• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Хомчак звинуватив розвідника Журавля, що стік кров'ю на Донбасі, у порушенні наказу

Реклама на dsnews.ua

Розвідник Ярослав Журавель, який загинув від ран під Зайцеве на Донбасі через ненадання допомоги, нібито порушив розпорядження про заборону перебування в "сірій зоні"

Про це в інтерв'ю Обозревателю заявив головнокомандувач ЗСУ генерал-полковник Руслан Хомчак, передає "ДС".

"Почну з того, що всього цього взагалі могло не статися. Була заборона на те, щоб ходити в "сіру зону". Взагалі виходити за свої позиції і лізти туди, де за шість з половиною років все нашпиговано мінами, де все прострілюється. Цей заборона порушили Красногрудь, Журавель і ще два матроси, що стояли на спостережному посту. Матросам по 20 років і вони зі старшими товаришами полізли, куди заборонено", — зазначає Хомчак.

За словами головкома ВСУ, є припущення, що вони хотіли провести розвідку.

"Четверо перебували на спостережному посту. І ось вони вирішили піти. Ініціаторами були Красногрудь і Журавель. Вони були класними військовими, пройшли війну, все вміли і знали. І ось вони пішли імовірно в розвідку, хоча їм ніхто не давав ніяких розпоряджень", — сказав Хомчак.

За його словами, "вони порушили всі накази, які були".

"Якщо ви хотіли почути, що сталося — тоді я прямо це говорю", — сказав головком.

При цьому він заявив, що їхній командир не знав про те, що Красногрудь, Журавель і два молодих матроса відправилися в сіру зону.

"Командир батальйону — їхній добрий друг, пройшов з ними всю війну. Але він не знав. Першим йшов командир розвідки Дмитро Красногрудь, за ним — сержант Ярослав Журавель, а потім вже ті два молодих матроси. Після того, як підірвався Красногрудь, Журавель сказав матросам, що треба йти, допомогти вже нічим не зможуть. Троє повертаються на свою позицію, доповідають командиру батальйону про подію", — сказав Хомчак.

За його словами, на місце події відправили БПЛА.

"Відправляють безпілотник, а потім з командиром приймають рішення йти забирати тіло Красногрудя. Далі за встановленим алгоритмом заявляють про ситуацію через СЦКК і ОБСЄ. Коли отримують підтвердження від російсько-окупаційних військ, тоді вже одягають білі каски, бронежилети і йдуть", — зазначив головком ВСУ.

Він додав, що серед них були і офіцери СЦКК.

"Першим — Журавель, за ним офіцер-сапер морської піхоти (на випадок, якщо потрібно розмінувати тіло, так як ворог часто таке робить), потім інші. Доходять до зони видимості тіла Красногрудя і в цей момент з кущів лунає черга. Журавель падає. Група вся повертається ", — зазначає Хомчак.

Він уточнив, що про Журавля почали ставити питання.

"Їм ставлять запитання — де Журавель? Вони відповідають, що він — 200-й, а повернулися, щоб всю група не підставити під удар. Чому лейтенант, який був командиром другої групи (вони йшли ще разом з Журавлем), прийняв рішення залишити там воїна? Я не знаю. В рамках кримінального провадження зараз йде розслідування", — зазначив командувач ВСУ.

За його словами, "рішення приймає той, хто відповідає за ту територію і ту операцію".

"Так в армії є і так повинно бути, ви ж розумієте мене. І якщо хтось із "диванних воїнів" думає, що це президент вирішив "залишити" військовослужбовця — це не так", — заявив Хомчак.

Далі, за словами головнокомандувача ЗСУ, після того, як стало відомо, що розвідник живий та надає собі медичну допомогу, було сформовано нову групу для евакуації Журавля. У цю групу увійшли: лейтенант, який ходив ще з Журавлем, коли той був поранений, і ті ж два матроса — всі вони пішли втретє.

"Уявіть собі навантаження в той день на 20-річних хлопців. У першу чергу моральне. І все це під вогнем противника — це ж не по кабінету гуляти. Ця група розминулася на якихось метрів 50 з місцем, де Журавель потрапив раніше в зону видимості, де ми його втратили і де підірвався бойовий медик Микола Ілін ("Естонець"). Де отримав поранення лейтенант — командир групи", — сказав Хомчак.

Він додав, що два бійці, які їх прикривали, встигли відійти.

"Так що, хіба можна сказати що Журавля не рятували? Давайте чесно. Але в результаті ще один військовослужбовець загинув, другий був поранений. Журавель зник з поля зору. Я вам гарантую, якби бачили, де він точно знаходиться, то пішла б ще одна група ", — запевняє Хомчак.

У той же час, він додав, що "знаючи, що балка мінувалася і нами, і противником протягом декількох років — не можна було відправляти людей на вірну смерть".

"Так, рішення приймав командир батальйону, який вже втратив Красногрудя, Журавля і Іліна "Естонця". І він повинен був в нікуди відправляти чергову групу? Його можна зрозуміти? Я також прекрасно розумію батька Ярослава Журавля. До речі, він воював зі своїм сином, пройшов війну ", — уточнив головком ЗСУ.

Він зазначив, що "батько має право пред'являти претензії кому завгодно".

"Але я ставлю себе і на місце того командира, який ухвалював рішення. Відправив би я когось, втративши вже стільки людей? Відправив би на смерть?", — заявив Хомчак.

Він додав, що "там все прострілюється".

"Тому відверто кажу: якби Красногрудь і Журавель не пішли, всього цього б не сталося. Все почалося з їх порушення. Це синдром військових. Таке буває на війні ... Я це знаю", — оповіді Хомчак.

При цьому він підкреслив, що Дмитро Красногрудь і Ярослав Журавель гідно пройшли всю війну, були дійсно хоробрими і відважними — президент Володимир Зеленський нагородив їх посмертно.

Як писала "ДС" 13 липня 2020 року незаконні збройні формування РФ в Донецькій області обстріляли групу українських військових, які проводили евакуацію тіла бійця ВСУ в районі Зайцеве. Внаслідок ворожого вогню загинув відомий військовий медик з позивним "Естонець", ще один військовослужбовець отримав поранення, інший — бойове травмування. Останнього бійця вдалося евакуювати.

Пізніше стало відомо, що евакуювати мали Ярослава Журавля. 40-річний сержант був командиром відділення розвідувального взводу 35-ї окремої бригади морської піхоти. Він помер, стікаючи кров'ю, коли чекав допомоги.

Батько Ярослава Журавля написав заяву до Державного бюро розслідувань "через злочин президента Володимира Зеленського".

Печерський райсуд Києва зобов'язав Держбюро розслідувань відкрити кримінальну справу про можливе скоєння президентом Володимиром Зеленським дій, в результаті яких Журавель загинув від ран через ненадання допомоги.

    Реклама на dsnews.ua