• USD 27.9
  • EUR 33.3
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

Гра в коаліцію. Хто з ким проти кого дружитиме в Одесі, Харкові та Дніпрі після виборів

Днями тервиборчкоми підвели підсумки виборів в Одесі, Харкові та Дніпрі. У кожному з міст перемогу святкувала місцева політсила, але жодна з них не зможе сформувати монобільшісь, тому зараз тривають активні переговори про коаліції

Територіальні виборчкоми підвели підсумки виборів в Одесі, Харкові та Дніпрі
Територіальні виборчкоми підвели підсумки виборів в Одесі, Харкові та Дніпрі / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Одеса

У середу, 4 листопада, міська виборча комісія після більш ніж тижневого підрахунку затвердила протоколи районних виборчих комісій з виборів до Одеської міськради. Всього п'ять партій набрали більше 5% голосів виборців і потрапили до міськради.

Розклад вийшов такий: 26,19% отримала партія "Довіряй справам" мера Одеси Геннадія Труханова. Вона має 20 депутатів. Друге місце з 23,66% отримала ОПЗЖ, яку в Одесі очолює конкурент Труханова в майбутньому другому турі виборів мера Микола Скорик. Він веде до міськради 18 депутатів. Третє місце (12,46%) отримала "Слуга народу" з 10 мандатами. Також 10 місць має "Європейська солідарність" (11,87%). Останньою до міськради з шістьма депутатами (6,82%) заходить "Партія Шарія". Всього — 64 мандата, мінімальна більшість — 33 депутати.

У цілому жодна партія не має вирішальної переваги. А однією з двох найбільших майбутніх фракцій — "Довіряй справам" або ОПЗЖ треба буде з кимось будувати коаліцію. І ось тут відкривається найширший простір для майбутніх постійних або тимчасових альянсів. І зараз в буквальному сенсі слова всі ведуть переговори з усіма.

Для спостерігачів за одеською політикою очевидно, що давно "побили горщики" між собою "Довіряй справам" і ОПЗЖ блокуватися між собою навряд чи будуть. Замість цього можливий варіант, при якому "Довіряй справам" переманює на свій бік деяку кількість депутатів від ОПЗЖ або навпаки. Потрібно враховувати залежність майже всіх "шарійців" від впливового представника ОПЗЖ Віктора Баранського (став депутатом міськради), тобто в Одеси ця маргінальна політична сила фактично стає філією ОПЗЖ. Отже, ОПЗЖ разом з депутатами Шарія разом мають 24 мандати.

Найважливіше в такому випадку — до кого приєднаються "слуги" і "ЄС". "Довіряй справам" переможе альянс ОПЗЖ і "шарійцев" тільки за допомогою СН або "ЄС" в повному складі — маючи, таким чином, 40 депутатів в коаліції проти 24. Цей варіант виглядає досить імовірним, так як всі три партії в тій чи іншій мірі націлені не допустити ватного реваншу в Одесі. Втім, якщо ОПЗЖ разом з "шариками" домовиться з "слугами" — на трьох вони матимуть 34 мандати, тобто мінімальну більшість.

Також можливий варіант індивідуального неформального членства в коаліції (які, на відміну від Верховної Ради, ніхто і не зобов'язаний формалізувати), коли, скажімо, "Довіряй справам" і "слуги", маючи на двох 30 голосів, будуть залучати по кілька чоловік від інших фракцій для результативних голосувань. З іншого боку, у Виборчий кодекс введено поняття імперативного мандата, і теоретично такі індивідуали можуть бути покарані своїми партіями аж до відбирання мандата депутата. Але як на практиці запрацює ця норма і чи буде вона дисциплінувати депутатів, на сьогодні спрогнозувати не можна.

Харків

Також 4 листопада Харківська міська виборча комісія офіційно оголосила результати місцевих виборів. На них Геннадій Кернес, який вже більше двох місяців не з'являвся в місті через хворобу, набрав 60,34%, що дозволило йому перемогти вже в першому турі. А ось результат партії Кернеса "Успішний Харків" виявився не таким блискучим — вона взяла 37,95%, це 34 місця з 84 у міськраді, тобто більшість (потрібно 43 депутати) вона самостійно сформувати не зможе.

У конкурентів результати такі: в новій міськраді ОПЗЖ отримає 19 місць (20,96%), "ЄС" (8,99%) і СН (8,76%) — по дев'ять депутатів, "Партія Шарія" має в своєму розпорядженні сім "багнетів" з результатом 6,55%, а "Блок Світличної "Разом"- шість (6,14%).

Для стійкої більшості може дати коаліція "Блок Кернеса" і ОПЗЖ, якщо не брати до уваги співробітництво ОПЗЖ з депутатом Олександром Фельдманом, "заклятим другом" Геннадія Кернеса. Втім, дві партії досить близькі ідеологічно, а політичних компромісів ніхто не відміняв. Перешкодити може хіба що дорога, яку влада будує через ринок Фельдмана "Барабашово". Втім, самі роботи ще попереду — як і можливий компроміс.

Щоб створити більшість без ОПЗЖ, Кернесу доведеться об'єднуватися з двома з трьох політсил: "ЄС", СН і "Блок Світличної "Разом". Партія Петра Порошенка навряд чи формалізує союзницькі відносини з фракцією Кернеса, але, як і у випадку зі" слугами ", ситуативні спільні голосування "на благо всіх харків'ян" досить вірогідні.

Коаліція проти "Блоку Кернеса" — найменш імовірний з можливих варіантів альянсів, так як для отримання такого формату більшості доведеться об'єднатися всім іншим фракціям без винятку.

Дніпро

5 листопада Дніпровська міська виборча комісія офіційно оголосила результати місцевих виборів. У міській раді виявилося шість політичних сил. Це "Пропозиція" нинішнього мера Бориса Філатова (29,06% і 22 депутати), ОПЗЖ (17,29% і 13 депутатів), СН (11,84% і девʼять депутатів), "Громадська сила" місцевого політика Загіда Краснова (9,77% і вісім депутатів), "ЄС" (8,01% і сім депутатів) і "Блок Вілкула — Українська перспектива" (6,2% та пʼять депутатів). Всього — 64 мандати, мінімальна більшість — 33 депутати.

На виборах мера Борис Філатов набрав 45,5% голосів, а "срібло" дісталося Загіду Краснову — 13,6%. Тобто другий тур забезпечений, але шансів виграти у досить популярного градоначальника опозиціонер Краснов має не так вже й багато. У разі ймовірної перемоги представника "Пропозиції" Краснов зі своєю партією, швидше за все, в міськраді підуть в опозицію.

А спільну мову, швидше за все, знайдуть представники "Пропозиції", ОПЗЖ і "ЄС". На такий висновок наштовхує велика кількість спільних голосувань представників цих партій у міськраді попереднього скликання. Разом у них 42 мандати — хороший запас. Однак можливий і нестійкий альянс "Пропозиції" з ОПЗЖ — 35 мандатів при необхідних 33-х.

Якщо з альянсу випадає ОПЗЖ, то, крім "ЄС", філатовської "Пропозиції", потрібен третій член коаліції. Це точно не буде "Блок Вілкула" ( "ЄС" не погодиться) і не партія Краснова — не погодиться сам Філатов. Тобто будь-які інші конфігурації більшості представляються нежиттєздатними, в тому числі і об'єднання всіх інших проти, скажімо, "Пропозиції" і "ЄС". Усе-таки на місцевому рівні партії в міськрадах прагнуть до конструктивної роботи з мерією, розуміючи, що без мера не буде ефективного доступу до міських бюджетних програм. До слова, першими важкими випробуваннями для нових рад стануть голосування за секретаря ради і міський бюджет на 2021 р.

    Реклама на dsnews.ua