• USD 27
  • EUR 31.8
  • GBP 37.2
Спецпроєкти

КрАЗ, МАЗ і навіть КамАЗ. Чому шасі Tatra не скоро стане єдиним для нашої армії

Як показала виставка "Зброя та безпека-2021", автомобільний «зоопарк» у ЗСУ — це надовго

Ракетний комплекс «Нептун»
Ракетний комплекс «Нептун» / Defense Express
Реклама на dsnews.ua

Проблема єдиного автомобільного шасі для ЗСУ, що, здавалося б, отримала рішення, проте як і раніше дуже актуальна. Варто нагадати, що на момент початку війни на Донбасі навесні 2014 р. вважалося, що основним вантажним шасі для ЗСУ є КрАЗ — саме на цій базі проєктували спеціальні машини. Хоча поставки власне вантажівок були мінімальні, в основному в стройових підрозділах були машини радянських зразків — ЗіЛ, КамАЗ, «Урал».

Ще більше погіршилася ситуація в ході активної фази війни, коли в стрій масово стали вводити машини зі зберігання. З втратою великої кількості техніки в боях 2014-2015 рр. і через формування нових частин постало питання про закупівлю нових машин. У першу чергу Міноборони звернулося до Кременчуцького автомобільного заводу. Були навіть проплачені кілька партій вантажівок різних модифікацій. Однак практично відразу з фронту стали надходити вкрай негативні відгуки про якість техніки з цього заводу.

Крім того, КрАЗ не зміг забезпечити армію всією лінійкою машин. У результаті від продукції кременчуцького заводу армія стала відмовлятися. І дуже скоро з'явилася альтернатива у вигляді білоруських вантажівок МАЗ-6317, які під найменуванням «Богдан-6317» з березня 2016 р. почали збиратися в Черкасах, на дочірньому підприємстві корпорації «Богдан» Автоскладальному заводі №2.

Уже в 2017 р. армія прийняла на озброєння «Богдан-63172», що представляє собою локалізовану версію (без російських комплектуючих) білоруської машини з китайським рядним шестициліндровим дизельним двигуном Weichai Power WP10.380E32 потужністю 380 к. с.

Масові закупівлі цих машин як для ЗСУ, так і для Нацгвардії і Держприкордонслужби, тривали до 2019 р., коли після приходу нового військово-політичного керівництва від них стали відмовлятися. Остаточно МАЗ/«Богдан» втратив свої позиції в 2021 р., коли Україна ввела заборону на покупку товарів з Білорусі (у Черкасах виробляли великовузлове складання з білоруських машинокомплектів).

Ну а на місце, що звільнилося, прийшов новий виробник — цього разу це чеська Tatra. Правда, на сьогодні мова про закупівлі вантажних автомобілів цієї марки не йде, поки все обмежується базою для спеціальних машин. За дуже короткий час військові підприємства представили відразу кілька зразків на чеській базі. Наприклад, пускова установка УСПУ-360 «Нептун», яка в дослідному варіанті базувалася на шасі КрАЗ-7634НЕ, у серійному варіанті буде змонтована на Tatra. Крім того, на чеську базу планують пересадити пускові установки для БМ-30 «Смерч» (варіант «Вільха»), новий ОТРК «Грім-2» і 155-мм колісну САУ «Богдана». На цій же базі на виставці «Зброя та безпека-2021» показаний концептуальний проєкт пускової установки перспективного зенітно-ракетного комплексу середньої дальності, концепт багатофункціональної РЛС «Мангуст» (1Л300), а також контрабатарейну РЛС 1Л220Е.

Крім того, «в металі» на сьогодні існує пускова установка для 220-мм РСЗВ «Ураган» у варіанті «Буревій», також на шасі Tatra 8х8 змонтований мобільний багатофункціональний радіолокаційний комплекс «Мінерал-У» для берегового противокорабельного комплексу РК-360МЦ «Нептун».

Реклама на dsnews.ua

Отже, здавалося б, вибір військових зроблений і сенс продовжувати використовувати шасі КрАЗ або МАЗ у нових розробках просто немає. Однак за останні тижні підприємства військової промисловості представили кілька зразків, які дозволяють припустити, що автомобільний «зоопарк» у ЗСУ — це надовго.

Так, на згаданій виставці «Зброя та безпека-2021» була представлена вдосконалена версія заряджальної машини зі складу зенітної ракетної системи С-300ПС від компанії «171 Чернігівський ремонтний завод». І змонтований він на базі КрАЗа. За словами технічного директора підприємства Дмитра Колесника, деяка кількість таких машин вже поставлена у війська.

А компанія «Телекарт-прилад» представила свій прототип мобільного медичного кабінету — і поставлена розробка на шасі МАЗу.

А компанія Proximus LLC свою нову універсальну станцію постановки перешкод «Прометей-МФ5» взагалі встановила на базу КамАЗа — хоча тут, напевно, наголос був зроблений на іноземних замовників, про що свідчив акцент на тому, що станція може ефективно боротися з БПЛА турецького виробництва «Байрактар».

Таким чином, хоча основною базою для бойових і спеціальних машин вибрано чеське шасі від Tatra, однак для вантажних автомобілів ситуація залишається незрозумілою. МАЗи і КрАЗи, які масово закуповувалися в 2015-2019 рр., залишаються в строю, мало того — кількість техніки радянського виробництва хоч і зменшилася, але все одно ще становить досить значну кількість. Така різнотипність серйозно збільшує витрати на експлуатацію всього парку, значно ускладнює обслуговування і ремонт, ну і найголовніше — позначається на ефективності використання техніки як на навчаннях, так і на фронті.

    Реклама на dsnews.ua