі з головним ідеологом антинародних законопроектів Гетманцева», — розповів депутат. Так що далі буде.

    Реклама на dsnews.ua