• USD 27
  • EUR 32.7
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

"Механізм швидкого реагування". Як США покарають Зеленського за корупцію

Можна очікувати, що незабаром в американському списку санкцій з'являться нові фігуранти з України

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Для Банкової головна проблема на найближчий місяць — підготовка до візиту Володимира Зеленського в США. Звичайно, Зеленський дуже задоволений, що Джо Байден подзвонив йому і запросив до Вашингтона в липні. Але Байден чітко дав зрозуміти, що перша тема, яка його хвилює, — це боротьба Зеленського з корупцією. І не випадково в офіційному пресрелізі Білого дому розповідь про зміст розмови двох президентів починається словами: «Лідери обговорили наше стратегічне партнерство на підтримку плану президента Зеленського по боротьбі з корупцією».

Головна перешкода на шляху в НАТО

Також примітно, що Білий дім змусив Банкову видалити з її повідомлення про розмову двох президентів слова про те, що Байден підтримав надання Україні ПДЧ — Плану дій щодо членства в НАТО. 8 червня, на наступний день після дзвінка Байдена Зеленському, позицію Вашингтона з цього питання виклав держсекретар США Ентоні Блінкен на слуханнях в сенатському комітеті з міжнародних відносин.

«Ми підтримуємо членство України в НАТО, — заявив Блінкен сенаторам. — Незалежно від ПДЧ, Україна має всі необхідні інструменти, щоб рухатися вперед і готуватися до членства в майбутньому. Інша частина цього, однак, як ви знаєте, з огляду на весь час і інвестиції, які ви вклали в це, так само важлива, як і підготовка у військовому, стратегічному плані. Це хороше управління і ефективна боротьба з агресією, яка роз'їдає Україну зсередини, тобто з корупцією. І нам потрібно бачити від України прогрес в цьому плані».

Сказано чітко і недвозначно: поки Зеленський не почне боротьбу з корупцією — ПДЧ Україні не світить.

Коломойський як символ

Байден вибрав досить символічний час для свого дзвінка Зеленському. Якраз 7-8 червня в Києві проходила міжнародна конференції «Демократія в дії: Нуль корупції» (Democracy in action: Zero corruption conference). І вийшло так, що буквально за кілька годин до розмови двох президентів представники адміністрації Байдена публічно ткнули носом Банкову в провалену боротьбу з корупцією.

Реклама на dsnews.ua

На самому початку конференції з відеопривітанням від адміністрації Байдена виступив в.о. помічника держсекретаря США з питань Європи та Євразії Філіп Рікер. «Ми вітаємо кроки української влади, яка ввела санкції проти корумпованих діячів, і ми сподіваємося побачити подальші кроки української влади, в тому числі в судах, щоб залучити цих діячів до відповідальності в найближчі місяці і роки», — заявив Рікер. Тобто санкції — це для Вашингтона ще не результат, про результат можна буде говорити, коли будуть винесені судові вироки.

Представник Держдепу не обмежився загальними фразами. Він назвав одне конкретне прізвище. І це прізвище — не з українського списку санкцій, а з американського. В український список воно досі не потрапило. «У березні ми публічно внесли до списку санкцій українського олігарха Ігоря Коломойського як такого, що не має права на в'їзд в США в зв'язку з його залученістю в значну корупцію», — підкреслив Рікер.

Звичайно, це не означає, що Вашингтону потрібна від Банкової тільки боротьба з Коломойським. Але без цієї боротьби не буде довіри ні до яких інших зусиль. Нагадаємо, що в США йдуть розслідування і суди проти Коломойського. І Вашингтону принципово важливо, на чиєму боці офіційний Київ.

$50 млн на "швидке реагування"

Втім, ніщо не заважає Зеленському манкірувати натяками з Вашингтона. Особливо якщо це всього лише побажання, не підкріплені реальними загрозами. Напевно, саме тому на конференції прозвучали два попередження від адміністрації Байдена.

Перше попередження озвучила знаменита Саманта Павер, колишній представник США в ООН. Зараз вона адміністратор USAID — Агентства США з міжнародного розвитку.

Павер підкреслила, що боротьба з корупцією є основною метою роботи USAID в Україні. «Рада повідомити, що сьогодні ми підемо далі. У найближчі тижні USAID створить цільову групу по боротьбі з корупцією, яка буде підвищувати, підсилювати і інтегрувати антикорупційну роботу в рамках всього нашого Агентства, спираючись на знання провідних внутрішніх і зовнішніх експертів для протидії корупції в Україні та за її межами», — розповіла вона.

З її подальших слів можна зрозуміти, що вона незадоволена низькою ефективністю нинішніх антикорупціонерів. Одним із завдань цільової групи буде це виправити. «І що найбільш важливо, ця цільова група збирається створити механізм швидкого реагування, щоб ми могли швидко скористатися найважливішими можливостями для демократичних і антикорупційних реформ, — повідомила Павер. — У новому бюджеті президента Байдена виділено $50 млн на ці нові зусилля по швидкому реагуванню».

Тут принципово важливо, що Павер анонсувала $50 млн ні на абстрактну боротьбу з корупцією в Україні. Не на розслідування і звіти грантових організацій про виявлення корупції. А на «механізм швидкого реагування».

Тобто в Вашингтоні вже досить добре знають про факти української корупції. І мають достатньо підтверджень. І ось якщо офіційний Київ не покаже належної боротьби, то Вашингтон включить в Києві власний «механізм швидкого реагування».

$50 млн — це майже півтора мільярда гривень. За ці гроші можна багато організувати. Наприклад, документальні відеофільми, викривальну кампанію в медіа, антикорупційні конференції в обласних центрах і в Києві і так далі — поки народне невдоволення не виллється в масові протести.

А оскільки цільова група буде сформована, за словами Павер, в найближчі тижні, і вона повинна буде забезпечити «швидке реагування», то очевидно, що всі ці плани розраховані на реалізацію не в якійсь середньостроковій перспективі, а вже протягом найближчих місяців.

Відомо, що на осінь різні політичні сили вже запланували цілий ряд акцій протесту: проти зубожіння народу, проти зростання тарифів, проти продажу землі і т. п. Для повного комплекту Зеленський може отримати ще й акції проти корупції, якщо він не зрозуміє правильно сигнали з Вашингтона.

Обізнані джерела говорять, що перший об'єкт, який зацікавив Вашингтон, це ковідний фонд. Приводом для інтересу стали доповідь голови Рахункової палати України Валерія Пацкана і закрита доповідь МВФ за результатами моніторингу виконання меморандуму з МВФ, підписаного Зеленським. Якщо Зеленський не погодиться на міжнародний аудит витрачання коштів ковідного фонду, який він сам пообіцяв в меморандумі, то його чекає добре мотивована атака антикорупціонерів.

Будуть нові санкції від США

Увечері 7 травня, чи не в ті самі хвилини, коли Байден телефонував Зеленському, перед учасниками конференції виступив заступник помічника держсекретаря США з питань протидії фінансовим загрозам і санкцій Ерік Вудхауз. Він підкреслив, що уряд США має достатньо інструментів для боротьби з корупцією, і нагадав про те, що днями Байден випустив меморандум по боротьбі з корупцією.

Вудхауз пообіцяв, що проти українських корупціонерів США задіють кілька санкційних програм. І як приклад навів, знову ж таки, Коломойського.

Можна очікувати, що незабаром в американському списку санкцій з'являться нові фігуранти з України. І це буде ще одним способом тиску на Зеленського поряд з тиском зсередини, за допомогою обуреної громадськості.

Глобальний розрахунок Банкової будується на тому, що Захід не буде карати українську владу, бо Україна — жертва російської агресії, форпост Заходу в протистоянні з Росією і т. п. Зараз Білий дім намагається дохідливо пояснити Банковій, що у нього є інструменти, як покарати конкретних українських діячів, не караючи України.

Напевно, у Вашингтоні сумніваються, що послані сигнали будуть почуті і правильно зрозумілі. Через місяць, після візиту Зеленського в Вашингтон, ці сумніви або розвіються, або закріпляться остаточно.

    Реклама на dsnews.ua