• USD 38.6
  • EUR 41.7
  • GBP 48.7
Спецпроєкти

Мовний омбудсмен закликав нардепів не підтримувати суперечливий законопроект "слуги" Бужанського

Реклама на dsnews.ua

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь просить зняти з розгляду проєкт закону про скасування обовʼязкового вивчення 80% предметів у школах українською мовою

Про це Кремінь повідомив сьогодні у Facebook, передає "ДС".

"Звертаюся до народних депутатів України з закликом не підтримувати і зняти з розгляду проєкт закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо навчання державою мовою в закладах освіти" (№2362)", — написав Кремінь.

Він зазначив, що законопроєкт, внесений народним депутатом Максимом Бужанським (фракція "Слуга народу"), передбачає істотні зміни до освітнього та мовного законодавства, спрямовані на звуження сфери застосування української мови в освітньому процесі.

По-перше, каже мовний омбудсмен, законопроєкт пропонує "зірвати перехід на українську мову навчання вже з 1 вересня 2020 року учнів 5-11 класів", які досі навчалися російською мовою, відклавши цей перехід до 2023 року.

"Міністерство освіти і науки впродовж трьох років провело всю необхідну роботу з підготовки вчителів, підручників, методичних матеріалів для того, щоб наші діти з 1 вересня могли здобувати якісну освіту українською мовою. Ухвалення законопроєкту 2362 позбавить школярів такої можливості, а отже - поставить їх у завідомо гірші умови в реалізації індивідуальної освітньої чи професійної траєкторії", — вважає Тарас Кремінь.

По-друге, продовжує він, проєкт дозволяє і після 2023 року викладати 40-60% предметів російською мовою у 5-11 класах з навчанням мовою меншин (згідно з чинним законодавством — 20%).

По-третє, у всіх школах України можна буде викладати "один або декілька предметів" у тому числі російською мовою, додає мовний омбудсмен.

Твердження, що законопроєкт спрямований на захист порушених конституційних прав російської чи інших національних меншин, не відповідають дійсності, підкреслює Кремінь, адже закон "Про освіту" визнаний таким, що відповідає Конституції України.

"Міністерство освіти і науки України не підтримує законопроєкт 2362, оскільки він суперечить цілям освітньої реформи, а також потребує лише термінових видатків з держбюджету на суму 56 мільйонів гривень. І це за тих непростих епідеміологічних умов, коли є немалі шанси розпочати новий 2020-2021 навчальний рік дистанційно, а не в шкільних класах", — додав Тарас Кремінь.

Крім того, зауважив він, парламентський комітет з питань гуманітарної й інформаційної політики також рекомендував відхилити цей законопроєкт. А звістка про намір ВРУ розглянути проект закону вже "викликала суспільні реакцію та протести, ігнорування яких може привести до непередбачуваних наслідків".

Як Уповноважений із захисту державної мови, на якого закон покладає завдання захищати українську мову як державну,...

Gepostet von Тарас Кремінь am Dienstag, 14. Juli 2020

Як повідомляла "ДС", цього тижня Верховна Рада має розглянути законопроект "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо навчання державною мовою в закладах освіти" Максима Бужанського. Низка депутатів "Слуги народу" вже заявила, що не підтримуватимуть його.

    Реклама на dsnews.ua