• USD 27.2
  • EUR 32
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

Компанія "Автоспецпром" братів Фісталів заробила на поставках "швидких" 3,4 млрд гривень, - експерт

Компанія "Автоспецпром", що належить братам Фісталям за останні роки виграла 202 тендери на постачання машин швидкої допомоги на центральному та регіональному рівні на загальну суму 3,4 млрд гривень

Реклама на dsnews.ua

Про це пише політичний експерт Віктор Таран у своєму блозі на сайті Цензор.net.

Він нагадує, що брати Герман і Володимир Фісталі, сини відомого донецького опікового хірурга Еміля Фісталя, почали активно працювати в сфері держзакупівель після того, президентом став Віктор Янукович і дивним чином стали систематично отримувати держзамовлення на постачання медичного обладнання.

"Їхні "успіхи" були обумовлені давніми сімейними звʼязками з Тетяною Бахтєєвою, яка довгий час очолювала комітет Верховної Ради з питань охорони здоровʼя та вважалася однією з основних людей, які визначали "розподіл потоків" в медичній сфері за часів Януковича", — зазначає експерт.

За словами Віктора Тарана, після втечі Януковича з України, Еміль Фісталь вирішив залишитися в так званій "ДНР" і став підтримувати сепаратистів, а його сини на якийсь час зникли з публічного простору.

Однак, з 2017 року їхні компанії знову почали фігурувати в скандалах із закупівлями. Наприклад, компанія Фісталів "Автоспецпром" і не повʼязана з ними компанія "Віді Юнікомерс" за перші чотири роки з моменту запуску майданчика Prozorro заробили на продажу державі "швидких" понад 1,5 мільярда гривень, або 98% всіх грошей, виділених з держбюджету на ці цілі.

"Прямих звʼязків між "Автоспецпромом" і "Віді Юнікомерс" немає. Однак часом між ними виникала досить специфічна "конкуренція": вони могли брати участь в одному тендері, і в разі перемоги "Віді Юнікомерс" купував медичне обладнання у "Автоспецпрому", — зазначає експерт.

Однак найбільш яскраво компанія Фісталь проявила себе у 2020 році, коли для боротьби з коронавірусом держзамовникам дозволили купувати товари і послуги без аукціонів. Тільки 30 грудня 2020 року ДП "Медичні закупівлі України" без тендерів уклало з "Автоспецпромом" два договори на закупівлю "швидких": 104 автомобілі купили за 202,8 млн грн., ще 142 автомобілі купили за 225,7 млн ​​грн.

Також успішно компанія працювала і на регіональному рівні, виграючи практично всі тендери на постачання швидких. В Дніпропетровській області "Автоспецпром" виграв тендери на 292 млн грн, у Вінницькій — на 232 млн, в Полтавській — 214 млн, в Запорізькій — 186 млн.

"В цілому ж з 243 тендерів "Автоспецпром" виграв у 202-х на суму майже 3,4 млрд грн!!!" — підкреслює Віктор Таран.

Він вважає, що подібні успіхи неможливі без сприяння чиновників Міністерства охорони здоровʼя, керівництва ДП "Медичні закупівлі України" і облздравів.

У звʼязку з цим експерт закликає нового главу МОЗ Віктора Ляшкв звернути пильну увагу на монополізацію "Автоспецпромом" ринку "швидких". Він вважає, що на ситуацію також повинні звернути увагу правоохоронні органи, Офіс Президента, Кабінет Міністрів і депутати Верховної Ради.

Нагадаємо, найближчим часом ДП "Медичні закупівлі України" планує придбати ще одну партію автомобілів швидкої допомоги в розмірі 750-800 одиниць на суму близько 1,5 млрд гривень. Результат цих торгів буде показовим у контексті того, чи збережеться монополія однієї компанії в сфері поставок "швидких".

В ДП "Медзакупівлі України" прокоментували блог Віктора Тарана, заявивши, що він містить недостовірну та сумнівної якості інформацію щодо діяльності ДП та його співробітників і сприймають його як спробу тиску на діяльність підприємства в контексті закупівлі швидких в 2021 році.

"Матеріал містить неаргументовані закиди на адресу ДП "Медзакупівлі України" та його співробітників. ДП "Медзакупівлі України" буде залучене до централізованої закупівлі АШМД за кошти 2021 року. Тому ми сприймаємо такі нефахові та сумнівні матеріали як спробу тиску на діяльність підприємства і публічно реагуватимемо на такі випадки", — йдеться в заяві ДП.  

В ДП зазначили, що у 2020 році ДП "Медзакупівлі України" закупило 416 АШМД різних типів та приводів, на базі машин Citroen, Volkswagen та Renault. Були законтрактовані такі постачальники як ТОВ "Автоспецпром" (246 АШМД), ТОВ "Спец-Ком-Сервіс" (114 АШМД), ТОВ "Адамант Моторс Запоріжжя" (56 АШМД). Пропозиції від частини постачальників за різними оголошеннями були відхилені з огляду на невідповідність поданих документів технічним вимогам до предмету закупівлі. Медико-технічні вимоги до обладнання сформовані МОЗ України та враховані ДП при формуванні технічного завдання.

"Збір комерційних пропозицій від постачальників відбувався публічно, через електронну систему Prozorro. В межах антикорупційних заходів була проведена перевірка потенційних контрагентів на відповідність критеріям доброчесності. Дана закупівля розширила коло постачальників швидких для публічних замовників. При цьому завдяки агрегації, розширенню конкуренції та обраній закупівельній стратегії ціни були суттєво знижені. Заощадження коштів платників податків склало 148,7 млн грн від очікуваної суми закупівлі у 876,7 млн, що була доведена МОЗ України. Загальна сума укладених контрактів складає 728 млн грн", — йдеться в коментарі ДП.

Наразі всі автівки перевірені на відповідність технічним вимогам із залученням зовнішніх незалежних експертів та прийняті ДП "Медзакупівлі України". 

"Самі постачальники, організації та журналісти, які фахово займаються аналізом закупівель, відзначили конкурентність цих процедур та заощадження, яких вдалося досягнути. Проведені нами процедури закупівлі АШМД слугують зараз прикладом для інших замовників. Для нас в ДП "Медзакупівлі України" дотримання антикорупційних стандартів — це системна діяльність. Адже ми оперуємо грошима платників податків та власною репутацією. Подібним поширенням недостовірної інформації експерти свідомо чи несвідомо дискредитують в першу чергу себе, а надалі кидають тінь на видання, які їх друкують та розповсюджують. Ми завжди відкриті до фахової та аргументованої дискусії, а також до надання додаткових роз’яснень чи коментарів", — прокоментували в ДП блог Тарана.

В ТОВ "Автоспецпром" також піддали критиці публікацію Тарана, звинувативши його у "заказушності". В ТОВ заявили, що його припущення про те, що компанії вдалося досягти успіху нібито завдяки таким собі "звʼязкам", абсолютно не відповідають дійсності.

"ТОВ "Автоспецпром" вже неодноразово робило офіційні публічні заяви про те, що ні хірург Еміль Фісталь, ні Тетяна Бахтєєва не мають ніякого відношення до роботи Товариства і не впливають на його операційну діяльність. Вплив на роботу компанії можуть здійснювати виключно його бенефіціарні власники і безпосередні керівники, імена яких вказані в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та на офіційному сайті компанії. Еміля Яковича Фісталя і Тетяни Дмитрівни Бахтеєвої в переліку цих осіб немає. ТОВ стало лідером по виробництву "швидких" завдяки наполегливій копіткій роботі і постійному вдосконаленню виробничого процесу", — відзначили в компанії.

Також в компанії підкреслили, що заява Тарана щодо "специфічної" конкуренції "між "Автоспецпром" і "ВіДі Юнікомерc" є абсолютною вигадкою, хоча подається автором як доведений факт.

"Усі тендери проходили на порталі публічних закупівель Prozorro, яке наслідує принципи відкритої конкуренції. До того ж, компанія "Віді Юнікомерc" є прямим конкурентом ТОВ "Автоспецпром", тому про жодні домовленості не може йти мова", — заявили в "Автоспецпромі".

Компанія також заявила, що Таран використовує відверті фейки з метою дискредитації ТОВ, зокрема в його заяві про ситуацію у 2020 році, коли для боротьби з коронавірусом держзамовникам дозволили купувати товари та послуги без аукціонів.

"Саме у цій цитаті чи не найяскравіше видно, що публікація була виконана на чиєсь замовлення. У іншому разі автор не міг пропустити загальновідомий факт, що 30 грудня 2020 року замовлення від ДП "Медичні закупівлі України" у межах того самого проєкту окрім ТОВ "Автоспецпром" також отримали ТОВ "Спец-Ком-Сервіс" (114 автівок) та ТОВ "Адамант Моторс Запоріжжя" (56 автівок)", — підкреслили в" Автоспецпроме ".

Фейком назвали і твердження Тарана про "монополізацію" ринку "швидких" "Автоспецпром".

"Простий пошук у системі Prozorro або у Google дозволяє легко дізнатися, що протягом 2020 року, окрім ТОВ "Автоспецпром", автомобілі швидкої допомоги державним та комунальним закладам України постачали: ТОВ "Ксенко Авто Продакшн", ТОВ "Спец-Ком-Сервіс", ТОВ "Адамант Моторс", ТОВ "Бріорсон Моторс", ТОВ "ВП "АВТОСНАБ", ТОВ "Віді Юнікомерс" і ще низка компаній. Наразі в Україні вільно працюють не менше десяти виробників медичного спецтранспорту, що повністю спростовує тезу про "монополізацію", — йдеться в заяві.

Ще одним підтвердженням своєї тези про "заказушність" блогу Тарана в "Автоспецпромі" назвали його слова про плани ДП "Медичні закупівлі України" придбати ще одну партію автомобілів швидкої допомоги в розмірі 750-800 одиниць і "монополію компанії".

"Цією заявою автор публікації ще раз підтвердив, що вона виконана на замовлення конкурентів, які напередодні укладення нових договорів на постачання автомобілів швидкої медичної допомоги вирішили дискредитувати конкурента та принизити його ділову репутацію", — підкреслили в компанії.

    Реклама на dsnews.ua