• USD 28.1
  • EUR 34
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Кравчук поміркував, чому не "спрацював" Будапештський меморандум

Реклама на dsnews.ua

Будапештський меморандум не допоміг Україні стримати російську агресію, оскільки Київ не отримав жодних гарантій виконання його положень

Про це перший президент України Леонід Кравчук розповів в ефірі одного з українських телеканалів, передає "ДС".

"Перш за все суть меморандуму абсолютно правильна. Сказано, що держави будуть гарантувати Україні суверенітет, територіальну цілісність і незалежність, і будуть захищати від можливого нападу. Але як? Цього якраз і немає. Яким способом, як національне законодавство підписантів скоординувати з міжнародними діями, щоб захистити Україну, цього немає. На цьому зараз якраз і є спекуляції", — сказав Кравчук.

Перший президент України нагадав, що Москва офіційно відмовилася від свого підпису під документом. У Кремлі заявили, що не виконуватимуть меморандум.

"Я не чув, щоб президент США хоч один хоча б нагадав, що був такий меморандум, і там стоїть підпис президента США. Зараз цей меморандум виконує тільки Україна. Ми повинні вплинути на глобальні світові процеси, щоб вони повернулися до України не тільки словами, але і діями, і той, хто його не виконує, несе відповідальність. Якщо Росію вивести зі світової розрахункової системи, її економіка стала б ... я не знаю, які використовувати слова. Ось це санкції до держави", — міркує Кравчук.

Як відомо, за Будапештським меморандумом (Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї) Україна відмовилася від ядерного озброєння в обмін на декларації про гарантії безпеки — з боку США, Великої Британії та Росії.

Підписанти зобов'язалися утримуватися від загрози силою або її застосування проти територіальної цілісності або політичної незалежності України і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.

Росія порушила дані зобов'язання в 2014 році, анексувавши Крим і розв'язавши війну на Донбасі.

Нагадаємо, одним з питань, які ставили українцям 25 жовтня, було: Чи підтримуєте ви право України на використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом для відновлення її державного суверенітету та територіальної цінності?

Як повідомляла "ДС", посол ФРН в Україні Анка Фельдхузен в листопаді заявила, що отримати реальні гарантії по Будапештському меморандуму неможливо, оскільки це всього лише політична декларація.

    Реклама на dsnews.ua