• USD 27
  • EUR 32.7
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

Конкурс на главу САП. Як на нахабство Банковій відреагують США, МВФ і ЄС

Крісло керівника САП для Банкової важить більше, ніж, можливо, крісло глави Кабміну. Чужий на чолі САП — це перспектива в'язниці і конфіскації майна

Реклама на dsnews.ua

Боротьба за САП — Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру — вийшла на фінішну пряму. У найближчі дні почнеться останній етап конкурсу — співбесіди з кандидатами щодо їх відповідності критерію доброчесності.

Однак головне питання зараз полягає не в тому, хто виявиться переможцем. Так питання взагалі не стоїть.

Головне питання в тому, чи зуміє Володимир Зеленський поставити свого протеже на чолі САП зараз — або ж для цього доведеться проводити новий конкурс.

Ну і ще є маленька інтрига, як на цю нахабність Банковій відреагують США, МВФ і ЄС.

Крісло для Костіна

Посада заступника генпрокурора України — керівника САП вакантна вже майже дев'ять місяців. Назар Холодницький пішов з цієї посади за власним бажанням 21 серпня минулого року. Після цього проведення чесного конкурсу та призначення керівником САП особи, незалежної від Банкової, увійшло в список топ-вимог до Києва з боку західних партнерів.

Відповідно до закону «Про прокуратуру», призначення на адміністративні посади в САП здійснюються за результатами відкритого конкурсу, який проводить конкурсна комісії у складі 11 осіб — четверо від Ради прокурорів України та семеро від парламенту. Верховна Рада обрала своїх представників 17 вересня минулого року (Рада прокурорів заповнила свою квоту ще раніше). Вже то голосування засвідчило, що Банкова вирішила «показати Заходу дулю». Постанова набрала 239 голосів: 172 «слуги народу», 30 від ОПЗЖ (в т.ч. всі лідери партії — Бойко, Льовочкін, Медведчук, Рабинович), 18 від групи «За майбутнє», 11 від групи «Довіра» та 8 позафракційних (в т.ч. перший віце-спікер Стефанчук). Категорично проти виступили «Європейська солідарність», «Батьківщина» і «Голос», чиї інтереси були абсолютно проігноровані.

Реклама на dsnews.ua

Чотири місяці комісія затягувала початок конкурсу, щоб на Банковій гарненько до нього підготувалися. Він був оголошений тільки 20 січня.

Крім посади заступника генпрокурора — керівника САП учасники конкурсу претендують також на посаду заступника керівника САП, яка є вакантною ще з вересня 2019 р. На ці дві вакансії подали документи 169 претендентів, були допущені до конкурсу 133. Після першого етапу — тестування на знання законодавства — залишилося 98 кандидатів. Після другого етапу — тестування на загальні здібності і навички — залишилося 37.

У квітні ці 37 були піддані перевірці на поліграфі, і ось тепер залишився заключний етап — особиста співбесіда. Це коли конкурсна комісія заслуховує кожного кандидата і оцінює його на свій смак. Саме на цьому вирішальному етапі найважливішим критерієм можуть виявитися побажання з Банкової.

Хто влаштовує Зеленського в цьому кріслі, відомо ще з початку березня, коли був оприлюднений список осіб, допущених до конкурсу. Зіркою списку став один з впливових «слуг народу», голова парламентського комітету з питань правової політики Андрій Костін.

За сумою балів, набраних після двох етапів конкурсу, Костін на дев'ятому місці з результатом 126 балів. У лідера списку Олени Кроловецької (зараз вона керує одним з підрозділів детективів НАБУ) 135 балів. Чи зуміє Банкова перетворити дев'ятого в першого?

Ціна питання

Це питання взагалі риторичне, бо ціна його дуже висока. За великим рахунком тут навіть порівнювати нема з чим.

Наприклад, якщо взяти крісло прем'єра, то там Банкова може зробити заміну кадру в будь-який момент. Нагадаємо, попереднього прем'єра Олексія Гончарука змусили піти, хоча у нього був річний імунітет у вигляді програми уряду, схваленої парламентом. Нинішній прем'єр Денис Шмигаль буде зберігати своє крісло рівно стільки, скільки потрібно Зеленському.

Набагато більш міцним горішком був Андрій Коболєв на чолі «Нафтогазу». Його називали «непотоплюваним авіаносцем США», але Банкова все-таки позбулася нього, скориставшись моментом загострення російської загрози. І тепер на чолі «Нафтогазу» коштує Юрій Вітренко, своїм працевлаштуванням зобов'язаний виключно керівнику ОП Андрію Єрмаку.

Але крісло керівника САП для Банкової важить більше, ніж крісло глави Кабміну або «Нафтогазу». В кінець кінців, це всього лише гроші, нехай і великі. А САП — це перспектива в'язниці і конфіскації майна.

Керівник САП — це особа, повноважна підписати підозри в скоєнні корупційного злочину будь-яким високопоставленим членам Зе-команди (крім самого Зеленського, який всупереч своїй передвиборчій обіцянці так і не зняв з себе президентську недоторканність). І яке може бути задоволення від контролю над великими грошима в «Нафтогазі», «Великому будівництві» та іншому, якщо в будь-який момент свято життя може бути зіпсований підозрою з САП. А ось якщо вдасться поставити на чолі САП свою людину, тоді фактично вже можна не боятися ні НАБУ (хто б його не очолював), ні антикорупційного суду, бо САП зможе заблокувати і розвалити будь-яку справу.

Втім, фігура Костіна, можливо, не є безальтернативною. На початку травня «24 канал» повідомив, посилаючись на власні джерела, що «в Офісі президента вже поставили на іншого, менш токсичного кандидата». Проте, в будь-якому випадку мова йде про те, що повинен перемогти фаворит Банкової.

Знаючі люди стверджують, що після вдалої операції по вигнанню Коболєва з «Нафтогазу» на Банковій увірували в свою безкарність. І хочуть поставити свою людину на чолі САП будь-яким способом. На даний момент в якості основного варіанту розглядається перемога на конкурсі. Якщо ж конкурсна комісія з цим завданням не впорається, то варіант перемоги якогось стороннього кандидата навіть не розглядається. Замість цього підведення підсумків конкурсу буде зірвано під якимось штучним приводом. І оголошений новий конкурс, який пройде, напевно, за більш зручною і контрольованою процедурою.

Як відреагує Захід

США, МВФ і ЄС про ці плани, звичайно, здогадуються. Попереджувальним пострілом з Вашингтона можна назвати розслідування «Схем» (проект «Радіо Свобода»), що з'явилося днями, про зв'язки між членами конкурсної комісії, Костіна і заступником Єрмака Олегом Татаровим. Можна припустити, що західні партнери вже готують аргументацію, чому вони не визнають конкурс чесним, якщо конкурсна комісія оголосить переможцем Костіна або якогось іншого фаворита Єрмака із Зеленським.

Журналісти «Схем» стверджують, що за цим конкурсом стежать і в Єврокомісії — в контексті безвіза. «У торішньому звіті Єврокомісії щодо плану по безвізу — вже там було вказано, що Єврокомісію дуже хвилює майбутній конкурс на керівника САП, — зазначив виконавчий директор «Трансперенсі Інтернешнл Україна» Андрій Боровик. — Це може істотно вплинути на наші відносини як з США, так і з будь-якими міжнародними партнерами, тому що саме антикорупційна реформа і незалежність антикорупційних органів стоять в центрі наших відносин із західними країнами».

Однак Зеленського і Єрмака, схоже, все це мало лякає. Справді, навіщо українцям безвіз з ЄС, якщо туди все одно будуть пускати за паспортами вакцинації, а у нас вакцинація провалена. Або чим може покарати Банкову МВФ, якщо він все одно грошей не дає. Ну буде однією претензією більше, і що з того?

Реальний страх на Банковій є тільки перед США. Але тут свого роду конкуренція, що страшніше: гнів Вашингтона чи чужий на чолі САП. Однозначно, Вашингтон далеко і тому менш страшний. До того ж на Банковій можуть бути впевнені в тому, що США не позбавлять Україну допомоги і підтримки перед російською загрозою.

Звичайно, це не оберігає мешканців Банкової від ударів з боку Вашингтона по їх персональним інтересам. Але то буде коли-небудь потім, якщо взагалі буде, а вирішувати питання по САП необхідно вже зараз. Тому вибір Офісу президента очевидний.

    Реклама на dsnews.ua