• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Хто такий контрабандист Аминев? Чи це дійсно початок глобальної боротьби на митниці

Реклама на dsnews.ua
Вся інформація щодо організаторів непрозорих схем на митниці взято з відкритих джерел, і, поки що, викладені факти ніхто публічно не спростовував

Вчора, 8 серпня, спеціальний підрозділ Державної фіскальної служби України (ГФСУ) затримало колишнього працівника Одеської митниці Дениса Аминева, пише "ДС" з посиланням на Depo.ua.

Як повідомив на своїй сторінці у Фейсбук виконуючий обов'язки голови ГФСУ Мирослав Продан, "відому в певних колах особистість" Аминева підозрюють у причетності до викрадення заарештованих товарів, а саме 37 контейнерів з нерозмитненим вантажем орієнтовною загальною вартістю 154 млн грн. Зниклий вантаж зберігався на території митного поста "Одеса-Центральний".

Нечасті згадки про Аминеве в медіа і соціальних мережах, м'яко кажучи, не надто компліментарні. Поінформований одеський журналіст і блогер Аліса Пивоварчик на сайті "Погляд з Одеси" у січні 2016 року прямо пише про причетність Аминєва до організації та адміністрування потоків контрабанди: "Як я з'ясувала, контрабандою на Одеській митниці, як і раніше, завідує відома трійця: Артур Прузовский (депутат Одеської міськради V скликання, входив до бізнес-крило Партії регіонів, "герой" численних публікацій та журналістських розслідувань. Його називають кумом народного депутата України Віталія Хомутинника - Ред.), Денис Аминев, Сергій Мунтян. Це стосується контейнерів з Одеси. Схеми старі - заниження ваги, заниження ціни, заміна найменувань. Зеленим горошком можуть возити елітні товари. При собівартості контейнера 8 тис. у.е. продавати його можуть в два рази дорожче. Уявіть собі, скільки грошей недоотримує держбюджет за рік при таких розкладах".

Після приходу до керівництва у області "грузинської команди" на чолі з Михеилом Саакашвілі на Одеській митниці (у жовтні 2015-го її керівником стала креатура Саакашвілі Юлія Марушевська) почалися декларативні спроби навести порядок. Але головним результатом цих спроб, за інформацією експертів, стала переорієнтація потоків "чорного" імпорту на інші митниці країни - туди, де домовитися було простіше...

"Губернатор Саакашвілі, багато обіцяв, але по факту не зробив. <...> А Одеса, що Одеса? Там все по-старому. Мафія безсмертна...", - пише блогер і журналіст Кирило Сазонов.

"Місто не важливий - вони робили це скрізь: Київ, Херсон, Рівне, Чернігів. Де є можливість прийняти (контрабандні товари - Ред.), там і оформлять... Справа в тому, що ці троє (Аминев, Мунтян і Прузовский) домовилися нагорі і в зв'язці з низьким і середнім ланкою вивозять з портів і оформляють у зв'язці з вищими ланками регіональних митниць на місцях)", - описує ситуацію Юлія Пивоварчик.

Кілька слів про неформального "шефа" Аминева. "Артур Прузовский, відомий в Одесі на прізвисько "Чечен", до 2000 року був активним членом організованого злочинного угруповання, що діяло на території південних областей України та спеціалізувалася на викраденні найбільш ліквідних автотранспортних засобів. Після розгрому ОЗУ Прузовский, вдавшись до допомоги впливових друзів в Одеській обласній прокуратурі, зміг уникнути покарання - його звільнили з-під варти в ході засідання Миколаївського обласного суду", - пише в грудні 2014 року інтернет-видання "Злочинності.Немає".

Вийшовши на свободу, Прузовский "не тільки не поніс покарання, але і став депутатом Одеської міськради від Партії регіонів, - пише видання.

Ще однією впливовою фігурою, з якою пов'язують Аминева, ЗМІ називають Сергія Сердюка, який сьогодні займає посаду прокурора Генпрокуратури і займається наглядом за роботою митниці. Зокрема, нардеп Володимир Парасюк, коментуючи інформацію про можливе призначення Сергія Сердюка на посаду головного контролера за митницею Генпрокуратури, зазначив: "Всі чудово знають, що це за людина (Сергій Сердюк, - ред.) - У нього немає ні честі, ні совісті. Він ніколи в житті порядно не жив, тому тут навіть нема чого коментувати - він повинен сидіти у в'язниці. Я думаю, що це призведе до збільшення рівня корупції. Він встановить контроль над усіма митницями", - розповів він, зазначивши при цьому, що співробітників відомства почнуть шантажувати і вимагати від них гроші, а в гіршому випадку підставляти і порушувати кримінальні справи, пише "ДС".

Тому таке гучне затримання - це прецедент. І сьогодні з'являється хитка надія на те, що налагоджений кримінальний механізм нарешті дасть збій. Залишається сподіватися, що несподіване для зовнішніх спостерігачів затримання Дениса Аминева стане сигналом до початку справжньої боротьби з контрабандними схемами як на Південній митниці, так і на всіх інших митницях нашої держави.

Адже цифри вражають: втрати України від контрабанди, за оцінками, що містяться в розслідуванні німецької газети Süddeutsche Zeitung, досягають 4,8 млрд доларів США на рік - це більше, ніж десята частина доходів національного бюджету і вдвічі більше суми, яку Київ хоче отримати від МВФ та інших західних донорів. Може, вистачить?..

    Реклама на dsnews.ua