• USD 38
  • EUR 41.2
  • GBP 48.1
Спецпроєкти

Батогом і пряником. Як Зеленський буде примушувати "слуг народу" до послуху

Глава держави вирішив діяти батогом і пряником щодо двох груп всередині "Слуги народу", які розколюють фракцію зсередини і множащих скандали, вбивають рейтинг партії та президента
Депутати фракції "Слуга народу", фото: УНІАН
Депутати фракції "Слуга народу", фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"Приватівці" проти "митників"

Ще під час президентської виборчої кампанії ЗМІ виділили в оточенні Володимира Зеленського чотири групи впливу, основними з яких були група Коломойського і так звана група Калетника-Павлюка. Ці об'єднання виглядають досить рельєфно на тлі інших "слуг", а перше з них активно "качає" скандали у фракції, нагадуючи президенту про значущість його колишнього бізнес-партнера.

Група нардепів Ігоря Коломойського, або "приватівці", яка включає за різними оцінками, від 30 до 50 нардепів, практично з самого початку нового скликання парламенту показала, що голосує не за вказівкою з Офісу президента, а так, як накаже її бенефіціар. Головні "балакучі голови" об'єднання - Максим Бужанський, Олександр Дубинський, Ольга Василевська-Смаглюк і деякі інші нардепи - відкрито демонструють незгоду з рішеннями фракції, невигідними Коломойському. Так, "приватівці" стали одними з найбільш помітних критиків земельної реформи, за яку вони в підсумку так і не проголосували в першому читанні. Також група не голосувала за інші важливі для ВП законопроекти, зокрема, за прослуховування для НАБУ та ДБР і перезапуск останнього з звільненням його директора Романа Труби і його заступників.

Всі неузгоджені з фракцією дії бійці Коломойського ще й піарять в Телеграм-каналах, через які останнім часом йде потужний злив компромату на "слуг" з різних груп. Сюди можна віднести, наприклад, скандали з пранкером Джокером, який спілкувався зі "слугами" від імені генпрокурора Рябошапки. Його у фракції зовсім не шанують, разом з союзним Коломойському колишнім заступником глави АП Януковича Андрієм Портновим звинувачуючи генпрокурора у зливі справ проти колишньої влади, а то і в потуранні президента Петру Порошенку. Примітно, що зовсім інше ставлення у "коломойцев" до директора ДБР Роману Трубі. Вже збирає валізи силовик дуже імпонував "друзям" Коломойського і Портнова відкриттям справ проти Порошенка і його оточення, а також нібито прямим виконанням вказівок голови ВП Андрія Богдана, про що стало відомо з недавнього зливу в Телеграм-каналі "Трубу прорвало".

Природно, брудних ситуацій, пов'язаних з "приватовцами'та їх симпатиками, набагато більше, але серед інших варто назвати ще і викриття нібито продажу округів нинішнім керівництвом партії, яке влаштував Антон Поляків, виключений з фракції, так і одкровення Ганни Скороход, яка на хвилі переслідувань" чоловіка розговорилася, хто скільки, за її словами, отримує в "Слуги народу" - звісно, неофіційно.

Скандали у фракції, инспирируемые "слугами" Коломойського, - не єдина проблема президентської партії. До них можна додати боротьбу між згаданими двома групами впливу, до якої нещодавно приєднався помічник президента Андрій Єрмак. Що ж ділять між собою Коломойський і Павлюк?

Тут варто сказати, що "акціонера" групи Іллю Павлюка, який у часи Януковича був помічником екс-голови митниці Ігоря Калетника, ще під час президентських виборів називали одним з фінансових стовпів партії Зеленського. Крім того, під час виборів Павлюк очолював групу "регіони" і відповідав за координацію і фінанси регіональних представників.

Реклама на dsnews.ua

За даними деяких ЗМІ, група Калетника-Павлюка в "Слуги народу" налічує близько 20 осіб, серед яких нібито Сергій Мазурашу, племінник Іллі Павлюка - Максим Павлюк, Гринчук Ольга і Олена Лис, але головними в групі є ще три людини, а саме Віктор Тимошенко, Сергій Тригубенко і Володимир Коваль.
Тимошенко - колишній великий митник і двічі екс-нардеп парламенту, на виборах був одним з кураторів "Слуги" у Київській області, Володимир Коваль - колишній чиновник Київської облдержадміністрації, чия дочка Ольга Коваль, нині - народний депутат, формально керувала штабом "Слуги" в Київській області.

Нарешті, Сергій Тригубенко - народний депутат ВР VIII скликання від БПП, колишній податківець, екс-заступник міністра екології та екс-заступника міністра агрополітики. Практично про всіх учасників групи можна сказати, що вони не прагнуть до особливої публічності, намагаючись триматися в тіні - так, більшість згадок Павлюка в ЗМІ відносяться до періоду його діяльності у Януковича.

Між цими групами всередині "Слуги народу" стосунки далеко не безхмарні. Результатом одного з конфліктів стало звільнення голови Київської ОДА Бно-Айрияна, нібито пов'язаного з Калєтніком-Павлюком. Цю історію у фарбах розписав "приватівець" Олександр Дубинський. Він стверджував, що вже колишній губернатор Михайло Бно-Айріян - давній знайомий Володимира Коваля, який за підтримки Віктора Тимошенко в зв'язці з Іллею Павлюком зміг запропонувати на розгляд Сергія Трофімова кандидатуру Айрияна на голову КОДА. Як стверджують знайомі з ситуацією зсередини джерела, ставленик Павлюка заважав Коломойському розставляти потрібних людей на посади як в ОДА, так і в РДА, тому олігарх буквально вичавив Айрияна з посади, замінивши його на більш зговірливого харків'янина Олексія Чернишова.

В стійло з допомогою батога і пряника

Поки дві групи боролися між собою і розхитували ситуацію у фракції, в Офісі президента знайшли свій підхід і до "приватівцям", і до групи Калетника-Павлюка, які часто ігнорують голосування за потрібні фракції законопроекти.

Так, під час голосування в цілому за закон про перезавантаження ДБР група Коломойського цю ініціативу очікувано не підтримала, в результаті чого "слуги" знайшли лише 224 голоси при мінімально необхідних 226. При цьому дуже своєчасно внесену президентом Зеленським ініціативу підтримали 18 нардепів фракції "Голос". Це був не перший випадок, коли фракція Вакарчука-Рахманіна врятувала монобольшінство від провалів при розгляді резонансних законопроектів.

Схоже, умовні "соросята'з "Голосу" ідейно близькі "молодим реформаторам" з "Слуги народу" і уряду, стали своєчасною заміною норовистим "приватівцям", а Віктор Пінчук, якого називають бенефіціаром партії Вакарчука, намагається відтіснити Коломойського від президента.

Крім "соросят", підставила плече "слугам" і частина позафракційних депутатів, для яких, очевидно, знайшли переконливі аргументи на підтримку законопроектів "Слуги". Схоже, у ВП показали "приватівцям" та їх господареві, що він більше не володіє "золотою акцією", і неголосування групи, як і скандали Дубинського та компанії, будуть ігнорувати, як голосно вони ті обурювалися.

Зовсім по-іншому, мабуть, вирішили вчинити з групою Калетника-Павлюка. Відразу декілька ЗМІ повідомили, що контроль над цими нардепами намагається перехопити помічник президента Андрій Єрмак. Можливо, саме він днями домігся звільнення представника Павлюка Дмитра Соломчука з посади заступника голови фракції. Подейкують, остаточне рішення про знищення впливу Калетника-Павлюка на "слуг" було прийнято в Офісі президента після того, як "митники" ледь не зірвали голосування за підвищення ренти для гірничодобувних підприємств. Після цього Павлюк нібито домагався зустрічі з президентом, або хоча б телефонної розмови, але у нього нічого не вийшло. При цьому деякі ЗМІ стверджують, що Єрмак поспішає і збирається отримати контроль над групою до нового року.

Як видається, це тільки початок кінця однієї з груп, курс на знищення якої взяли в Офісі президента, намагаючись таким чином консолідувати політсилу, наскільки це можливо. Примітно, що "відбити" чернівецьких, київських і рівненських нардепів у Калетника і його колишнього помічника може допомогти Андрію Єрмаку Валерій Хорошковський, який вже давно вхожий на Банкову. Колишній глава Держмитниці, голова СБУ та екс-власник телеканалу "Інтер", безумовно, володіє фінансовим резервом, що дає йому можливість успішно працювати з депутатами.

Таким чином, загальна картина вимальовується наступна: групу Коломойського Банкова буде ігнорувати і далі, не доводячи справу до відкритого конфлікту і не виганяючи Дубинського та компанію з фракції, щоб не нести іміджевих витрат із-за руйнування монобольшинства.

З групою Павлюка ж, навпаки, будуть намагатися, з одного боку, домовлятися, де це можливо, з іншого - шукати можливості, щоб переманити частину нардепів на бік Офісу президента, в чому може допомогти має давні зв'язки з митницею Хорошковський.

Чи подіє стратегія Зеленського щодо "приватівців" і групи Калетника-Павлюка, стане ясно з голосуванням "слуг" уже в найближчі дні - попереду голосування за ринок землі в цілому, так і законопроект про заборону повернення Приватбанку його колишньому власнику ясно покаже актуальний розклад сил у фракції.

    Реклама на dsnews.ua