• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.3
Спецпроєкти

Тріумф Єрмака. Навіщо Зеленський замінив Коболєва на Вітренка на чолі "Нафтогазу"

Керівника ОП можна привітати. Він зумів зробити Вітренка своєю людиною, скориставшись його великою образою на Коболєва

Андрій Коболєв і Юрій Вітренко
Андрій Коболєв і Юрій Вітренко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Зараз найгарячіша тема — це, безумовно, зміна керівництва НАК "Нафтогаз України". Ми коротко розповімо дві версії подій, засновані на відомостях з декількох джерел.

Фактично це було рішення Володимира Зеленського, чи то за погодженням з американцями, чи в розрахунку на те, що вони не стануть заперечувати. Хоча формально все було реалізовано, звичайно, через Кабмін, який є єдиним акціонером НАК.

28 квітня Кабінет Міністрів провів засідання загальних зборів акціонерів НАК, на якому розглянув звіт про діяльність НАК в 2020 р. Чистий консолідований збиток групи компаній "Нафтогаз" в 2020 р. склав 19 млрд грн замість запланованих 11,5 млрд грн прибутку. Ці катастрофічні результати стали підставою для визнання роботи спостережної ради і правління НАК в 2020 р. незадовільною. З 28 квітня 2021 р. припинені повноваження членів наглядової ради НАК, а також голови правління НАК Андрія Коболєва. При цьому члени наглядової ради НАК продовжать працювати, поки їх не замінять новими, а ось Коболєва замінили вже: з 29 квітня 2021 р. головою правління НАК призначений Юрій Вітренко.

Чи погодилися американці

Коболєв відомий своїми міцними зв'язками у Вашингтоні. Настільки міцними, що деякі експерти навіть називали його "непотоплюваним американським авіаносцем". Тому новина про його звільнення відразу ж викликала питання: невже Київ вирішив посваритися з Вашингтоном?

За однією з версій, в дійсності все набагато простіше. Відбувся розмін між Банковою і американцями (не будемо уточнювати, це люди у Вашингтоні або ж в посольстві США в Києві).

На даний момент для США пріоритетне питання в Україні — хто очолить Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру. Зараз проходить конкурс на посади керівника САП і його заступника. Представники США вважають принципово важливим, щоб конкурс відбувся чесно і на ньому перемогли люди, реально незалежні від Зеленського. Також американці наполягають, щоб в Нацбанку зберегли свої посади Катерина Рожкова (перший заступник голови з 2018 р.) і Дмитро Сологуб (заступник голови з 2015 р.).

Реклама на dsnews.ua

Як стверджують деякі джерела, Банкова все це пообіцяла і гарантувала. І натомість отримала згоду на зміну керівництва НАК. Звичайно, американці були згодні не на будь-яку заміну. Але Вітренко їх влаштував — вони його знають по роботі на посаді виконавчого директора НАК, вважають досить професійним і адекватним. А Коболєву вони начебто порадили не обурюватися і тихо звільнити кабінет.

За іншою версією, така реакція американців — це скоріше не факт, а надії Зеленського. Мовляв, зараз Україна відчуває колосальну загрозу з боку Росії і тому надзвичайно важлива для Вашингтона. На Банковій припустили, що через це якраз зараз можна ризикнути прибрати Коболєва і сподіватися, що американці публічно не виступлять проти.

У будь-якому випадку можна зробити висновок, що після перевороту в "Нафтогазі" Банкова буде намагатися не прогнівити Вашингтон. А наскільки це вдасться — час покаже.

Чого хоче Банкова

За повідомленням Кабміну, перед Вітренком поставлена задача системного збільшення видобутку українського газу. Також він повинен допомагати формуванню повноцінного і справедливого ринку газу в Україні.

Але є, звичайно, і інші зобов'язання. Перш за все це лояльність до Зеленського. Коболєв очолював правління НАК більш семи років (з 26 березня 2014 р.) і весь цей час хизувався своєю незалежністю. Він нажив собі багато ворогів, в тому числі не тільки серед політиків, але і серед тих, хто був в його команді, як той же Вітренко.

Зараз Вітренко — це фактично на 100% людина керівника ОП Андрія Єрмака. В тому сенсі, що саме йому він зобов'язаний своїм призначенням. Звичайно, Вітренко буде враховувати інтереси інших впливових гравців у сфері енергетики, таких як Ринат Ахметов та Ігор Коломойський. Але лише в тій мірі, в якій вкаже Єрмак. І це говорить про те, що відтепер істотно зросте вплив Єрмака не тільки на НАК, але і на всю енергетику і навіть на всю економіку.

Взагалі, Єрмака можна привітати. Він зумів зробити Вітренка своєю людиною, скориставшись його великою образою на Коболєва. Нагадаємо, що саме Єрмак з грудня минулого року проштовхував через Верховну Раду кандидатуру Вітренка на пост віце-прем'єра — міністра енергетики. Однак дві спроби виявилися невдалими. А потім стало ясно, що третьої спроби не буде. От саме тоді, схоже, і вирішили на Банковій прибрати Вітренка з Міненерго і поставити його замість Коболєва.

А засідання Кабміну 28 квітня було вже формальністю, необхідною для реалізації рішення, прийнятого на Банковій. І підготовка до цього була розпочата ще тиждень тому. 22 квітня прем'єр Денис Шмигаль на засіданні парламентської фракції партії "Слуга народу" представив кандидата на посаду міністра енергетики Германа Галущенка — на заміну Юрію Вітренку (голосування по Галущенку відбудеться в Раді 29 квітня). Мабуть, вже тоді була запланована зміна керівництва в "Нафтогазі". І все чекали офіційного звіту НАК, щоб можна було замінити Коболєва на Вітренка. 27 квітня НАК презентувала звіт — і на наступний день звільнення відбулося.

Ну а Коболєва ми знайдемо, напевно, в рядах якоїсь молодої і перспективної партії. Може бути, навіть і на чолі. Все-таки цінний кадр, з великим досвідом і хорошою пам'яттю.

    Реклама на dsnews.ua