• USD 28.2
  • EUR 33.2
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Атака з двох сторін. Навіщо Коломойський і Єрмак розтягують фракцію "слуг народу"

У монобільшості все менше можливостей приймати потрібні для Банкової рішення. Необхідною умовою стає згода ексспіввласника Приватбанку

Депутатська фракція "Слуга народу" у Верховній Раді
Депутатська фракція "Слуга народу" у Верховній Раді / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Відсутність єдності в парламентській фракції партії «Слуга народу» — давно не новина. Але якщо порівняти нинішню ситуацію з тією, що була лише два місяці тому (наприкінці минулої сесії), то в наявності серйозні зміни.

Фракція президентської партії стала ще менш керованою. Майже ніколи у фракції не набирається 226 голосів за те чи інше рішення, на якому наполягає Банкова. Тому доводиться звертатися по допомогу до інших фракцій і груп, але іноді і це не допомагає.

Про кризу всередині фракції говорять не тільки медіа, а й самі її члени. Наприклад, заступник голови комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександр Качура вранці 4 вересня поскаржився журналістам, що керівництво фракції чомусь боїться проводити засідання фракції.

«У нас не проходять засідання фракції. Ми вчора підняли це питання у нас в партійних чатах і звернулися до керівництва фракції, щоб у нас все-таки засідання фракції відбулося», — підкреслив він і зазначив, що на засіданні фракції треба обговорити, зокрема, «які у нас плани, які законопроєкти мають схвалювати».

«Чому не набираються на табло зараз голоси? Тому що просто не ведеться комунікація. Тому що не обговорює фракція перед тим, як схвалювати будь-які законопроєкти. З цього приводу дискусія не ведеться. Це неправильний управлінський підхід. Я вважаю, що нам потрібно проводити засідання фракції так, як це повинно бути, — щопонеділка. Або перед доленосними якимись рішеннями збиратися, дискутувати. І тоді тільки ви побачите на табло 226 голосів виключно від партії «Слуга народу», — заявив Качура.

Але провали у внутрішній комунікації — це лише прояв кризи, а не причина. Причини лежать глибше.

Маневри Коломойського

Реклама на dsnews.ua

Одним із факторів, що інспірують кризу в партії і фракції, є цілеспрямовані атаки Ігоря Коломойського. Улюблений олігарх Володимира Зеленського діє за двома напрямками.

По-перше, він виставив на місцеві вибори, які відбудуться 25 жовтня, новоспечену партію «За майбутнє», створену на базі однойменної парламентської групи, до якої входять 24 мажоритарники. І ця партія одразу ж почала воювати з партією «Слуга народу».

На вулицях уже зʼявилися білборди з підписом партії «За майбутнє» та слоганом: «Щоб господарем, не слугою перед світом стати». Слово «слугою» виділене зеленим кольором — очевидно, щоб натякнути на назву партії Зеленського.

Другий напрямок активності олігарха — посилення свого впливу всередині парламентської монобільшості. За останні два місяці в структурі монобільшості відбулися важливі реорганізації і переформатування.

Нагадаємо, що в кінці попередньої сесії Офіс президента без допомоги депутатських груп «За майбутнє» та «Довіра» і умовної групи Коломойського всередині фракції «слуг народу» міг розраховувати максимум на 200–205 голосів. Тому середнє результативне голосування набирало 235–240 голосів. Зараз, як кажуть в кулуарах парламенту, ще приблизно 10–12 депутатів перейшли до умовної групи Коломойського. Крім того, частина групи «Довіра» також увійшла в повну координацію з групою Коломойського.

Це означає, що тепер є велика ймовірність того, що у монобільшості більше не буде можливості ні самостійно, ні навіть разом з групами «За майбутнє» та «Довіра» приймати потрібні для Банкової рішення. Необхідною умовою результативного голосування буде згода Коломойського.

Коломойський завжди відрізнявся великими політичними апетитами. Можна було б очікувати, що свій впливу, який зріс, він забажає конвертувати в міністерські портфелі. Або навіть в створення коаліційного уряду з висуванців фракції «слуг народу» і груп «За майбутнє» та «Довіра». Втім, попереду в нього важка осінь. З триваючими судами навколо Приватбанку не тільки в Україні, але й в США. Тому йому потрібна буде підтримка Банкової, у якої є свої проблеми з Вашингтоном. Тому свій вплив, який зріс, Коломойському, можливо, доведеться витрачати на те, щоб ненароком не стати розмінною монетою для Банкової в торгах з США.

Активність Єрмака

Ще одним фактором, що розколюють фракцію «слуг народу», є нестримна активність керівника президентського Офісу Андрія Єрмака. Прикладом може служити голосування 3 вересня по проєкту постанови №3898 про визначення представників Верховної Ради до складу комісії з проведення конкурсу на зайняття адміністративних посад в Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП).

Депутатам пропонувалося проголосувати за сімох членів конкурсної комісії, щоб вона змогла обрати нового керівника САП замість Назара Холодницького, який 21 серпня подав у відставку. Однак ЗМІ застерігали, що пропоновані кандидати не мають необхідного антикорупційного досвіду. Посли країн «Великої сімки» оприлюднили заяву, в якій виступили за відбір нового глави САП через прозорі і політично нейтральні процедури. Також посли нагадали, що незалежність САП є важливим елементом міжнародних зобовʼязань України, в тому числі в рамках співпраці з ЄС і МВФ. А посол ЄС в Україні Матті Маасікас прозоро натякнув, що в разі прийняття постанови №3898 під загрозою опиняться не тільки кредити для України, а й безвізовий режим для українців при відвідуванні ЄС.

Проте Банкова продовжувала вимагати від «слуг народу» прийняття постанови №3898. І монобільшість демонструвала послужливість. Голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко особисто попросив спікера Дмитра Разумкова «№3898 переставити вище в порядку денному, щоб ми встигли сьогодні».

Спочатку, о 13:16, голосувалася пропозиція приступити до розгляду цього проєкту. Результат: «за» 244 депутати, в тому числі 199 «слуг народу».

Далі, о 13:17, голосувалася пропозиція про розгляд цього проєкту за скороченою процедурою. Результат ще приємніший для Банкової: «за» 249 депутатів, у тому числі 206 «слуг народу». Решта голосів дали 22 (з 44) члени фракції ОПЗЖ, девʼять (з 20) членів групи «Довіра», вісім (з 24) членів групи «За майбутнє» та четверо позафракційних (у тому числі спікер і перший віцеспікер). Інші фракції — «Європейська солідарність», «Батьківщина» і «Голос» — не дали жодного голосу «за», але й без них усе йшло оптимістично для Банкової.

Обгрунтовуючи постанову, глава комітету з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський підкреслив, що запропоновані кандидати в члени конкурсної комісії є висуванцями фракцій партій «Слуга народу» і ОПЗЖ і групи «Довіра». На підтримку постанови виступив і співголова групи «За майбутнє» Віктор Бондар. Він поскаржився, що серед сімки кандидатів немає висуванців його групи, але все одно закликав проголосувати за №3898, аргументуючи тим, що інакше конкурсна комісія в САП залишиться, «по суті, під іноземним впливом, і іноземці знову формуватимуть нам черговий державний орган». Навряд чи потрібно нагадувати, що Коломойський, як і ОПЗЖ, підтримує всі ініціативи, націлені на підрив співпраці України з західними кредиторами.

І ось о 13:34 прийшла черга вирішального голосування — за постанову №3898 в цілому. Банкова розраховувала на те, що голосів «за» додасться. І дійсно, додалися ще вісім «слуг народу» (в тому числі відома представниця групи Коломойського Ольга Василевська-Смаглюк), а також двоє з групи «За майбутнє», двоє з групи «Довіра» і навіть один з «Батьківщини».

Але в той же час абсолютно несподівано для Банкової стався великий конфуз. 38 «слуг народу» (і в компанії з ними двоє позафракційних і один член групи «За майбутнє»), які о 13:17 натиснули кнопку «за», о 13:34 раптом утрималися, або просто не голосували, або були відсутні. У підсумку постанова №3898 набрала тільки 221 голос — на пʼять менше мінімально необхідного числа. Це означає, що проєкт відхилений і знятий з розгляду.

Як були провалені плани Банкової

Що стало причиною того, що за 17 хвилин відразу 38 «слуг народу» змінили свою думку? У медіа гуляє знімок телефону одного з «слуг народу» з листуванням в чаті «Група друзів», де йдеться про наслідки прийняття постанови №3898 про призначення членів конкурсної комісії в САП.

«Хлопці, вчора був у посла ЄС. Реально антикорупційний прокурор Костін, якого вибере сьогоднішня комісія, поставить хрест на безвізі. А це поставить хрест на "Слузі народу" і президентові. Бажання афериста Єрмака контролювати все сильніше за думки про безпеку. Прошу вас усіх підключитися і максимально всім розповісти, куди ми летимо».

Приблизно про те ж заявили в ході обговорення постанови №3898 деякі депутати. «Сьогодні вже зі своєю заявою вийшов посол Євросоюзу в Україні, який говорить про те, що боротьба з корупцією є основою для співпраці України з ЄС, починаючи з безвізу і закінчуючи фінансовою допомогою», — підкреслив Олексій Гончаренко з «Європейської солідарності». Він додав, що на Банковій «тепер разом з «кишеньковою» Венедиктовою ще хочуть зробити свого «кишенькового» прокурора САП і вже вирішили, кого зі «слуг народу» туди будуть тягнути. Цього не можна допустити — тільки червона кнопка».

«Це може запустити процедуру перегляду безвізового режиму, про що сьогодні сказали. Я звертаюся до всіх мажоритарників: як ви поясните, коли після сьогоднішнього вашого голосування у держави заберуть безвіз?» — сказав представник «Голосу» Ярослав Юрчишин. «Шановні народні депутати, щоб ви розуміли абсурд цієї ситуації. Секретарка президента України пан Єрмак запхав туди своїх «покемонів» для того, щоб вибрати члена фракції «Слуга народу» Костіна туди в САП. Цього не можна допустити, тому що це буде конфліктом інтересів. Не голосуйте за цю ганебну постанову!» — закликав депутатів вигнаний зі «слуг народу» Гео Лерос.

Ці аргументи могли переконати не тільки декількох, а навіть і декілька десятків депутатів, які усвідомили, що вони зараз на все життя зароблять собі імідж «могильника безвізу». Варто підкреслити, що якби постанова №3898 набрала не 221, а 226 голосів, то перспектива ця стала б цілком реальною. І ми зараз обговорювали б процедуру і терміни скасування безвізу.

І після цієї історії у багатьох «слуг народу» напевно зменшиться бажання підкорятися вказівкам Єрмака. А значить, фракція стане ще менш підконтрольною Банковій.

    Реклама на dsnews.ua