• USD 26.3
  • EUR 30.6
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Люстрований екссуддя Верховного Суду виграв в України в ЄСПЛ 5 тисяч євро компенсації

Європейський суд із прав людини постановив, що Україна порушила права колишнього судді Верховного Суду Ігоря Самсіна, звільнивши його відповідно до закону "Про очищення влади", і призначив йому п’ять тисяч євро компенсації

coe.int
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться в повідомленні пресслужби ЄСПЛ, передає "ДС".

Самсін став суддею Верховного Суду у 1995 році, а у 2003 році парламент обрав його суддею безстроково. Після набуття чинності законом "Про очищення влади" у жовтні 2014-го судді ВСУ повинні були подати декларації про те, чи підпадають вони під люстрацію, але Самсін цього вчасно не зробив.

Зрештою міністерство юстиції у 2015 році звернулося до Вищої ради юстиції (тепер — Вища рада правосуддя) про невідповідність Самсіна. Він спробував подати у відставку, але ВРЮ відмовилася розглядати це подання до ухвалення рішення про люстрацію.

У квітні 2017 року Самсіна люстрували, заборонивши обиратися на державні посади до 2024-го й позбавивши державних пільг. Він оскаржив це рішення у Верховному Суді й виграв у вересні 2018-го року в Касаційному адмінсуді ВС і у січні 2019-го — на апеляції у Великій палаті ВС. Крім того, Самсін оскаржив звільнення у Конституційному Суді; ця справа ще триває.

Екссуддя Верховного Суду також подав позов проти України до ЄСПЛ, заявивши про порушення щодо нього статті 8 Європейської конвенції з прав людини. ЄСПЛ ухвалив, що держава Україна не оцінювала Самсіна щодо відповідності критеріям люстрації на індивідуальній основі, а аргумент про неподання екссуддею декларації визнала недостатнім.

"Накладення на позивача заходів у межах закону "Про очищення влади" не було необхідним у демократичному суспільстві. Тому в цьому випадку відбулося порушення статті 8 ЄКПЛ", — ідеться в рішенні суду.

ЄСПЛ зобов’язав Україну виплатити Самсіну п’ять тисяч євро компенсації та відшкодувати 1500 євро судових витрат. Про поновлення екссудді на посаді чи зняття його з люстраційного реєстру в рішенні не йдеться.

Нагадаємо, 3 червня 2021 року стало відомо, що ексрегіонал Микола Левченко виграв позов у Європейському суді з прав людини і повернувся в Україну. ЄСПЛ зобов'язав Україну виплатити йому компенсацію в сумі 1100 євро.

24 жовтня 2019 року колишній мер Слов'янська Неля Штепа виграла справу проти України в Європейському суді з прав людини. Суд визначив, що Україна повинна виплатити колишній керівниці Слов'янська 2600 євро моральної компенсації і 1000 євро як компенсацію судових витрат.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua