• USD 27.7
  • EUR 33.7
  • GBP 39.2
Спецпроєкти

Смотрящий на місяць від Коломойського. Навіщо Юрія Вітренка призначили тимчасово виконуючим обов'язки міністра енергетики

Коломойський показує, що він навіть після поразки в спробі продавити Вітренка через Верховну Раду все одно може всіх "нагнути"

Юрій Вітренко
Юрій Вітренко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Кабмін 21 грудня призначив Юрія Вітренка першим заступником міністра енергетики та поклав на нього тимчасове виконання обов'язків міністра. У той же час Кабмін звільнив з посади першого заступника міністра Ольгу Буславець згідно з поданою нею заявою, а також визнав таким, що втратило чинність, розпорядження про тимчасове покладення виконання обов'язків міністра енергетики на заступника міністра Юрія Бойка.

Спроба №2

Нагадаємо, що Ольга Буславець працювала в Міненерго першим заступником міністра з 16 квітня 2020 р. З того ж дня і по 20 листопада вона була т.в.о. міністра, після чого цей титул перейшов до заступника міністра Юрія Бойка. 17 грудня прем'єр-міністр Денис Шмигаль вніс до парламенту подання про призначення першим віцепрем'єром — міністром енергетики Юрія Вітренка, однак Верховна Рада провалила цю кандидатуру: Вітренко набрав тільки 186 голосів.

І ось тепер ми бачимо другу спробу просунути Вітренка на ту ж посаду. Підкреслимо, що Буславець вважається людиною Ріната Ахметова, тоді як за Вітренком проглядається постать Ігоря Коломойського. Посада першого віцепрем'єра — міністра енергетики, на яку претендував Вітренко, не тільки забезпечує контроль над Міненерго, а й може стати трампліном до посади прем'єра.

Люди Коломойського у Верховній Раді проголосували за бюджет-2021 і за призначення Романа Лещенка міністром аграрної політики і продовольства, покладаючись на обіцянку Банкової забезпечити голоси за призначення Вітренка першим віцепрем'єром — міністром енергетики. І коли «Слуги народу» дали за Вітренка на 40 голосів менше, ніж за Лещенка, це було сприйнято людьми Коломойського як кидок з боку Володимира Зеленського, який, мовляв, не виконав свою частину угоди.

Так що зараз Банкова намагається виправити ситуацію, щоб виправдатися перед Коломойським і уникнути відплати за кидок.

Що вже отримав Коломойський

Реклама на dsnews.ua

Очевидно, що призначення Вітренка т.в.о. міністра енергетики — це наспіх прийнята міра, яка свідчить про готовність Банкової йти назустріч побажанням Коломойського. Однак це в будь-якому випадку тільки тимчасовий захід.

6 грудня набув чинності закон, який значно обмежує як повноваження, так і терміни т.в.о. на чолі міністерств. Згідно з цим законом протягом 30 днів з дня відхилення Верховною Радою кандидатури Вітренка (17 грудня) Шмигаль повинен знову внести до парламенту подання на призначення міністра енергетики. Рада зможе прийняти рішення не раніше 26 січня, коли вона збереться на перше своє засідання в 2021 р.

Залишається загадкою, чи буде Вітренко внесений тільки на посаду міністра енергетики або ж знову на посаду першого віцепрем'єра — міністра енергетики, як того хоче Коломойський і як Банкова обіцяла йому раніше. Серед «слуг народу» є чимало депутатів, які готові віддати Вітренку Міненерго, але не готові довірити йому пост віцепрем'єра і точно не хочуть бачити його в кріслі прем'єр-міністра. Зрозуміло, що Банкова буде схиляти «слуг народу» повністю виконати зобов'язання перед Коломойським, однак не факт, що це вийде.

Поки ж можна говорити про те, що Коломойський отримав на найближчий місяць свого наглядача в Міненерго. Хоча вищезгаданий закон значно обмежив повноваження т.в.о. на чолі міністерств, але все ж Вітренко за цей місяць зможе послабити вплив Ахметова, прийняти кілька вигідних Коломойському наказів і, можливо, видавити з Міненерго п'ять-шість неугодних людей.

Але все ж головна ідея цього всього — не одномоментна вигода, а продовження масштабних торгів. Коломойський показує, що він навіть після поразки, що спіткала його в спробі продавити Вітренка через Верховну Раду, все одно може всіх "нагнути". Зараз він через ОП дотиснув Шмигаля, щоб Вітренко був призначений тимчасово виконуючим обов'язки міністра. І це як раз на тлі того, як ЗМІ заговорили про посилення впливу Ахметова, а Зеленський в своєму інтерв'ю The New York Times спробував дистанціюватися від Коломойського.

«Ігор Коломойський не є президентом. І виступати від України, від імені президента України, від уряду України він не може», — сказав Зеленський в інтерв'ю. Але це тільки слова. А рішення уряду про призначення Вітренка т.в.о. міністра — це справа, яка сильніше слів.

Причому тут відставка Юлії Ковалів

Варто додати, що люди Коломойського святкують ще один успіх. З посади заступника керівника Офісу президента звільнилася Юлія Ковалів. Нардеп Олександр Дубинський, який очолює Київську обласну організацію партії «Слуга народу», виступив з дуже цікавим коментарем, який відображає причини радості людей Коломойського.

«Звільнення Буславець з Міненерго та Ковалів з ОП — це зачистка менеджерів, пов'язаних з Ахметовим, — упевнений Дубинський. — Причини потрібно шукати в двох напрямках. 1) У бюджетних проблемах. Ковалів відповідала за лобіювання зниженої ренти на руду в Податковому кодексі в інтересах "Метінвесту", а також була одним з прихильників захисту в ОП "зеленої енергетики", тариф на яку залишається найвищим в світі. У Міненерго відповідний меморандум з "зеленими", який закріпив надвисокі тарифи, готувала Буславець. 2) Голосування за кадрові пропозиції президента. "Група Павлюка", яка не дала голоси за кандидата на віцепрем'єра і міністра енергетики Вітренка, — була простимульована на такі дії Ахметовим».

Втім, потрібно підкреслити, що Ковалів не втекла з команди Зеленського. Принаймні, джерела «Української правди» в ОП стверджують, що Ковалів буде радником Зеленського.

І від порад тієї ж Юлії Ковалів може залежати, як вирішиться доля Вітренка в січні. Так що головна інтрига ще попереду.

 

    Реклама на dsnews.ua