• USD 27.8
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Через Терехова Рада змінює законодавство про вибори, – експерт

Через дивну історію з позачерговими виборами у Харкові виборчу систему України знову чекають зміни – у тій частині, яка стосується місцевих виборів

Вибори
Вибори
Реклама на dsnews.ua

Про це у своєму блозі на сайті "Цензор.нет" написав експерт Юрій Гаврилечко.

За його словами, у Верховній Раді ініційований і вчора схвалений, а також рекомендований до прийняття, профільним комітетом законопроєкт. Він передбачає спрощення процедури призначення позачергових виборів сільського та міських голів у випадках смерті, втрати дієздатності, зміни громадянства або добровільної дострокової відставки. Аж до її автоматизації, як йдеться у пояснювальній записці. І тригером виступила саме міська влада Харкова.

"В існуючому порядку призначення виборів є лазівка, якою скористалася харківська влада після смерті Геннадія Кернеса … Міськрада, яку очолює Ігор Терехов, формально дотримуючись відведеним законом термін, відправив в ВР неповний пакет документів. Відповідно, парламент не зміг вчасно прийняти рішення про позачергові вибори мера Харкова. І, замість останньої неділі березня, був змушений призначити їх на 31 жовтня", – нагадав експерт.

За словами Гаврилечка, тут абсолютно очевидно "навмисне затягування часу з боку міської ради Харкова. По суті, це можна було б назвати фальсифікацією виборчого процесу …"

"Швидше за все, все це робилося в інтересах Ігоря Терехова, який після смерті Геннадія Кернеса став тимчасово виконуючим обовʼязки міського голови і претендує на виборах у жовтні обійняти цю посаду повноцінно", – зазначив експерт. Він додав, що "інтерес Терехова лежить на поверхні: він ніколи не був публічною особою, у міській владі Харкова був виключно технічним виконавцем і, відповідно, виборцям він просто не знайомий. З таким багажем йти на вибори – вірний програш. А отримані за допомогою процедурних махінацій додаткові сім місяців можна використовувати для розкручування власного рейтингу".

"Наскільки у нього це виходить – окрема історія. У будь-якому разі, соціологія дає підстави вважати, що тут Терехов прорахувався – його рейтинг застиг на тому рівні, який дає можливість вийти в другий тур, але абсолютно не гарантує перемоги", – додав Гаврилечко.

Також, за його словами, те, що загальнонаціональні політичні сили мовчать – "це досить тривожний для них симптом. Адже Харків – друге за чисельністю населення місто країни, має серйозну політичну вагу, вплив в Харкові однозначно піднімає престиж і загальнонаціональний вплив будь-якої партії".

"Історія з виборами в Харкові, таким чином, раптом виявила кризові явища в сталій партійній системі України. Але це побічний ефект, на які повинні звернути увагу самі партії, якщо всерйоз думають про своє політичне майбутнє. Так чи інакше, виходить, що в нинішньому вигляді виборче законодавство не забезпечує оперативності і прозорості виборчого процесу в разі позачергових виборів. Воно також не гарантує потенційним учасникам рівні стартові умови.  Адже чинна влада, як це зробив в Харкові Ігор Терехов, запросто може, зловживаючи законом (нехай і залишаючись в легальному правовому полі), підлаштувати терміни та інші передвиборчі обставини під свої інтереси. І при цьому залишитися безкарною", – підсумував Гаврилечко. 

Нагадаємо, выбори харківського городского головы назначены на 31 октября 2021 року, хоча екс-голова Харкова Геннадій Кернес помер ще 17 грудня 2020 року. 

Верховна Рада мала призначити позачергові вибори на 28 березня, проте через неповний пакет документів, які отримала від Харківської міської ради, вибори були перенесені на 31 жовтня. 

    Реклама на dsnews.ua