• USD 39.8
  • EUR 43.3
  • GBP 50.6
Спецпроєкти

Приманка для патріотів. Чи визнає Зеленський героями Бандеру і Шухевича

Проблема в тому, чи захочуть "слуги народу" записати в законі, що звання Герой України може присвоюватися посмертно борцям за незалежність України

Портрети Степана Бандери та Романа Шухевича під час маршу з нагоди річниці з дня народження Бандери, в Києві 1 січня 2017 р.
Портрети Степана Бандери та Романа Шухевича під час маршу з нагоди річниці з дня народження Бандери, в Києві 1 січня 2017 р. / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Володимир Зеленський на прохання Верховної Ради може повернути звання Герой України Степану Бандері і Роману Шухевичу. Ця тема зараз бурхливо обговорюється в соцмережах. Всіх цікавить, чи зважиться на це Зеленський. Хоча насправді цікавіше і важливо, чи захочуть Зеленський і "слуги народу" створити для цього необхідну законодавчу базу.

Запас часу — 15 місяців

Підкреслимо, що ідея ця була придумана не на Банковій. Почалося все з того, що у кількох депутатів із західних областей народилася ініціатива урочисто відзначити на державному рівні 80-річчя створення Української Повстанської Армії.

Нагадаємо, що перші бойові загони УПА були створені 14 жовтня 1942 р. Петро Порошенко 14 жовтня 2014 р. в перший же рік свого президентства, своїм указом встановив в Україні свято — День захисника України, яке відзначається щорічно саме 14 жовтня, в річницю створення УПА. З 2015 р. цей день вихідний, відповідно до закону, прийнятого Верховною Радою за ініціативою Порошенко.

І ось в наступному, 2022 р., день 14 жовтня буде не тільки святковим і вихідним, але ще і ювілейним. УПА виповниться 80 років. Урочисто відзначити це захотіли депутати Оксана Савчук з Івано-Франківська (позафракційна, обрана як висуванка "Свободи"), Олександр Аліксійчук з Рівненщини ("Слуга народу"), Олег Синютка зі Львова ("Європейська солідарність"), Ігор Гузь з Волині ("За майбутнє") і Роман Лозинський зі Львова ("Голос").

Вони підготували відповідний проект постанови Верховної Ради. Там запропонований цілий ряд заходів. І один з пунктів цього списку — рекомендувати президенту присвоїти звання Герой України засновнику УПА "Поліська Січ" Тарасу Бульбі-Боровцю і повернути це звання Степану Бандері і Роману Шухевичу.

Під проектом постанови підписалися 77 депутатів. Серед них — 26 "слуг народу" (в тому числі глава партії, перший заступник глави фракції Олександр Корнієнко, заступники голови фракції Олена Шуляк, Євгенія Кравчук, Роман Мулик, представник президента в Конституційному суді Федір Веніславський), 16 представників "Європейської солідарності" (тобто більше половини фракції, в т. ч. співголова Ірина Геращенко), дев'ять членів фракції "Батьківщини" (в т. ч. Юлія Тимошенко і її заступник Сергій Соболєв), стільки ж представників "Голосу", вісім членів групи "За майбутнє"(в т. ч. співголова Тарас Батенко), шість членів групи" Довіра'і троє позафракційних (в т. ч. віце-спікер від" Батьківщини" Олена Кондратюк).

Реклама на dsnews.ua

Судячи з цього значного списку, перспективи прийняття постанови вельми оптимістичні. А наявність серед підписантів таких фігур, як Корнієнко та Веніславський, дозволяє стверджувати, що Банкова вирішила підтримати цю ініціативу.

Звичайно, це не означає, що проект спокійно пройде через Верховну Раду. Можна очікувати якихось демаршів від ОПЗЖ. Та й серед "слуг народу" напевно знайдеться кілька (або навіть кілька десятків) депутатів, які будуть голосно обурюватися тим, що парламент "пішов на поводу у націоналістів".

Однак весь цей шум в кінцевому підсумку лише допоможе розпіарити цю ініціативу. Можна очікувати, що не пізніше початку жовтня постанову, запропоновану 77 депутатами, благополучно буде прийнято. Потім Кабмін (можливо, це буде вже новий Кабмін) створить оргкомітет святкування 80-річчя УПА — в загальному, цілий рік Зе-команда буде старанно демонструвати українцям свою патріотичність і бажання продовжувати справу УПА.

Юридична проблема Зеленського

За ідеєю, кульмінацією стане указ Зеленського про присвоєння звання Герой України Степану Бандері, Роману Шухевичу та Тарасу Бульбі-Боровцю. Напевно "слуги народу" (а може, також і сам Зеленський) будуть хвалитися тим, що зважилися зробити те, чого не наважився зробити Порошенко. Однак більш важливим є інше: чи створять Зеленський і "слуги народу" необхідну законодавчу базу для такого указу.

Тут не можна не згадати про сумну долю двох указів Віктора Ющенка. 12 жовтня 2007 р. Ющенко присвоїв звання Герой України головному командиру УПА генерал-хорунжому Роману Шухевичу, а 20 січня 2010 р. — провідникові Організації українських націоналістів Степану Бандері. Як тільки Янукович став президентом, ці укази були скасовані Донецьким окружним адміністративним судом. Зрозуміло, що це був ручний суд донецького клану, але тим не менше він знайшов досить серйозну юридичну підставу для своїх рішень. Справа в тому, що в законі "Про державні нагороди України" прямо записано, що "звання Герой України присвоюється громадянам України за здійснення визначного геройського вчинку або визначного трудового досягнення". А Степан Бандера і Роман Шухевич не були громадянами України.

У Ющенка не було шансів провести через Верховну Раду необхідні зміни в закон. У Зеленського, на відміну від Ющенка, така можливість є. І якщо вже приймати постанову з приводу 80-річчя УПА, то слідом за ним потрібно приймати зміни в закон "Про державні нагороди України".

Але тут є важливий нюанс. Питання не зводиться до того, щоб викреслити з норми закону вимогу про українське громадянство. Адже тоді вийде, що звання Герой України можна присвоїти будь-якому землянинові за вчинення геройського вчинку, навіть якщо цей вчинок не має ніякого відношення до України.

У квітні 2017 р. в закон було внесено доповнення про те, що "звання Герой України може бути присвоєно, як виняток, посмертно іноземцю, нагородженому орденом Героїв Небесної Сотні, за здійснення визначного геройського вчинку, пов'язаного з відстоюванням конституційних принципів демократії, прав і свобод людини під час Революції Гідності (листопад 2013 року — лютий 2014 року)". Завдяки цій нормі Порошенко в червні 2017 р. присвоїв звання Герой України білорусу Михайлу Жізневському, загиблому 22 січня 2014 р.

І для указів про присвоєння звання Герой України Степану Бандері, Роману Шухевичу та Тарасу Бульбі-Боровцю теж бажано створити міцну юридичну підставу. Інакше будь-який ватник зможе оскаржити ці укази, а суд, якщо він буде слідувати букві закону, ці позови задовольнить.

Ще в квітні 2015 р. був прийнятий закон "Про правовий статус і пам'яті борців за незалежність України в XX столітті". Він містить список з 20 пунктів, які охоплюють період від часів Української Народної Республіки і до проголошення незалежності України 24 серпня 1991 р. В тому списку є і ОУН (пункт 10), і УПА (пункт 12), і УПА "Поліська Січ" Тараса Бульби-Боровця (пункт 13). Тобто рішення проблеми може бути в тому, щоб записати в законі "Про державні нагороди України": "Звання Герой України присвоюється громадянам України та борцям за незалежність України...", з відсиланням до відповідного закону.

Це дуже коротке доповнення, і для внесення його в закон досить буквально хвилини депутатського часу на пленарному засіданні парламенту. Для прийняття цього рішення у депутатів є 15 місяців — щоб встигнути до 80-річчя УПА. А ось буде це зроблено чи ні — залежить від наявності політичної волі у Зеленського та "слуг народу" і стрункості їх мислення.

    Реклама на dsnews.ua