• USD 29.3
  • EUR 30.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Масштабні збори резервістів: кого і навіщо заберуть в армію на період воєнного стану

Після введення на частини України воєнного стану чоловіча частина населення країни завмерла в очікуванні мобілізації чи навчальних зборів
Реклама на dsnews.ua

У неділю, 25 листопада, кораблі Військово-морських сил Збройних сил України (ВМС ЗСУ) у складі двох малих броньованих артилерійських катерів "Бердянськ" і "Нікополь" і рейдового буксира "Яни Капу" під час проходження через Керченську протоку було відкрито атаковані військовими кораблями Російської Федерації, після чого разом з екіпажами захоплені в полон росіянами, пише Depo.ua.

Реакція української влади не змусила себе чекати: 26 листопада президент України Петро Порошенко підписав указ про введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони україни про введення воєнного стану в десяти областях України на 30 днів, а Верховна Рада України в той же день підтримала це рішення, проголосувавши за відповідний законопроект.

Глава держави одразу ж заспокоїв чоловічу частину населення, запевнивши, що "рішення про введення військового положення не передбачає негайної мобілізації, але буде проведена відповідна робота з резервом першої черги".

Більше ясності президент вніс 1 грудня, повідомивши під час відвідування однієї з військових частин, що в областях, де оголошено воєнний стан, відбудуться навчальні збори з резервістами та територіальною обороною.

В цей же день на сайті Міноборони з'явилося офіційне повідомлення про те, що з понеділка, 3 грудня, Збройні сили України розпочинають цикл масштабних заходів за зборами з резервістами і військовозобов'язаними всієї країни. Зокрема, будуть проведені збори у складі бригад (до 15 доби) і в складі навчальних центрів (до 20 діб). При цьому в Генштабі оперативно пояснили, що на збори будуть викликати лише оперативний резерв І черги.

Крім того, в Міноборони повідомили, що в областях, в яких введено воєнний стан, передбачається проведення масових зборів з військовозобов'язаними територіальної оборони тривалістю до 10 діб, під час яких "буде проведено бойове злагодження бригад і батальйонів територіальної оборони з метою підготовки до захисту своїх областей".

Діюча на сьогодні структура військового резерву, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 12 листопада 2014 року № 607 "Про затвердження структури військового резерву людських ресурсів", передбачає наступну структуру резерву:

Оперативний резерв І черги - резерв органів управління, військових частин, підрозділів ЗСУ, інших військових формувань (правоохоронних органів спеціального призначення, Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку), що включає резервістів і військовозобов'язаних (переважно з досвідом участі в антитерористичній операції), призначених для комплектування збройних сил та інших військових формувань, які прибувають для виконання обов'язків служби за викликом їх командирів (начальників) як у мирний час, так і в особливий період. Станом на листопад 2018 року оперативний резерв І черги налічував 178 000 чоловік.

Оперативний резерв II черги включає резервістів і військовозобов'язаних, призначених для комплектування військових частин збройних сил, які формуються в особливий період (стратегічних резервів), нових формувань інших військових формувань, посад командного складу і визначають боєздатність військових частин, підрозділів територіальної оборони, які призиваються в особливий період військовими комісаріатами, Центральним управлінням або регіональними органами Служби безпеки. Станом на листопад 2018 року оперативний резерв II черги налічував 30 000 чоловік.

Мобілізаційний резерв включає військовозобов'язаних, які призначені для комплектування військових частин, підрозділів територіальної оборони (посади, які не визначають боєздатність), а також військовозобов'язаних, які можуть бути залучені для комплектування навчальних центрів з метою поповнення некомплекту в особистому складі військових частин збройних сил, інших військових формувань, після відповідної підготовки (отримання відповідної військово-облікової спеціальності).

Громадський резерв включає громадян, які не мають вікових і фізичних обмежень щодо призову на військову службу і можуть бути залучені для комплектування збройних сил та інших військових формувань в особливий період.

Що стосується військ територіальної оборони, то цей резервний компонент ВСУ, починаючи з 2018 року, повинен зазнати істотні структурні зміни. Зокрема, територіальна оборона перекладається на бригадну структуру. Тобто, загони оборони, які є в кожному районі (місті) повинні бути переформовані в батальйони і зведені в бригади, що має поліпшити керованість і боєздатність військових частин територіальної оборони.

Планується, що таких бригад повинно бути не менше одного на область, а на загрозливих напрямках, зокрема у прикордонних областях, навіть більше.

При цьому варто зазначити, що відповідні навчальні збори проводилися і до введення військового положення. Зокрема, в червні 2018 року були проведені тактичні навчання 119-ї бригади територіальної оборони Чернігівської області "Північна фортеця-2018".

Всього ж станом на вересень 2018 року було сформовано 25 бригад територіальної оборони. Восени також пройшли збори 113-й (Харківська обл.), 117-й (Сумська обл.) та 124-й (Херсонська обл.) бригад. В решті частини станом на сьогодні пройшли збори на рівні рот.

Що стосується навчальних зборів оперативного резерву ЗСУ, то вони регулярно проводилися і до введення військового положення. Зокрема, останні з них відбулися по всій Україні в лютому-березні 2018 року і тривали 30 днів.

Тобто помилково вважати, що військове керівництво країни тільки зараз згадала про підготовку військового резерву. Як бачимо, відповідні заходи проводяться і раніше з наперед визначеною періодичністю. Інша справа, що більшість населення тільки зараз, після введення воєнного стану, згадала, що в країні йде війна.

До речі, варто знати, що виклик на навчальні збори не означає автоматичний призов на військову службу. На відміну від проходження зборів, призов резервістів на військову службу здійснюється у разі оголошення мобілізації, яка, за словами Порошенка, буде мати місце лише в разі відкритої агресії Росії. Але в такому разі Збройні сили України будуть призиватися не тільки ті особи, які перебувають на зборах, але і всі резервісти та військовозобов'язані, приписані до комплектування Збройних сил України.

    Реклама на dsnews.ua