• USD 28.4
  • EUR 33.3
  • GBP 36.8
Спецпроєкти

Вода в Крим в обмін на зустріч з Путіним. На які "компроміси" здатний Зеленський перед виборами

Знаючі люди кажуть, що та частина Північно-Кримського каналу, яка пролягає по території окупованого Криму, вже підготовлена окупантами до прийому дніпровської води

Дамба на Північно-Кримському каналі, що перекриває воду на півострів/Херсонська облдержадміністрація
Дамба на Північно-Кримському каналі, що перекриває воду на півострів/Херсонська облдержадміністрація
Реклама на dsnews.ua

В останній місяць перед місцевими виборами нас ще можуть чекати сюрпризи по Донбасу. З одного боку, на Банковій посилено шукають якісь варіанти, які можна було б продати виборцям. З іншого — цим намагається скористатися Кремль.

Чиї плани озвучив Кравчук

Наприклад, глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук днями закликав змінити Мінські домовленості. І підкреслив, що ці документи «не допомагають, а заважають Україні».

За відомостями з Банкової, Кравчук своїми заявами лише озвучив привабливу пропозицію від Кремля. Тільки промовчав про те, чого Кремль хоче взамін. А хоче він воду в Крим. При цьому вода в Крим повинна бути реальною, а коригування Мінських домовленостей залишиться тільки на папері. Але з'ясується це вже після виборів.

Ця тема зараз активно обговорюється Telegram-каналами, популярними у «слуг народу». Зокрема, «Резидент» поділився інсайдом: «Наше джерело в ОП повідомив, що Росія готова апгрейдити Мінські угоди, якщо Україна пустить воду в Крим. Переговори з цього кейсу йдуть останні півроку, а глава Офісу президента зміг підняти ставки по цьому питанню».

У свою чергу, «Легітимний» інформує, що Єрмак і Зеленський вже опрацьовують цю пропозицію: «Керівник Офісу президента Андрій Єрмак переконує Володимира Зеленського в тому, що необхідно пустити воду в Крим в обмін на згоду Росії продовжити переговори в Нормандському форматі. На думку Андрія Борисовича, пуск води допоможе набрати бали серед проросійського виборця під час місцевих виборів і зміцнить позиції України на міжнародній арені як гуманної держави».

Знаючі люди кажуть, що та частина Північно-Кримського каналу, яка пролягає по території окупованого Криму, вже підготовлена окупантами до прийому дніпровської води. З боку української влади теж віддані необхідні розпорядження: в Херсонській області триває ремонт гідротехнічних споруд та механізмів, потихеньку канал заповнюється водою.

Реклама на dsnews.ua

У зв'язку з цим необхідно підкреслити, що проблема дефіциту води в окупованому Криму дійсно загострюється. І наша можливість поставляти на півострів дніпровську воду — це дуже сильний аргумент для того, щоб домагатися створення переговорного майданчика по Криму, який був би в якомусь сенсі аналогічним Тристоронньої контактній групі щодо мирного врегулювання ситуації на сході України.

Якщо ж зараз пустити воду в Крим, то ми самі себе позбавимо цього аргументу. А в обмін одержимо лише якісь ілюзорні обіцянки зрушень по Донбасу. І найнебезпечніше в тому, що Банкова може піти на це, керуючись не якимись стратегічними розрахунками, а всього лише миттєвими тактичними завданнями заробити собі очок напередодні місцевих виборів.

Скільки планів "Б" є на Банковій

Telegram-канали розповідають і про інші варіанти, що обговорюються на Банковій. Спектр широкий — від референдуму щодо долі Донбасу до повної блокади ОРДЛО. Але все це більше схоже на метання і імпровізації, ніж на ретельно опрацьовані запасні плани.

Як приклад наведемо інсайди, якими похвалився «Легітимний». Він розповів відразу про три плани Банкової. По-перше, «в Офісі Президента вже підійшли майже до підсумкового кінця в написанні "нової дорожньої карти" по Донбасу, яка буде враховувати всі нюанси і специфіку політичної ситуації, і більш конкретно в ній будуть розписані покрокові дії. Цією дорожньою картою хочуть не замінити Мінські угоди, а модернізувати. Другий план, який йде паралельно з написанням дорожньої карти, — це винесення питань, що стосуються мирного врегулювання ситуації на Донбасі, на референдум. По суті, рішення повинно бути колективним і від народу».

Врозріз з цими ідеями йде третій план, нібито вже затверджений на Банковій: «Конфлікт на Донбасі заморожується, головне, щоб не було війни. Зараз переключаться на економічне перетворення "українського Донбасу", а також його "відрізання" від ЛДНР (електромережі, водопостачання, газовідведення і т. д.). В ОП також обговорюється питання миротворців, яких хочуть згодом поставити між українською армією і ЛДНР. Джерело доповнює, що ніякої швидкої інтеграції України і ЛДНР не буде. У найближчі пʼять років офіційних виборів, які визнає Україна, не буде. Непідконтрольні території ніхто зараз "запускати" в Україну не буде — цього боїться весь столичний політичний істеблішмент».

Те саме джерело повідомляє подробиці по миротворцям: «На даний момент Зеленський зрозумів, що Донбас йому так швидко не повернути, але він повинен принести обіцяний мир українцям, а значить, компромісний варіант — це розміщення миротворців. Цей план-розробка називається "стіна". В цьому плані мається на увазі, що миротворці стануть тією самою стіною між ЛДНР і Україною, і припиняться будь-які зіткнення. Зараз на ОП працюють числені експертні групи і мозкові центри, які розробляють цю концепцію».

Про ідею миротворців в останні дні не раз згадували представники української влади. Зокрема, віце-прем'єр, міністр з питань реінтеграції окупованих територій Олексій Резніков, який є першим заступником Кравчука по ТКГ, заявив, що питання відправки миротворців ООН на Донбас може бути піднято на переговорах лідерів країн Нормандської четвірки. Інший перший заступник Кравчука, Вітольд Фокін, теж висловився за варіант з миротворцями.

І тут найбільша небезпека — в підміні понять. Бо і Рєзніков, і Фокін говорять нібито про миротворців, які прийдуть в ОРДЛО замість окупаційних військ РФ і забезпечать порядок в перехідний період, коли в ОРДЛО будуть проводитися вибори. Однак під димовою завісою цих розмов, які на даний момент не підкріплені ніякими переговорними ініціативами з української сторони, Банкова може приступити до реалізації сценарію миротворців на лінії фронту для розведення сторін. Це сценарій не мира, а заморожування війни.

Більш того, це сценарій відрізання ОРДЛО від України. І відріжемо ми самі, своїми руками, якщо дамо на це згоду.

В які пастки може догодити Україна

Хоча у Банкової зараз є цілий ряд варіантів, однак насправді всі вони — свідомо погані. Це можна стверджувати хоча б тому, що нинішня активність Єрмака викликана бажанням придумати якусь передвиборну фішку. Але Кремль нічого не подарує Зеленському за просто так. І розплата може виявитися дуже дорогою. Замість вирішення стратегічних питань ми отримаємо тактичні вигоди, причому навіть не для України, а для однієї-єдиної партії «Слуга народу» на місцевих виборах.

Втім, справа тут навіть не в ціні. Якщо Росія погодиться на якийсь варіант, то напевно вона захоче не тільки обвести Зеленського навколо пальця, але ще і заманити його в пастку. Як у тій приказці: «Кігтик загруз — всій пташці пропасти».

Наприклад, якщо ми пустимо воду в окупований Крим нібито в якості «гуманного акту», то потім ми вже не зможемо припинити подачу, бо по нашій же термінології це було б актом антигуманним. Тобто це не те рішення, яке можна сто раз перегравати туди-сюди.

Аналогічно, якщо ми погодимося на миротворців уздовж лінії фронту — то переграти це вже буде неможливо. Територія ОРДЛО буде відрізана раз і назавжди. І вести будь-які переговори про подальшу долю ОРДЛО доведеться вже не безпосередньо з Москвою, а з кремлівськими маріонетками в Донецьку і Луганську.

Тому єдина надія зараз на те, що Зеленський побоїться реакції активної частини суспільства і пропустить всі терміни, так нічого і не зробивши. Однак не можна недооцінювати наполегливості Єрмака і його впливу на Зеленського. Тим більше що Кремль може передати через Єрмака пропозиції, особливо привабливі для Зеленського в його пошуках передвиборних фішок і тому особливо небезпечних для України. Цей ризик буде зберігатися аж до останнього передвиборчого тижня.

    Реклама на dsnews.ua