• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39
Спецпроєкти

Кремінь вимагає від КСУ "дежавницької позиції" під час розгляду "мовного закону"

Реклама на dsnews.ua

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь закликає Конституційний Суд проявити державницьку позицію під час розгляду питання на предмет відповідності Основному Закону закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної"

Про це йдеться у повідомленні на його Facebook-сторінці, передає "ДС".

"Звертаюся до суддів Конституційного Суду України — проявити державницьку позицію та ухвалити рішення на користь національних інтересів України. Питання мови є фундаментальним для нашої держави: для зміцнення незалежності, утвердження ідентичності, єдності та перемоги України", — написав він у соцмережі.

Він зауважив, що закон про державну мову повністю відповідає Конституції. Зокрема, документ регулює виключно питання застосування державної мови у публічних сферах, чітко визначених у ньому, та спрямований, передусім, на захист права громадян на використання, отримання послуг, взаємодію з державою/органами місцевого самоврядування державною мовою.

Кремінь додав, що значна частина норм закону фактично дублюють або уточнюють законодавчі норми, які вже тривалий час діють і застосовуються в Україні. Зокрема, це стосується звернень громадян, захисту прав споживачів, демонстрації фільмів, вимоги щодо володіння державною мовою для зайняття посад державної служби, діловодства, документообігу, сайтів органів влади тощо.

"Тобто, значною мірою закон не запроваджує нових вимог та порядків, а лише фіксує статус-кво", — зазначив мовний омбудсмен.

Кремінь також нагадав, що деякі з таких норм, які дублюють норми інших законів, вже фактично оцінювалися КСУ.

"Насамперед, це стосувалося "освітньої" статті, на якій авторами подання зроблено особливий акцент. Ця стаття Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" фактично дублює норми Закону "Про освіту", який раніше КСУ визнав конституційним. У своєму рішенні КСУ дійшов висновку, що "освітні" норми спрямовані на "створення для всіх громадян України умов, необхідних для оволодіння державною мовою, з метою забезпечення у подальшому можливості здійснювати професійну діяльність в обраній галузі із застосуванням державної мови". Тож тут створено кращі умови для повноцінної інтеграції національних меншин і корінних народів у суспільство", — пише він.

За словами мовного омбудсмена, сьогодні провідне місце української мови як державної визнає понад 95% українців.

"Це підтверджує, що питання єдиної державної мови об’єднує українців, а не роз’єднує їх, як це намагаються навʼязати нам ззовні. Проте, в умовах гібридної війни, в тому числі на інформаційному та мовному фронтах, ми досі бачимо ініціативи окремих політиків, які дбають про власні рейтинги, а не про країну", — заявив уповноважений.

Нагадаємо, політична партія "Національний корпус" має намір у вівторок, 3 листопада, привести акцію протесту біля Конституційного Суду, де буде розглядатися подання нардепів щодо закону про українську мову як державну.

    Реклама на dsnews.ua