• USD 28.2
  • EUR 34
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Особиста помста Порошенко. Як у Зеленського допомагають УПЦ МП душити ПЦУ

Масштабний наступ проти ПЦУ розгорнуто по всій Україні, в центрі і на місцях. Така політична лінія диктується з офісу Зеленського
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Про що Помпео попередив Зеленського

Держдепартамент США 10 червня оприлюднив звіт про дотримання релігійних свобод у світі в 2019 р. Там багаторазово відзначається негативний вплив Росії на релігійну ситуацію в Україні. Причому у звіті констатуються не тільки кричущі факти нищення російським окупаційним режимом українських церковних структур у Криму та ОРДЛО, але і спроби Росії розпалювати конфлікт між Українською православною церквою Московського патріархату (УПЦ МП) та Православною церквою України (ПЦУ). "Росія намагалася використати свою кампанію дезінформації для подальшого розпалювання конфлікту між двома церквами", - підкреслюється в звіті.

Не слід недооцінювати ці слова і бачити в них лише "чергові фрази". Держсекретар США Майк Помпео добре обізнаний про релігійну ситуацію в Україні і відстежує її розвиток. 23 жовтня минулого року він зустрівся з предстоятелем ПЦУ митрополитом Єпіфаній у Вашингтоні. А в кінці січня цього року під час свого візиту в Київ Помпео відвідав головний храм ПЦУ - Михайлівський собор і мав там особисту бесіду з Єпіфанієм. Після чого відправився на зустріч із Зеленським і заявив йому про важливість розвитку ПЦУ і захисту її від Росії. "Мені дуже приємно те, що Елладська та Александрійська церкви визнали ПЦУ як автокефальну. Росія ніколи не повинна заважати захист фундаментальних прав українців", - заявив Помпео на спільній прес-конференції з Зеленським.

Тому теперішнє заява Держдепартаменту США, здавалося б, повинно було б викликати якусь публічну реакцію української влади. Причому це важливо не тільки і не стільки для зміцнення відносин Вашингтона і Києва, скільки для самої України. Адже Вашингтон фактично говорить про російської інформаційної війни проти України в релігійній сфері. І українцям важливо дізнатися від влади, що вона робить відображення цієї російської агресії.

Наприклад, Володимир Зеленський міг би присвятити цій темі своє чергове відеозвернення. Мовляв, б'ємо російських інформаційних агресорів їх же зброєю, а всіма українськими діячами, які в цій війні воюють на стороні Кремля, щільно займеться пильна СБУ. Однак таке відео Зеленський так і не записав.

Чому? Напевно, не тому, що забув або вважає релігійну сферу неважливою. Судячи з того, як розвивається ситуація в цій сфері при Зеленском, причина гірше, ніж забув. Вона в тому, що нинішня українська влада сама дала собі стати зброєю Кремля в інформаційній (та й не тільки інформаційної) війну проти України в релігійній сфері.

З-за чого тривожиться Єпіфаній

Реклама на dsnews.ua

На підтвердження наведемо одну досить красномовну цитату. "Нас, як Церква, змушує звертати на себе увагу той факт, що останнім часом наполегливо, особливо пов'язаних з країною-агресором засобах масової інформації, проводиться думка, що різні звинувачення, висунуті проти п'ятого президента України П. Порошенко, мають якийсь зв'язок з його роллю як глави держави у сприянні церковній об'єднання, утворення Православної Церкви України і в одержанні нею Томосу від Вселенського Патріарха".

Це сказано в офіційній заяві Київської митрополії ПЦУ, датованому 12 червня. А оскільки Зеленський неодноразово виявляв бажання побачити Порошенко за ґратами, то можна не сумніватися: якщо Томос згодиться як привід для висунення п'ятого президенту звинувачення у кримінальних злочинах, то цей привід буде використаний.

Паралельно ведеться політика, спрямована на придушення ПЦУ. За останній рік місцеві структури ПЦУ не раз скаржилися на те, що місцеві влади чинять всілякі перешкоди переходу парафій з УПЦ МП в ПЦУ і потурають силового тиску з боку УПЦ МП.

У квітні митрополит Епіфаній розповів, що чи не кожен день до нього звертаються представники парафій УПЦ МП, які хотіли б перейти в ПЦУ, але до реальних дій не доходить, люди просто бояться. "Вони побачили, що відбувається шалений тиск і вони фізично не зможуть відстояти свій храм, навіть разом зі священнослужителями. Команда зі сторони Московського патріархату намагається подати в суд практично на кожну громаду, яка намагається перейти в Православну церкву України. Десятки парафій Московський патріархат відбиває за допомогою титушек", - пояснив митрополит Епіфаній.

Чого може радіти Онуфрій

Така ситуація спостерігається не тільки де-де, а фактично повсюдно. Масштабний наступ проти ПЦУ розгорнуто по всій Україні, і не тому, що місцеві влади змовилися, а тому, що така політична лінія диктується з Банкової.

Днями на "5 каналі" вийшла програма "СтопРеванш", присвячена цій темі. Автори журналістського розслідування представили безліч доказів того, що в Україні з'явилася ціла мережа впливових політиків, які працюють над відновленням монополії Російської православної церкви (РПЦ) в особі її філії УПЦ МП і планують репресії проти ПЦУ.

Потужним сигналом про реванш Московського патріархату в Україні став конкурс на посаду голови Держслужби з етнополітиці та свободу совісті. Перший конкурс, оголошений 29 вересня 2019 р. уряд Олексія Гончарука "обнулив" (звичайно, за вказівкою з Банкової, самому Гончаруку до цієї сфери не було справи). Причина була очевидною - бажання Банкової у що б то не стало уникнути перемоги на конкурсі представника "майданної влади" Андрія Юраша, який з листопада 2014-го був директором департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури. Юраш зіграв дуже важливу роль у всіх процесах, які привели до створення ПЦУ і отримання нею Томосу.

27 листопада 2019 р. було оголошено повторний конкурс. "Представники Московського Патріархату жорстко поставили завдання перед керівництвом країни, що на цю посаду вони згодні, щоб допустили будь - але тільки не Андрія Юраша. Це помста за Томос", - вважає експерт з питань релігії Тетяна Деркач. І Андрій Юраш не пройшов. За результатами конкурсу главою Держслужби 26 лютого призначена Олена Богдан, яка говорить красиві і правильні слова, але не проявила себе активним бійцем - ні у відображенні російської інформаційної агресії, ні в захисті ПЦУ від репресій.

У чому секрет успіху Трофимова

Головним лобістом інтересів УПЦ МП на Банковій є перший заступник керівника президентського офісу Сергій Трофимов. Він багато разів зустрічався з предстоятелем УПЦ МП Онуфрієм і не приховує своєї зацікавленості у зміцненні позицій цієї церкви. В одному з недавніх інтерв'ю Трофимов заявив, що за Петра Порошенка щодо релігії "обраний був лукавий вектор" і "просто дискредитувалися дії мільйонів віруючих українців". При цьому Трофимов виділяв схвальні епітети на адресу Онуфрія.

Експерти, які виступили у програмі "СтопРеванш", розповіли, що всі важливі кадрові призначення Трофимов тепер погоджує з начальством Московського патріархату. "Закрадається думка, що Трофімову через МП просто передаються резюме на тих людей, яких потім ставлять на посаді", - зазначає експерт з питань релігії Андрій Ковальов. Політичний експерт Олександр Палій додає: "Якщо Московський патріархат у нас в Україні впливає на державні призначення - це означає, що у нас на державні призначення впливає країна-агресор... Тому що це завжди консультації безпосередньо з російськими спецслужбами".

Агентура РПЦ призначається навіть на посади заступників голів районних держадміністрацій, вказують розслідувачі. За вказівкою Банкової заблоковано виконання закону україни "Про внесення зміни до статті 12 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" щодо назви релігійних організацій (об'єднань), які входять в структуру (є частиною) релігійної організації (об'єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнано здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України". Згідно цьому закону, прийнятого 20 грудня 2018 р., УПЦ МП має вказувати свою належність до РПЦ, центр якої знаходиться в країні-агресора. "Було сказано чиновникам, що вони не повинні проводити перереєстрацію статутів, щоб МП в Україні змогла зберегти свою гібридну назва "Українська православна церква". Жодних перейменувань в РПЦ, ніяких перереєстрацій статутів", - розводить руками експерт Андрій Ковальов.

Звичайно, Зеленський не може не знати і не розуміти, що Трофимов і Кремль об'єднаними зусиллями підтримують Онуфрія та УПЦ МП і водночас б'ють в інформпросторі за Епіфанію і ПЦУ. Тому проблема - не в одному тільки Трофимове.

Можна дуже довго говорити про зв'язки Трофимова та Онуфрія з Кремлем і відданості їх інтересам РПЦ, але все це буде лише половина правди. Тому що інша половина - в тому, що Зеленський сповнений бажання особистої помсти своєму попереднику. І тут його нічого не зупинить. Він вже капітально посварився на цьому грунті з американськими демократами, публічно заявивши, що Порошенко, розмовляючи з Джо Байденом, скоїв держзраду. Тепер він може капітально посваритися з республіканцями, проігнорувавши застереження Майка Помпео і душили ПЦУ заради того лише, щоб насолити Порошенко.

А кожен такий розбрат з Вашингтоном буде кидати Зеленського в обійми Москви. І кожен крок у бік Москви буде даватися Зеленському все легше, бо зв'язки Києва з Вашингтоном будуть рватися, а з Москвою - зміцнюватися.

    Реклама на dsnews.ua