• USD 28.1
  • EUR 34
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Конституційна криза створена непрофесіоналами від Зеленського, — Ставнійчук

Реклама на dsnews.ua

Криза, спровокована після рішення Конституційного суду про скасування електронного декларування, створена штучно непрофесійними представниками Офісу президента України Володимира Зеленського

Про це Марина Ставнійчук, заслужений юрист України, представник Президента України в Конституційному Суді України (2007- 2010), член Венеціанської комісії (2009 — 2013), експерт Венеціанської комісії заявила в ході дискусії, яка проводиться Українським інститутом майбутнього щодо конфлікту між гілками влади, передає "ДС".

Так, вона не погодилася з думкою одного з учасників дискусії — екссуддею КСУ Петром Стецюком — щодо того, що в державі немає конституційної кризи як такої, а є криза управління всередині держави.

"Мені здається, що конституційна криза в нашій державі є системною і триваючою. Звичайно, останній прояв, скажімо, спалах такої негативної енергії в цій кризі, який пов'язаний з рішенням Конституційного суду 27 жовтня, я вважаю зроблено штучно непрофесійними представниками Офісу в Конституційному суді і, вибачте, навіть в парламенті. Я просто бачила в деяких засіданнях поведінку, норму цинічної поведінки представників влади в Конституційному суді, не раз представляла президента сама в Конституційному суді, такої неповаги до суду у відкритих засіданнях, такого незнання закону про Конституційний суд, конституційної процедури я раніше ніколи не бачила", — сказала Ставнійчук.

Вона також пояснила, чому говорить саме про конституційну кризу.

"Тому що, якщо взяти сам текст Конституції України і відношення, яке різні влади на різних етапах проявляли до Основного Закону: і неповагу, і недотримання, в кінці кінців, показує ті моменти, яким чином змінювалася редакція Основного Закону. Як відомо, конституційна легітимність втрачалася не один раз, коли змінювалася редакція Конституції України. І приклад лютого 2014 року — останній із прикладів. а перед цим, скажімо, вересень 2010 року, а перед тим — грудень 2004 року. Після прийняття Конституції практично всі ці наступні кроки щодо зміни Конституції звели ситуацію до того, що на сьогодні конституційна криза полягає в тому, що не вистачає як демократичної, так і конституційної легітимності цього процесу", — зазначила колишній представник президента в КСУ.

Ставнійчук також наголосила, що через ци випадки час від часу виникає криза, який кваліфікується як конституційна.

"Насправді, вона є триваючою, системною. У зв'язку з тим, що вона існує — на цьому тлі виникають ось такі конституційні конфлікти, як, зокрема, останній", — зазначила вона.

Юристка підкреслила, що останній конфлікт навколо рішення КСУ не є "новою конституційною кризою".

"Це просто активний прояв хронічної конституційної хвороби в нашій державі, нашому суспільстві. Нам потрібно на майбутнє серйозно думати, що з цим робити, тому що не може існувати сильна, інституційно спроможна держава, коли в ній відсутня конституційна і демократична легітимність Основного Закону. Якщо основного Закону — то тоді і влади", — заявила Ставнійчук.

Як повідомляла "ДС", Європейська комісія "За демократію через право" (Венеціанська комісія) підготувала для Верховної Ради України шість пропозицій з метою розв'язання кризи, викликаної рішенням Конституційного Суду.

Раніше в Конституційному Суді України заявили, що ставляться з повагою до висновку Європейської Комісії "За демократію через право" (Венеціанської Комісії) щодо ситуації з антикорупційними механізмами, що склалася після ухвалення Рішення КСУ.

    Реклама на dsnews.ua